Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kobieta nosząca maseczkę ochronną
Adobe Stock
Aktualności

Prognozy ekspertów: Bez maseczek w grudniu nawet 500 zgonów dziennie!

To fakt: rządowe obostrzenia i dyscyplina w noszeniu maseczek ratują życie. Najważniejsze będą najbliższe 3 miesiące!

Najnowsza prognoza przeprowadzone przez Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) przewiduje trzy scenariusze rozwoju pandemii: w pierwszym ograniczenia są nakładane zaledwie na 6 tygodni, kiedy dzienna liczba zgonów osiąga 8 na milion mieszkańców. W drugim scenariuszu rząd łagodzi obostrzenia, a w trzecim – obok obostrzeń, wliczana jest również ochrona, którą stanowi nakaz noszenia maseczek (i nosi je 95%).

Prognozy rozwoju koronawirusa

W pierwszym scenariuszu same obostrzenia (bez nakazu maseczek) doprowadziłyby do liczby około 500 zgonów dziennie w grudniu. Gdyby rząd postanowił złagodzić  obostrzenia, a także nie nakazywać noszenia maseczek, w grudniu byłoby 500-600 zgonów, ale w połowie stycznia już nawet… 1700 zgonów dziennie!

Najlepszym wyjściem jest scenariusz trzeci, który obecnie stosujemy, czyli utrzymywanie obostrzeń i jednoczesny ścisły nakaz noszenia maseczek. Dzięki temu rozwiązaniu możemy utrzymać tendencję średnio 100 zgonów dziennie w grudniu, która może nieznacznie wzrosnąć do 150 w styczniu.  

Czy zabraknie respiratorów?

Instytut podkreśla, że kluczowa w walce z wirusem będzie pierwsza połowa grudnia i okres przedświąteczny.  IHME szacuje całkowitą pojemność polskiej służby zdrowia na 56,5 tys. Łóżek. Jednocześnie instytucja zakłada, że w najgorszym momencie liczba miejsc zarezerwowanych wyłącznie dla pacjentów z COVID-19 może zbliżać się nawet do 50 tys.

Dużo gorzej jest jednak, jeśli mowa o oddziałach intensywnej terapii – w Polsce jest zaledwie 4 tysiące takich łóżek, a potrzeby w grudniu mogą dochodzić nawet do 5,7 tys. pacjentów. Może też być potrzebnych nawet 5 tysięcy respiratorów. Obecnie, premier Morawiecki poinformował, że do dyspozycji pacjentów chorych na COVID-19 mamy ich zaledwie… 500.

Nie są to wszystkie rezerwy w kraju, a jedynie liczba przygotowana na ten moment na potrzeby zakażonych koronawirusem, jednak jeśli rząd nie będzie stopniowo udostępniał bądź nabywał kolejnych urządzeń, wkrótce może czekać nas kryzys.

Źródło: Wyborcza.pl

Zobacz też:

Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

pierwsze ofiary koronawirusa wśród nauczycieli
Adobe Stock
Aktualności
Kolejne ofiary koronawirusa w szkołach! Nie żyje już czworo nauczycieli
Nie żyje 30-letni nauczyciel z Zawiercia, który był zakażony koronawirusem. Walkę z COVID-19 przegrała także nauczycielka pracująca w szkole podstawowej w Osieku nad Wisłą. Kolejne ofiary koronawirusa to nauczyciele z Warszawy i Strzelina.

We wrześniu po kilkumiesięcznej przerwie rząd ponownie otworzył szkoły. Budziło to wiele obaw, zarówno wśród rodziców, jak i nauczycieli. Po jakimś czasie liczba zakażeń bardzo wzrosła – specjaliści byli zdania, że to właśnie dzieci roznoszą koronawirusa . Teraz pojawiają się smutne informacje o tym, że są ofiary koronawirusa wśród nauczycieli.  Śmierć nauczyciela z Zawiercia W związku z zakażeniem koronawirusem zmarł nauczyciel języka polskiego z Zawiercia. Miał zaledwie 30 lat. O jego śmierci poinformowały władze szkoły, w której mężczyzna pracował: „Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o śmierci naszego kolegi, nauczyciela SP5 Kamila Pietrzyka. Składamy wyrazy głębokiego współczucia oraz szczere słowa wsparcia i otuchy dla Rodziny, bliskich i przyjaciół Kamila. Dyrekcja, grono pedagogiczne, wszyscy pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Adama Mickiewicza w Zawierciu”. Jak donosi „Super Express”, nauczyciel był zarażony koronawirusem. Jego stan pogorszył się kilka dni temu. Mężczyzna został przewieziony do szpitala w Tychach i podpięty do respiratora, był w ciężkim stanie. Osiek nad Wisłą: zmarła nauczycielka Nie żyje także nauczycielka, która pracowała w jednej ze szkół podstawowych w Osieku nad Wisłą. Wójt gminy Oborowo poinformował o śmierci kobiety oraz wieloletniego sołtysa Łążyna ll: „Dziś, po zmaganiach z Covid-19, odeszli od nas Beata Ćwik-Rumińska, pedagog ze Szkoły Podstawowej w Osieku nad Wisłą oraz Zenon Zieliński, mieszkaniec Łążyna II, wieloletni sołtys tej miejscowości. W takich chwilach trudno dobrać słowa. Znaliśmy Was, byliście naszymi przyjaciółmi. Cierpimy zawsze, gdy umiera ktoś bliski (...)” - napisał Andrzej Wieczyński. Wójt Obrowa Andrzej Wieczyński i sekretarz gminy Mirosława Kłosińska w związku ze śmiercią nauczycielki i byłego sołtysa zaapelowali do...

Wzrasta liczba zakażeń w CZD
Adobe Stock
Aktualności
W Centrum Zdrowia Dziecka szaleje koronawirus, wstrzymane przyjęcia na 2 oddziały
W zeszłym tygodniu w Centrum Zdrowia Dziecka pracowała tylko jedna sala operacyjna na dziesięć. Obecnie zainfekowanych jest już 26 pracowników. Wstrzymano przyjęcia na dwa oddziały.

Dzisiaj rzeczniczka Centrum Zdrowia Dziecka Katarzyna Gardzińska poinformowała, że już wszystkie sale operacyjne działają, więc możliwe są nie tylko zabiegi ratujące życie. Niestety nadal nie odbywają się przyjęcia na Oddział Neonatologii i Oddział Neurologii. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, pod koniec tego tygodnia mają zostać otwarte. W trakcie badań na obecność koronawirusa jest personel Oddziału Intensywnej Terapii II. Personel na kwarantannie W porównaniu z zeszłym tygodniem wzrasta liczba zakażonych pracowników CZD i przebywających na kwarantannie . W zeszłym tygodniu zakażonych było sześciu pracowników, teraz liczba ta wynosi 26 i aż 100 osób personelu CZD przebywa na kwarantannie . Zakażeni są też wśród pacjentów, jednak ich liczba nie została podana do publicznej wiadomości. Sytuacja w placówce zmienia się z dnia na dzień, na szczęście Oddział Onkologiczny, jak dotąd, pracuje normalnie. Liczba zakażonych rośnie w całym kraju Nie tylko w Centrum Zdrowia Dziecka odnotowuje się coraz większej zakażeń. Dzisiaj okazało się, że ostatniej doby padły kolejne rekordy – zakażonych (6526) i zmarłych (116) z powodu COVID-19. Są już zapowiedzi, że kolejne regiony Polski staną się tzw. czerwonymi strefami, gdzie zaczną obowiązywać dodatkowe obostrzenia . Nie wykluczone, że czerwoną strefą stanie się też Warszawa, na której terenie znajduje się Centrum Zdrowia Dziecka – szpital, który jest najnowocześniejszym ośrodkiem leczniczym dla dzieci w naszym kraju. Prowadzi działalność leczniczą, naukową i jest jednocześnie pomnikiem dzieci, ofiar II Wojny Światowej. Jeśli koronawirus w CZD będzie się dalej rozprzestrzeniał, może się okazać, że nie wszystkie dzieci będą mogły na czas otrzymać niezbędną pomoc... Źródło: tvn24.pl Sprawdź także: Tak podstępnej choroby jeszcze nie widziałem – mówi profesor z...

Protest uczniowski
Adobe Stock
Aktualności
PROTEST UCZNIOWSKI: Młodzież boi się koronawirusa i chce zamknięcia szkół
„Protest uczniowski” to inicjatywa stworzona przez uczniów polskich szkół, którzy wyrażają swój sprzeciw polityce rządu w sprawie ochrony przed koronawirusem. Młodzież argumentuje swój protest strachem, głównie o bliskich.

Statystyki koronawirusa w Polsce obejmują już łącznie 125 816 zakażeń i 3004 zgonów z powodu samego COVID-19 bądź połączonego z chorobami współistniejącymi. Od 10 października cała Polska została objęta tzw. „żółtą strefą” , a noszenie maseczek jest obowiązkowe nawet w przestrzeniach otwartych. Wiele dużych firm przeszło ponownie na pracę zdalną. Szkoły otwarte, uczniowie się boją Szkoły jednak wciąż pozostają otwarte – w trybie zdalnym lub hybrydowym działa zaledwie ok. 2% placówek. W sobotę premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie widzi konieczności przejścia na naukę zdalną. W ramach protestu przeciwko decyzjom rządu uczniowie skrzykują się w internecie pod hasztagiem  #protestuczniowski. Zostało także stworzone wydarzenie na Facebooku. Głównym argumentem uczniów jest brak decyzji w sprawie funkcjonowania szkół, którą zapowiadał na sobotę premier. „Jedyne, czego się dowiedzieliśmy, to że wracają tzw. godziny dla seniorów” – informują pomysłodawcy akcji. Argumenty uczniów „Przez to że szkoły nie zostały zamknięte zaraziłam covidem swoich rodziców... Sama zaraziłam się nim właśnie w szkole i mam wyrzuty sumienia, bo z moją mamą jest bardzo źle.... Zamknijcie te szkoły!” – napisała jedna z uczennic na Twitterze. #protestuczniowski ! Przez to że szkoły nie zostały zamknięte zaraziłam covidem swoich rodziców... Sama zaraziłam się nim właśnie w szkole i mam wyrzuty sumienia, bo z moją mamą jest bardzo źle.... Także nie pieprzecie że wirusa nie ma i ZAMKNIJCIE W CHOLERE TE SZKOŁY!!!!!!!!!!!! — 𝖕𝖊𝖈𝖚𝖑𝖎𝖆𝖗 𝖌𝖎𝖗𝖑 🎣 (@rybka_z_erody) October 11, 2020 „Przykro mi, że oni nie rozumieją tego, że my po prostu się boimy. Tego że nie chcemy zarazić ani siebie ani naszych bliskich. W marcu kiedy na całą Polskę było 15...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz