Ewa Cwil

Ewa Janczak-Cwil

Z wykształcenia magister rehabilitacji ruchowej. Pracuje w przychodni rehabilitacyjnej pod Warszawą, gdzie zajmuje się dorosłymi i dziećmi. Przez wiele lat współpracowała z wydawnictwami, prowadząc m.in. rubrykę fitness w magazynie Shape, była zastępcą redaktor naczelnej w Be Active. Jest współtwórczynią jednego z największych polskich portali o tematyce fitness. Ukończyła m.in. kursy: FOI – Funkcjonalna Integracja i Osteopatia, kurs na pomocnika instruktora narciarskiego, młodszego ratownika wodnego, instruktora kulturystyki i aerobiku. Ma uprawnienia państwowe do wykonywania masażu leczniczego oraz zabiegów fizykoterapii. Jest mamą córki i syna, którym stara się przekazać miłość do przyrody i aktywności fizycznej.
antybiotyk a szczepienie u dziecka
Zdrowie

Antybiotyk a szczepienie u dziecka – czy antybiotyki osłabiają skuteczność szczepionek?

Ewa Janczak-Cwil
wypadek w Tatrach
wypadek

Wypadek w górach: rodzina spadła ze szlaku w Tatrach

Piękna pogoda zachęca do górskich wędrówek. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że wciąż zalegający w Tatrach śnieg może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. Nawet na szlaku turystycznym trzeba teraz mieć ze sobą specjalistyczny sprzęt, a i on nie gwarantuje bezpieczeństwa. Trzeba jeszcze umieć go używać.
Ewa Janczak-Cwil
imiona celtyckie
imię dla dziecka

Imiona celtyckie – żeńskie i męskie. Są niezwykle oryginalne. Mają piękne znaczenie 

Imiona celtyckie są romantyczne, ale i pełne symboliki. Dokładnie tak, jak cała kultura celtycka, w której pełno jest bogów, mitów i tajemniczych zwyczajów. Poznaj 214 imion celtyckich męskich i żeńskich.
Ewa Janczak-Cwil
tajemnicza choroby watroby w Polsve nowe przypadki
żółtaczka

Tajemnicza choroba wątroby u dzieci – kolejne przypadki w Polsce

Niedawno pisaliśmy o tym, że w Europie i USA dzieci zaczynają zapadać na tajemniczą chorobę, która potrafi zniszczyć wątrobę dziecka. Pierwsze jej przypadki w Polsce wykryto na początku maja w Krakowie. Teraz kolejne miasto raportuje chorobę u polskich dzieci.
Ewa Janczak-Cwil
wzdryganie podczas snu u dziecka
niespokojny sen niemowlaka

Wzdryganie się dziecka podczas snu – czy to niebezpieczne?

Wielu rodziców obserwuje u niemowląt i starszych dzieci wzdryganie się podczas snu lub zasypiania. Taki objaw nie musi świadczyć o tym, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Sprawdź, dlaczego dziecko wzdryga się podczas snu.
Ewa Janczak-Cwil
kontrowersyjne piniaty komunijne
pierwsza komunia

Co za pomysł! Piniaty z Jezusem na komunię

Producenci robią wszystko, aby spełnić oczekiwania klientów. Tym razem jednak inwencja niektórych producentów piniat przekroczyła granice dobrego smaku. Który rodzic zgodzi się, by dzieci waliły kijem w wizerunek lub symbol Jezusa?
Ewa Janczak-Cwil
kciuk matki
macierzyństwo
choroby

Kciuk matki – objawy, leczenie i przyczyny zespołu de Quervaina

Zespół kciuka matki to zespół bólowy dotykający często młode matki, które zajmując się małym dzieckiem, przeciążają ręce. Zwykle poddaje się leczeniu zachowawczemu, czasami jednak niezbędna jest operacja.
Ewa Janczak-Cwil
Elsie była wcześniakiem
przedwczesny poród

Urodziła się w 23. tygodniu ciąży. Jej dłonie były wielkości paznokci jej taty

W chwili narodzin mała Elsie była skrajnym wcześniakiem i lekarze dawali jej tylko 25 proc. szans na przeżycie. Po 70 dniach spędzonych w szpitalu mała wojowniczka wróciła z rodzicami do domu.
Ewa Janczak-Cwil
Co to jest suma i różnica, iloczyn i iloraz
szkoła podstawowa

Co to jest suma i różnica, iloczyn i iloraz? Wytłumaczenie i przykłady

Umiesz dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić, ale czy pamiętasz, jak nazywają się wyniki tych działań, czyli co to jest suma, różnica, iloczyn i iloraz? Jeśli wciąż tego nie pamiętasz albo mylą ci się te określenia, wyjaśniamy je dla ciebie, podajemy przykłady i pomagamy zapamiętać najważniejsze pojęcia matematyczne.
Ewa Janczak-Cwil
ile trwa egzamin ósmoklasisty
szkoła podstawowa
egzamin

Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2022 – czas podstawowy i wydłużony

Egzamin ósmoklasisty obejmuje egzaminy z trzech przedmiotów. Na napisanie każdego z nich dziecko ma inny limit czasu. Podstawowy czas trwania egzaminu ósmoklasisty może zostać wydłużony w przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami. Sprawdź, ile czasu będzie miało twoje dziecko na napisanie egzaminu ósmoklasisty.
Ewa Janczak-Cwil
rak zabił ojca teraz atakuje syna
choroba nowotworowa

Rak zabił ojca, teraz atakuje syna. Wdowa walczy o życie dziecka

Rodzina państwa Mularzuk z Mazowsza przechodzi niewyobrażalne cierpienie. Nowotwór mózgu najpierw odebrał życie tacie 6-letniego Michałka, a teraz czyha na życie chłopca. Zrozpaczona matka prosi o wsparcie na leczenie dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
dieta dla nastolatków
dieta
zdrowe żywienie

Dieta dla nastolatków – aktualne wytyczne zdrowej diety dla nastolatków

Opisujemy, jak komponować dietę dla nastolatków, sprawdzamy, co musi zawierać, jak często powinien jadać nastolatek. Opieramy się na wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) zawartych w aktualnej piramidzie zdrowego żywienia dzieci i młodzieży. Podajemy też najczęstsze błędy, jakie obserwują dietetycy w sposobie żywienia młodzieży.
Ewa Janczak-Cwil
nauczycielka zostawiła chłopca samego
szkoła

Nauczycielka zostawiła pierwszoklasistę samego 20 km od szkoły

Ośmiolatek był z klasą na wycieczce w kinie w Mogilnie w woj. kujawsko-pomorskim. Po seansie dzieci wsiadły do autobusu i wróciły do oddalonej o 20 km szkoły. Jednak Jankowi nauczycielka poleciła czekać na mamę przed kinem. Mam tymczasem oczekiwała dziecka pod szkołą.
Ewa Janczak-Cwil
ocena z zachowania
szkoła
uczeń

Ocena z zachowania – jak jest oceniane zachowanie w szkole? Kryteria, skróty, odwołanie

Ocena z zachowania odzwierciedla nie tylko to, czy dziecko nie przeszkadza na lekcjach i jest sympatyczne dla kolegów i koleżanek. Kryteria oceny z zachowania są dość obszerne i obejmują rzeczy, o których nie każdy rodzic wie. Dlatego warto się z nimi zapoznać i wytłumaczyć dziecku, w jaki sposób jego zachowanie jest oceniane, a także co oznaczają poszczególne skróty. Od oceny można również się odwołać.
Ewa Janczak-Cwil
Egzamin ósmoklasisty 2022 – terminy
egzamin

Egzamin ósmoklasisty 2022 – terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Egzamin ósmoklasisty 2022 – kiedy odbędą się egzaminy dla ósmoklasistów w 2022? Podajemy listę przedmiotów egzaminacyjnych wraz z terminami podstawowymi i dodatkowymi oraz datą ogłoszenia wyników.
Ewa Janczak-Cwil
szczepienia obowiązkowe

Sąd orzekł: obowiązkowe szczepienia dzieci są… obowiązkowe!

Naczelny Sąd Administracyjny, do którego odwołała się matka-przeciwniczka szczepień, orzekł, że przekonania rodziców nie mają znaczenia, a służby sanitarne mają prawo egzekwować wykonanie szczepień u dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
wakacje z dziećmi w Polsce
wakacje z dzieckiem
dokąd na wakacje

Wakacje z dziećmi w Polsce – gdzie na wakacje z dziećmi? Pomysły na 2022 rok

Wakacje z dziećmi w Polsce warto spędzić w miejscu, w którym będzie można zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo i atrakcje. Dzięki temu wypoczną rodzice oraz dzieci i będzie co wspominać po latach. Dlatego miejsce warto wybrać nie tylko zgodnie z własnymi preferencjami, ale dopasować je też do wieku dzieci. Gdzie na wakacje z dziećmi w Polsce? Podpowiadamy!
Ewa Janczak-Cwil
lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty
szkoła podstawowa

Lektury na egzamin ósmoklasisty 2022: obowiązkowe i uzupełniające [LISTA]

Lista lektur na egzamin ósmoklasisty w 2022 roku jest dłuższa. W zeszłym roku wymagana była znajomość lektur obowiązkowych z klas 7 i 8. W 2022 roku wykaz został poszerzony także o lektury z klas 4-6.
Ewa Janczak-Cwil
Tematy rozprawek maturalnych
szkoła

Tematy rozprawek maturalnych – przygotowanie do matury 2022

Tematy rozprawek maturalnych pozostają tajemnicą pilnie strzeżoną aż do dnia i godziny, gdy rozpoczyna się matura z języka polskiego. Uczniom przystępującym do egzaminu dojrzałości pozostaje więc w ramach przygotowania przeglądanie tematów rozprawek z poprzednich lat i trening pisania rozprawek na przykładowe tematy. Z jakimi tematami musieli zmierzyć się uczniowie na maturze 2022 i w latach poprzednich?
Ewa Janczak-Cwil
pijani rodzice opiekowali się dzieckiem
picie alkoholu

Kompletnie pijani rodzice mieli pod opieką dwoje małych dzieci

W Myszkowie na Śląsku policja interweniowała w domu, w którym miało dojść do awantury. Na miejscu funkcjonariusze zastali mocno pijanych małżonków i ich dzieci.
Ewa Janczak-Cwil
tajemnicza choroba wątroby u dzieci już w Polsce
choroba

Tajemnicza choroba wątroby u dzieci dotarła do Polski

Niedawno pisaliśmy o tym, że na świecie, głównie w Europie i USA, zaczęto obserwować przypadki zapalenia wątroby nieznanego pochodzenia u dzieci. Nowe dane pokazują, że choroba się rozprzestrzenia i odnotowano jej przypadki także w Polsce.
Ewa Janczak-Cwil
kalkulator prosty matura
szkoła
uczeń

Kalkulator prosty – jakiego kalkulatora można użyć na maturze?

Kalkulator prosty to dopuszczony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną kalkulator, z którego może korzystać maturzysta na egzaminie dojrzałości. W tej sprawie CKE wydała komunikat 20 sierpnia 2021 roku. Jaki kalkulator na maturę zabrać?
Ewa Janczak-Cwil
płeć płodu ma znaczenie dla przebiegu ciąży
ciąża
płeć dziecka

Spodziewasz się dziecka? Lepiej poznaj jego płeć – to pomoże wam uniknąć kłopotów

Nie chcesz poznać płci dziecka aż do porodu? Przemyśl tę decyzję. Okazuje się bowiem, że płeć dziecka może zwiększać ryzyko komplikacji okołoporodowych! Sprawdź, czy to chłopiec czy dziewczynka może zapowiadać kłopoty na sali porodowej.
Ewa Janczak-Cwil
położna upuściła noworodka
wypadek

Koszmar na porodówce: położna upuściła noworodka. Dziecko nie żyje

Początkowo ojcu dziecka powiedziano, że dziecko urodziło się martwe. Jednak po rozmowie z żoną odkrył, że prawdę o błędzie położnej próbowano zataić w brutalny sposób, m.in. zatykając usta jego krzyczącej żonie.
Ewa Janczak-Cwil
Placuszki bananowe dla dzieci
przepisy dla dzieci
dania dla niejadka
potrawy dla dzieci

Placuszki bananowe dla dzieci – przepisy: z jogurtem, bez jaj i mleka, ekspresowe

Placuszki bananowe dla dzieci to pyszna propozycja na śniadanie lub podwieczorek. Zasmakują w nich nie tylko mali amatorzy bananów, ale i niejadki, które samego banana nie zjedzą. Zaletą takich placuszków jest to, że są odżywcze, dostarczają energii i można je podać z bardzo różnymi dodatkami.
Ewa Janczak-Cwil
nielegalne walki MMA z udziałem dzieci
przemoc wobec dzieci

To przechodzi ludzkie pojęcie: organizowali walki MMA dzieci. W Polsce!

W piątek 22 kwietnia 2022 roku chorzowscy policjanci odebrali niewiarygodnie brzmiące doniesienie o tym, że w mieście ma się tego dnia odbyć nielegalna „gala” MMA z udziałem dzieci. Nie chodziło o to, że dzieci będą na widowni, ale że będą walczyć w ringu. Na szczęście funkcjonariusze nie zbagatelizowali tej informacji.
Ewa Janczak-Cwil
średnia ocen
szkoła

Jak obliczyć średnią ocen - na koniec roku, na półrocze

Średnia ocen ma znaczenie dla tych uczniów, którzy mają szansę na świadectwo z czerwonym paskiem i wyróżnienie, a więc i nagrody czy stypendium związane z dobrymi wynikami w nauce. Przyznaje się je uczniom, którzy uzyskają wysoką średnią na zakończenie roku szkolnego. Sprawdź, jak obliczyć średnią ocen i jaka średnia gwarantuje pasek na świadectwie.
Ewa Janczak-Cwil
Vigantol krople dla dzieci wycofany ze sprzedaży
witamina D3

Vigantol wycofany: krople z witaminą D dla dzieci znowu wycofane z aptek

To już kolejna seria leku Vigantol, kropli z witaminą D dla niemowląt, wycofana ze sprzedaży w 2022 roku. Jeśli masz w domu krople z tej serii, nie podawaj ich dziecku.
Ewa Janczak-Cwil
stan podgorączkowy u niemowlaka
gorączka u niemowlaka

Stan podgorączkowy u niemowlaka – ile to stopni, przyczyny, co robić?

Stan podgorączkowy u niemowlaka najczęściej nie jest powodem do niepokoju, a jedynie sygnałem, aby dziecko obserwować. Przyczyn podwyższonej temperatury może być wiele. Większość to niegroźne stany jak np. ząbkowanie. Rzadko stan podgorączkowy jest objawem, że z niemowlęciem dzieje się coś złego.
Ewa Janczak-Cwil
co zrobić, gdy ugryzie kleszcz
ukąszenia kleszcza

Co zrobić, gdy ugryzie kleszcz: zasady postępowania

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy ugryzie kleszcz? Prawidłowe postępowanie w takim przypadku jest bardzo ważne i dotyczy zarówno sposobu usuwania pajęczaka z ciała, jak i obserwacji, czy nie pojawiają się niepokojące objawy zakażenia niebezpiecznymi drobnoustrojami. Sprawdź, co dokładnie zrobić, gdy ciebie lub bliską osobę, np. dziecko ugryzie kleszcz.
Ewa Janczak-Cwil