rejestr ciąż o krok od podpisu
Photographee.eu, de Art/Adobe Stock
Aktualności

Rejestr ciąż o krok od podpisu ministra zdrowia

Rządzący konsekwentnie dążą do powstania narzędzia, które pod względem medycznym będzie niedoskonałe, a pod względem prawnym niekonstytucyjne i niebezpieczne dla kobiet. Resort zdrowia zamyka oczy i uszy na problemy związane z rejestrem ciąż.

Elektroniczny rejestr ciąż – tak nazwano pomysł, aby do elektronicznego systemu medycznego przekazywane były informacje o tym, czy kobieta odbywająca wizytę u lekarza lub poddawana zabiegowi medycznemu jest w ciąży. Jeśli minister zdrowia podpisze to rozporządzenie, wejdzie ono w życie po 14 dniach od opublikowania samego rozporządzenia. Czym to grozi?

Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]

Skutki wprowadzenia rejestru ciąż

Wspomniane rozporządzenie będzie miało następujące konsekwencje:

  • lekarz odnotowujący przebieg zdarzenia medycznego będzie zapisywał informacje takie jak: grupa krwi, alergie, obecność ciąży, zastosowane wyroby medyczne,
  • informacje te będą przekazywane do Systemu Informacji Medycznej,
  • dostęp do tych informacji będą mieli nie tylko medycy, ale też sędzia i prokurator,
  • informacje te będą dla nich znacznie łatwiej dostępne niż ma to miejsce obecnie.

To rodzi uzasadnione obawy o to, że tzw. rejestr ciąż stanie się narzędziem do ścigania kobiet, które postanowią ciążę usunąć. Jak twierdzą prawnicy, prokuratura i sądy miałyby ułatwione pozyskiwanie danych. Wystarczyłoby, że wystąpiłyby do ministra zdrowia np. o przekazanie listy kobiet, które w określonym czasie zarejestrowano w systemie medycznym jako ciężarne. Wszystko to sprawia, że lęk polskich kobiet związany z zachodzeniem w ciążę i ryzykiem z tym związanym rośnie.

Poważne wady prawne pomysłu

Pomysł rejestru ciąż ma zostać wcielony w życie rozporządzeniem. Jak twierdzą prawnicy, takie przepisy należy wprowadzać ustawą. Wykorzystanie do tego celu rozporządzenia jest obejściem zasady, że dane o obywatelach powinny być przetwarzane przez władze publiczne wyłącznie w drodze przepisów ustawowych. To sprawia, że jeśli rozporządzenie zostanie wprowadzone w życie, będzie sprzeczne z Konstytucją i RODO. Rodzi to ryzyko, że zmiany przepisów dotyczących danych wrażliwych i dostępu do nich dla władz publicznych będą poza kontrolą publiczną i zależeć będą jedynie od widzimisię ministerstw.

Czemu to wszystko ma służyć?

Jak twierdzą przedstawiciele władz, chodzi o to, żeby zmniejszyć ryzyko przepisania ciężarnym lub osobom z alergiami szkodliwych dla nich leków i umożliwić ciężarnym korzystanie z opieki zdrowotnej w pierwszej kolejności. Dane medyczne mają z czasem być dostępne dla medyków także poza granicami Polski, a to po to, aby w razie nagłej sytuacji mogli oni podjąć bezpieczną dla pacjenta interwencję medyczną.

Niestety środowiska kobiece i prawnicze podkreślają, że może wcale nie chodzić o poprawę standardów usług medycznych, ale o przymus i kontrolę ciężarnych w Polsce. Wątpliwości te tym bardziej są uzasadnione, bo przecież jeśli rządzącym tak leży na sercu dobro przyszłych matek, to dlaczego wprowadzają rejestr ciąż w sposób niezgodny z Konstytucją i RODO?

Źródło: prawo.pl

Piszemy też o:

odmówiono jej aborcji
Adobe Stock
Aktualności
Ciężarne nadal ryzykują życiem: 32-latce odmówiono aborcji. Zalecenia Ministerstwa Zdrowia nie pomogły
To już kolejny podobny przypadek: kobiecie pękł pęcherz płodowy, ale lekarze kazali obserwować ruchy płodu, zamiast zrobić aborcję.

Po głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny , której odmówiono aborcji, mimo że stwierdzono u niej bezwodzie i uszkodzenie płodu, Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia, jak postępować w takich przypadkach. Niestety, nadal kobietom w podobnej sytuacji odmawia się aborcji. Kolejne dowody na strach lekarzy Gdy zmarła Izabela z Pszczyny, rozpętała się dyskusja. Rodzina zmarłej i wiele innych osób twierdzi, że przyczyną śmierci kobiety było to, że lekarze bali się usunąć ciążę w związku z zakazem aborcji z powodów embriopatologicznych. Inni twierdzili, że to nie wina rządzących i Trybunału Konstytucyjnego, którzy o tym zdecydowali, ale zwykły błąd lekarski, bo prawo nie zabrania aborcji w celu ratowania zdrowia lub życia ciężarnej. Niestety zgłoszenia spływające do fundacji, które zajmują się prawami kobiet i pomaganiem kobietom w trudnych sytuacjach, udowadniają, że lekarze unikają dokonywania aborcji w sytuacji, gdy serce płodu bije, nawet wtedy gdy szans na donoszenie ciąży nie ma, ale jest zagrożenie życia matki w ciąży . Odmówili aborcji matce dwójki dzieci Niedawno Polskę obiegła informacja, że lekarze odmówili aborcji kobiecie, która nosiła dziecko z akranią (brak mózgu i kości czaszki) i doznała ciężkiego urazu psychicznego, który mógł stanowić zagrożenie dla jej zdrowia i życia. Ostatnio do Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zgłosiła się 32-latka z Małopolski, której lekarze odmówili aborcji, chociaż pękł jej pęcherz płodowy, odeszły wody, a płód miał liczne wady. Lekarze kazali je obserwować ruchy płodu , zapewne po to, aby z aborcją poczekać do śmierci płodu, mimo tego, że takie czekanie grozi sepsą u kobiety. „Znalazłam wasz telefon na internecie. Pomożecie? Już nie mam siły. Dzieci od tygodnia u mojej siostry. Chcą wracać do domu. To małe dzieci: 4 i 5 lat” – napisała do fundacji...

Aborcja
Adobe Stock
Aktualności
Mąż doniósł na swoją żonę do prokuratury. Chciała dokonać aborcji
Działaczce Aborcyjnego Dream Teamu, która chciała pomóc ciężarnej kobiecie, grożą 3 lata więzienia. Aktywistka już usłyszała zarzuty.

W obliczu coraz bardziej zaostrzającego się prawa antyaborcyjnego kobiety poszukują sposobów na zakończenie niechcianej ciąży. Część decyduje się na aborcję poza granicami Polski, gdzie mogą tego dokonać legalnie. Inne szukają rozwiązań, które mogą zrealizować w domu.  Jest akt oskarżenia Na ten drugi krok zdecydowała się pewna ciężarna w 12. tygodniu ciąży. Kobieta poinformowała wcześniej o swoich zamiarach męża, ten najwyraźniej miał inne zdanie na ten temat. Gdy jego żona otrzymała paczkę, domyślił się, że zawiera ona środki na wywołanie poronienia. Mężczyzna niezwłocznie zawiadomił prokuraturę. Nie wiadomo, czy doszło do przerwania ciąży – obecnie kobiety nie są karane za przerywanie ciąży, natomiast przestępstwem jest pomocnictwo i podżeganie do aborcji. Dlatego zarzuty popełnienia przestępstw usłyszała działaczka Aborcyjnego Dream Teamu. 8 grudnia Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 47-letniej Justynie W. To oskarżona miała wysłać tabletki zamówione przez ciężarną na stornie „Ciocia Basia – women help women”. W czasie dochodzenia śledczy przeszukali mieszkanie Justyny W. i znaleźli tabletki powodujące obkurczenie macicy, co skutkuje poronieniem. W związku z tym członkinię Aborcyjnego Dream Teamu oskarżono także o posiadanie, w celu wprowadzenia do obrotu, innych produktów leczniczych bez stosownego pozwolenia. Aktywistka nie przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów i odmówiła składania wyjaśnień. Grozi jej kara do trzech lat pozbawienia wolności. Działaczki Aborcyjnego Dream Teamu wydały jedynie oświadczenie: „Odbieramy to jako formę opresji politycznej i próbę zastraszania osób potrzebujących aborcji, osób pomagających w aborcji”. Działaczki zapowiadają, że pomagają w aborcjach, pomagać będą i nie dadzą się zastraszyć. Źródło:...

szpital odmówił aborcji i powoływał się na opinię ordo iuris
Adobe Stock
Aktualności
Lekarze odmówili aborcji, choć płód nie ma czaszki. Inny szpital zaopiekuje się ciężarną
Szpital w Białymstoku odmówił aborcji ciężarnej zmagającej się z problemami psychicznymi. Pojawiły się one u niej po wykryciu u płodu poważnej wady. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny nie zostawiła 26-latki samej. Kobieta trafiła do innego szpitala, gdzie otrzyma pomoc.

W naszym kraju rozegrała się kolejna dramatyczna sytuacja z udziałem ciężarnej kobiety. Lekarze w jednym białostockich szpitali nie chcieli przerwać ciąży, mimo że u płodu stwierdzono wadę letalną: akranię (nie doszło do wykształcenia się kości pokrywy czaszki i mózg płodu jest na zewnątrz). Kobieta jest na skraju załamania psychicznego, jednak dla dyrektora szpitala nie jest to stanem zagrażającym jej życiu. Pacjentce odmówiono aborcji, powołując się na opinię Ordo Iuris. Z pomocą pacjentce ruszyła Federacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Pacjentka otrzyma pomoc innego szpitala Kamila Ferenc, prawniczka z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zamieściła na Twitterze wpis, w którym wyjaśniła, że 26-latka trafiła pod opiekę innego szpitala. „W sprawie pacjentki z Białegostoku, której odmówiono aborcji, uspokajam: jako Federa znalazłyśmy jej już lepszy szpital w Polsce, jutro pacjentka dostanie taką opiekę, na jaką zasługuje. Chociaż teraz to rzadkość, to wciąż profesjonalna i empatyczna pomoc jest możliwa” – brzmi treść wpisu prawniczki. Pomoc Federacji Na Rzecz Kobiet Federacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny udowadnia, że nawet po zeszłorocznym wyroku TK pacjentki mogą otrzymać pomoc. Zazwyczaj jednak jest potrzebna interwencja organizacji. „Ścieżka z zaświadczeniami od psychiatrów działa – ale rzeczywiście, potrzebna jest pomoc organizacji. Warto zwrócić się do nas, do Federacji. My na co dzień koordynujemy pomoc i kontaktujemy pacjentki z lekarzami, którzy oceniają, jak kontynuowanie ciąży z nieodwracalnymi wadami płodu wpływa na jej zdrowie psychiczne. I wskazujemy szpitale, które respektują zaświadczenia” – powiedziała dla Gazety.pl Kamila Ferenc. Z Federacją Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny możesz skontaktować się poprzez maila: federacja@federa.org.pl lub tel. 22 635 93...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz