Ewa Cwil

Ewa Janczak-Cwil

Z wykształcenia magister rehabilitacji ruchowej. Pracuje w przychodni rehabilitacyjnej pod Warszawą, gdzie zajmuje się dorosłymi i dziećmi. Przez wiele lat współpracowała z wydawnictwami, prowadząc m.in. rubrykę fitness w magazynie Shape, była zastępcą redaktor naczelnej w Be Active. Jest współtwórczynią jednego z największych polskich portali o tematyce fitness. Ukończyła m.in. kursy: FOI – Funkcjonalna Integracja i Osteopatia, kurs na pomocnika instruktora narciarskiego, młodszego ratownika wodnego, instruktora kulturystyki i aerobiku. Ma uprawnienia państwowe do wykonywania masażu leczniczego oraz zabiegów fizykoterapii. Jest mamą córki i syna, którym stara się przekazać miłość do przyrody i aktywności fizycznej.
gwałcił w czasie cesarki
Aktualności

Anestezjolog gwałcił swoje pacjentki podczas cesarskiego cięcia

Ewa Janczak-Cwil
kempingi dla dzieci w Polsce
odpoczynek
wakacje z dzieckiem

Kempingi dla dzieci w Polsce – 5 najlepszych propozycji z atrakcjami dla rodzin

Wcale nie jest łatwo znaleźć dobry kemping dla dzieci w Polsce – taki z przyzwoitym placem zabaw, basenem i innymi atrakcjami. Animacje dla dzieci na kempingu w Polsce to już pełen luksus. Mimo to udało nam się znaleźć 5 miejsc godnych polecenia.
Ewa Janczak-Cwil
sąd odebrał im dziecko, walczą o synka
przemoc wobec dzieci

Odebrano im niemowlę. Rodzina walczy o odzyskanie dziecka

Pani Natalia i pan Konrad nie mogą pogodzić się z tym, że odebrano im dziecko. Sąd zdecydował o przekazaniu małego Oliwiera obcym ludziom. Cała rodzina włączyła się w starania o to, by wrócił do domu.
Ewa Janczak-Cwil
dolina 5 stawów z dzieckiem
wyjazd w góry

Dolina 5 Stawów z dzieckiem – czas przejścia, trasa, co zobaczyć?

Wędrówka Doliną Pięciu Stawów Polskich z dzieckiem może być wspaniałym przeżyciem pod warunkiem, że się do niej dobrze przygotujemy oraz dobierzemy szlak do wieku i możliwości pociechy. Sprawdź, jak zaplanować wyjście z dzieckiem do jednego z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach.
Ewa Janczak-Cwil
czym grozi jedzenie niemytych jagód
jagody

Moje dziecko zjadło niemyte jagody i wylądowało w szpitalu! To straszne, co powiedziała lekarka!

Co roku lekarze apelują, aby nie jeść niemytych jagód i borówek. Niestosowanie się do tych zaleceń grozi poważnymi konsekwencjami, ze śmiercią włącznie. Tak może wyglądać wątroba osoby chorej na bąblowicę.
Ewa Janczak-Cwil
bostonka czy HFMD
bostonka

To „tylko” bostonka? Mylimy ją z HFMD!

Tak zwaną bostonkę najczęściej dzieci przynoszą ze żłobka lub przedszkola. Zwykle infekcja przebiega u nich dość łagodnie i niespecjalnie zagraża dorosłym. Czasem jednak bywa zupełnie inaczej. Ale czy wtedy to na pewno bostonka?
Ewa Janczak-Cwil
lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty
szkoła podstawowa

Lektury na egzamin ósmoklasisty 2023: obowiązkowe i uzupełniające [LISTA]

Lista lektur na egzamin ósmoklasisty w 2023 roku jest dość długa. Wcześniej wymagana była tylko znajomość lektur obowiązkowych z klas 7 i 8. W 2022 roku wykaz został poszerzony także o lektury z klas 4-6.
Ewa Janczak-Cwil
choroby genetyczne

„Chciałam dziecka, które mnie uszczęśliwi”. Urodziła córkę z przypadłością Benjamina Buttona

W zeszłym roku media rozpisywały się na temat 20-latki, która urodziła córkę z rzadką wadą genetyczną. Wada ta powoduje, że organizm starzeje się w zastraszającym tempie. Co dalej działo się z dziewczynką?
Ewa Janczak-Cwil
Brązowe plamienie zamiast okresu
ciąża
zaburzenia hormonalne
zaburzenia miesiączki

Brązowe plamienie zamiast okresu – co oznacza, jak wygląda, kiedy do lekarza?

Brązowe plamienie zamiast okresu zawsze sygnalizuje, że w organizmie kobiety dzieje się coś nietypowego. Jeśli się powtarza, wymaga konsultacji z lekarzem i poszukiwania przyczyn. Dopiero wtedy można podjąć odpowiednie leczenie.
Ewa Janczak-Cwil
mieli wybrać, czy skazać jedno z bliźniąt na śmierć
ciąża bliźniacza

Musiała wybrać: skazać na śmierć jedno z bliźniąt lub ryzykować życiem obydwu. Żadna matka nie chciałaby być zmuszona do takiego wyboru

Gdy po wielu latach starań o dziecko i kilku poronieniach wreszcie Kloe i Michael dowiedzieli się, że będą mieli bliźnięta, byli wniebowzięci. Ich szczęście prysło, gdy okazało się, że dzieci obarczone są zespołem przetoczenia krwi między płodami.
Ewa Janczak-Cwil
Jagody w ciąży
owoce
dieta w ciąży
jagody

Jagody w ciąży – czy borówki leśne są bezpieczne dla ciężarnej?

Jagody, zwane też borówkami leśnymi, należą do najzdrowszych owoców świata. Są też smaczne i aromatyczne zarówno na surowo jak i przetworzone. Jagody w ciąży można jeść, ale tylko pod pewnymi warunkami.
Ewa Janczak-Cwil
Dziecko z dwiema parami rąk i nóg
wady płodu

Urodziło się dziecko z czterema rękoma i czterema nogami

W weekend 2-3 lipca 2022 na świat przyszło dziecko z rzadką wadą wrodzoną – ma po dwie pary rąk i nóg. Zarówno dziecko, jak i matka czują się dobrze. Maluszek uznawany jest za „cudowne dziecko”.
Ewa Janczak-Cwil
jak mrozić jagody
owoce
mrożonki

Jak mrozić jagody? I co z bąblowcem?

Mrożenie jagód to dobry sposób na zachowanie cennych wartości odżywczych tych owoców. Ten sposób ich konserwacji sprawia, że nie tracą cennych składników i smaku. Sprawdź, jak mrozić jagody.
Ewa Janczak-Cwil
zmarła 8-latka. rodzice odstawili jej insulinę twierdząc, że Bóg uzdrowi ich córkę
cukrzyca typu 1

Chora na cukrzycę 8-latka zmarła, bo rodzice chcieli „wyleczyć” ją modlitwą

Dziewczynka była córką pary należącej do sekty. Rodzice postanowili nie podawać dziecku insuliny i „leczyć” 8-latkę modlitwą. Członkowie sekty z miasta Toowoomba w Australii trafili do aresztu po tym, jak nie udzielili dziecku pomocy.
Ewa Janczak-Cwil
Bezpieczeństwo nad wodą
bezpieczeństwo dziecka
wakacje nad wodą

Bezpieczeństwo nad wodą – zasady, zachowanie, numer alarmowy

Bezpieczeństwo nad wodą zależy od wszystkich użytkowników plaży i kąpieliska, bo to oni mogą zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą pozwala uniknąć niebezpieczeństwa. Tu chodzi o zdrowie i życie, więc żartów nie ma.
Ewa Janczak-Cwil
Numer matury
matura

Numer matury – gdzie znaleźć numer świadectwa dojrzałości?

Co to jest numer matury, gdzie znajdę numer świadectwa maturalnego, zastanawiają się maturzyści, którzy starają się o przyjęcie na studia. Numer świadectwa maturalnego jest niezbędny, aby złożyć podanie na studia. Wyjaśniamy, gdzie można go znaleźć. Informujemy przy okazji, że w przypadku tegorocznych maturzystów na wielu uczelniach studencka komisja rekrutacyjna samodzielnie zaciągnie do systemu numer matury oraz jej wyniki.
Ewa Janczak-Cwil
dziecko topiło się w basenie
utonięcie

9-letnia dziewczynka w ciężkim stanie. Topiła się w przydomowym basenie

W Wielkopolsce w miejscowości Osiniec doszło do wypadku. Będąca pod opieką osoby dorosłej dziewczynka 4 lipca ok. 15:30 weszła do basenu przykrytego plandeką. W stanie ciężkim przebywa w szpitalu.
Ewa Janczak-Cwil
rejestr ciąż
ciąża
aborcja

Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?

Rejestr ciąż to nazwa nadana zmianom w zakresie danych, które mają być raportowane do Systemu Informacji Medycznej (SIM). Zmiany te są zgodne z zaleceniami Komisji Europejskiej. Pozornie sprawa wydaje się przejrzysta, taka jednak nie jest i budzi obawy środowisk nie tylko kobiecych.
Ewa Janczak-Cwil
egzamin ósmoklasisty
szkoła podstawowa
egzamin

Egzamin ósmoklasisty 2023: kiedy, jak wygląda, ile trwa? Aktualne informacje i wymagania na teście

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty w 2023 roku? Jakie wymagania obowiązują uczniów w tym roku? Sprawdź, ile trwa egzamin ósmoklasisty i kiedy należy spodziewać się wyników.
Ewa Janczak-Cwil
seksualni drapieżnicy w internecie, film „Złapani w sieci”
dziecko w sieci

Drapieżnicy i ich dziecięce ofiary w sieci. Szokujące wyniki eksperymentu

Ten dokument powinien zobaczyć każdy rodzic, zwłaszcza ten, który ma w domu córkę. Pokazuje on, na co narażona jest dziewczynka od pierwszych chwil swojej obecności w internecie. Tego nie da się „odzobaczyć”!
Ewa Janczak-Cwil
6 pytań o dzieci, które rodzice zadają sobie latem
lato
ochrona dziecka przed upałem

6 pytań o dzieci, które rodzice zadają sobie latem

Jak ubierać dziecko do snu w upały? Czy można w gorące dni podać dziecku lody lub zimny napój? Te i inne pytania pojawiają się w głowach rodziców latem. A my znamy na nie odpowiedzi!
Ewa Janczak-Cwil
Mruganie oczu u dziecka
dziecko
wzrok
objawy choroby

Mruganie oczami u dziecka – możliwe przyczyny częstego mrugania i zaciskania powiek

Częste mruganie u dziecka może wynikać ze zmęczenia wzroku lub podrażnienia oczu. Objaw ten rzadziej świadczy o chorobie, a czasami jest to tzw. tik nerwowy. Zobacz, jak sprawdzić, dlaczego dziecko często mruga lub zaciska powieki.
Ewa Janczak-Cwil
Czesne przedszkole publiczne
opłaty za przedszkole

Czesne w przedszkolach publicznych? Czy rodziców czeka nowa opłata za przedszkole?

Dotąd publiczne przedszkola nie pobierały czesnego. Czesne było opłatą, jaką musieli uiszczać rodzice posyłający dzieci do przedszkoli prywatnych. Samorządowcy chcą, aby i w przedszkolach publicznych obowiązywało czesne, choćby symboliczne. Skąd ten pomysł?
Ewa Janczak-Cwil
ciężarna z krwotokiem odesłana ze szpitala
ciąża pozamaciczna

Ciężarna z krwotokiem odeszła z kwitkiem ze szpitala

29-letnia kobieta, która podejrzewała, że może być w ciąży, dotarła w Boże Ciało do szpitala w Sławnie. Skarżyła się na silne, narastające bóle brzucha trwające od kilku godzin. Z bólu nie mogła już chodzić. Na dyżurze była tylko pielęgniarka, a pacjentka została odesłana do domu.
Ewa Janczak-Cwil
co mysli ojciec, który zostawił dziecko w aucie
dziecko w samochodzie

Oto co myśli rodzic, który zostawił dziecko w samochodzie. Myślisz, że potrzeba mu więcej krytyki? Np. od ciebie?

Zanim znowu zwyzywasz takiego rodzica, zanim powiesz: „Jak tak można?”, przeczytaj ten materiał. Oto co myśli o sobie ojciec, który zostawił dziecko w nagrzanym aucie. Jego syn przeżył. Co muszą czuć i myśleć rodzice, którzy w ten sposób stracili dziecko?
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać dziecko do snu
sen dziecka
upał
jak ubrać dziecko

Jak ubierać dziecko do snu? Proste zasady na każdą porę roku

Nie wiesz, jak ubrać dziecko do snu? Sprawdź, jaka temperatura panuje w jego sypialni. Inaczej ubiera się dziecko do spania latem podczas upałów, a inaczej, gdy jest chłodno. Oto schemat, który pomoże dobrać odpowiedni strój do spania dla dziecka oraz okrycie.
Ewa Janczak-Cwil
Lekkostrawne jedzenie
dieta
odżywianie

Lekkostrawne jedzenie – na czym polega taka dieta, co jeść i kiedy?

Lekkostrawna dieta nie obciąża żołądka i jelit, jest wskazana w chorobach układu pokarmowego, a jej celem jest poprawa stanu zdrowia. Powinna pokrywać dzienne zapotrzebowanie na energię i być odżywcza. Sprawdź, jakie produkty i potrawy należy do kategorii jedzenia lekkostrawnego, a jakich do niej nie można zaliczyć.
Ewa Janczak-Cwil
dziecko pozostawione w aucie zmarło, ojciec odebrał sobie życie
dziecko w samochodzie

Ojciec zostawił syna w samochodzie. Dziecko zmarło, on popełnił samobójstwo

37-latek nie poradził sobie ze śmiercią syna, którego zostawił w aucie. Odebrał sobie życie. Co roku w USA dochodzi do 30-40 śmierci z przegrzania dzieci zostawionych w samochodach. Nie każdy rodzic potrafi z tym żyć, a krytyka otoczenia utrudnia im pogodzenie się ze stratą dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
Palenie marihuany w ciąży
narkotyki w ciąży

Palenie marihuany w ciąży – co wiadomo o skutkach?

Do palenia marihuany w ciąży przyznaje się mniej kobiet, niż wynosi liczba ciężarnych, u których testy wykryły stosowanie marihuany. Ponieważ nie prowadzi się eksperymentów na przyszłych mamach, o skutkach palenia marihuany w ciąży wiadomo z obserwacji oraz badań na zwierzętach. Co już wiadomo?
Ewa Janczak-Cwil
trymestry ciąży
pierwszy trymestr
drugi trymestr ciąży
trzeci trymestr ciąży

Trymestry ciąży – podział, charakterystyka

Cały okres ciąży umownie podzielony jest na trzy części. To tak zwane trymestry ciąży. Wbrew pozorom okresy te nie mają takiej samej długości. W każdym z nich przebiegają też różne procesy. Sprawdź, ile trwają poszczególne trymestry i co dokładnie dzieje się w każdym z nich.
Ewa Janczak-Cwil