Katarzyna Pinkosz mamotoja.pl

Katarzyna Pinkosz

Katarzyna Pinkosz, dziennikarka, redaktorka, od ponad 20 lat zajmująca się problematyką medyczną, propagującą zdrowy styl życia i odżywiania. Autorka książek „Zdrowie bez antybiotyków. Naturalne metody leczenia dzieci”, „O dwóch takich. Teraz Andy” (wyprawa niepełnosprawnych podróżników na najwyższy szczyt Ameryki Południowej), „Wybudzenia. Powrót do życia. Polskie historie” (reportaże na temat wybudzeń ze śpiączki), „Niebieska reżyseria - 15 lat Fundacji Ewy Błaszczyk Akogo?”, współautorka książek „5 pór roku w kuchni. Apetyt na życie” (historia i pasje dziennikarza PAP Mariusza Wachowicza, który wybudził się ze śpiączki), „Dźwięki marzeń” (reportaż o głuchoniewidomym chłopcu). Za pracę dziennikarską otrzymała wiele nagród dziennikarskich, m.in., Srebrny Krzyż Zasługi, Kryształowe Pióro, Złoty OTIS, Nagroda św. Kamila, Sowa Onkologiczna, Dziennikarz Medyczny Roku, wyróżnienie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia (kategoria: media). Publikuje także na temat zdrowia i medycyny w Świecie Lekarza oraz Do Rzeczy. Absolwentka polonistyki na UW i podyplomowych studiów „Żywienie i Zdrowie”. Prywatnie mama dwóch synów: Maćka i Marcina.  
Grypa u dzieci
Zdrowie

Grypa u dzieci – objawy, przebieg, leczenie. Ile trwa grypa u dzieci? Kiedy do lekarza?

Magdalena Drab
słodycze a karmienie piersią
karmienie piersią
laktacja
dieta karmiącej mamy

Słodycze a karmienie piersią: na co możesz sobie pozwolić?

Słodycze podczas karmienia piersią nie są zabronione, ale nie są też czymś, co specjaliści polecają karmiącej mamie. Możesz sobie pozwolić jednak np. na suszone owoce lub czekoladę. Karmiąc piersią, wybieraj domowe słodycze, unikaj ciasteczek i ciast kupowanych w sklepie.
Katarzyna Pinkosz
obwód główki noworodka
noworodek
waga noworodka

Obwód główki noworodka, wzrost i masa ciała – pierwsze pomiary noworodka

Obwód główki noworodka, podobnie jak inne pomiary nowo narodzonego dziecka, to dla lekarzy ważna informacja o stanie zdrowia dziecka i punkt wyjścia do monitorowania rozwoju. Parametry te często pozwalają wychwycić różne zaburzenia, które można z powodzeniem leczyć.
Katarzyna Pinkosz
Hemoroidy po porodzie
lek na hemoroidy
hemoroidy w ciąży
hemoroidy po porodzie

Hemoroidy po porodzie: jak je leczyć i kiedy znikną?

Hemoroidy po porodzie to powiększone guzki w odbycie powodujące świąd, ból, pieczenie i krwawienie okolic odbytu oraz w trakcie wypróżniania. Aby pozbyć się hemoroidów po ciąży, warto stosować ziołowe napary, zimne okłady, maści oraz dietę bogatą w błonnik.
Katarzyna Pinkosz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
alergia
alergia kontaktowa
odczulanie

Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie

W przypadku uczulenia na jad pszczeli, jad osy lub szerszenia należy niezwłocznie zareagować. W innym przypadku ukąszenie może skończyć się tragicznie. Tłumaczymy, jak przebiega leczenie uczulenia na jad pszczeli, a także co robić, gdy dziecko ma alergię na jad osy lub innego owada.
Katarzyna Pinkosz
jak wygląda ospa
szczepienia
kalendarz szczepień
ospa wietrzna

Jak wygląda ospa – charakterystyczne objawy

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda ospa na poszczególnych jej etapach, dobrze trafiłaś. Podpowiadamy, jak wygląda początek ospy, jak rozpoznać, że to krosty ospy i co zrobić, żeby jak najlepiej przetrwać chorobę.
Ewa Janczak-Cwil
wojtuś z fas
alkohol
alkohol w ciąży
FAS

Chłopiec, którego nikt nie przytulał: ma już 8 lat i wciąż szuka rodziny

Wojtuś właśnie skończył 8 lat. Nie boi się wisieć metr nad ziemią, a gdy się przewróci, biegnie dalej i nawet nie zapłacze. Choć każdy, kto go zobaczy, od razu go lubi, na razie nikt nie chce go adoptować. Byłby zupełnie kimś innym, gdyby jego mama w ciąży nie piła.
Katarzyna Pinkosz
wyparzanie butelek
higiena niemowlaka

Wyparzanie butelek – czy jest konieczne i do kiedy trzeba sterylizować butelki?

Wyparzanie butelek ma na celu wyjałowienie ich, czyli pozbycie się bakterii, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Ten sam cel można osiągnąć za pomocą sterylizatora do butelek. Skuteczne wyparzanie jest szczególnie ważne w przypadku noworodków karmionych z butelki. Sprawdź, jak często sterylizować butelki i do kiedy trzeba to robić.
Ewa Janczak-Cwil
herbatka koperkowa od kiedy
herbatki dla niemowląt
rozszerzanie diety niemowlaka

Herbatka koperkowa – od kiedy można ją podawać, żeby nie zaszkodziła dziecku?

Być może herbatka koperkowa to dla ciebie sposób na kolkę u niemowlaka. Podawaj ją jednak ostrożnie, a najlepiej wcale! Z badań wynika, że niemowlęta, które często piją herbatki koperkowe, mogą mieć kilka razy wyższe stężenie estrogenów, czyli żeńskich hormonów. U dziewczynek może to przyspieszyć dojrzewanie. Aktualny schemat żywienia niemowląt w ogóle nie zaleca podawania kopru włoskiego dzieciom do 4. roku życia.
Magdalena Drab
1 procent podatku 2020 - lista organizacji
1 procent

1 procent podatku 2020 – lista organizacji, którym warto zaufać

Nie wiesz, komu przekazać 1 proc. podatku za 2020 rok? Twoje pieniądze mogą wspomóc dziecko w walce o życie z chorobą albo spełnić jego marzenie. Mogą wesprzeć tych, którym wypadek odebrał sprawność, pomóc w ochronie zwierząt albo w walce ze zmianami klimatu. Wybierz, co jest najbliższe twojemu sercu i podziel się tym, co i tak zabierze ci fiskus.
Ewa Janczak-Cwil
karmienie noworodka
karmienie piersią
laktator
kryzys laktacyjny

Jak zwiększyć laktację – 8 najlepszych sposobów, by mieć więcej mleka

Zwiększyć laktację trzeba, gdy masz mało pokarmu, dziecko jest głodne, płacze i nie przybiera na wadze? Na szczęście są na to niezawodne sposoby sprawdzone przed wiele kobiet przed tobą. Oto najskuteczniejsze z nich.
Katarzyna Pinkosz
syrop przeciwkaszlowy
kaszel
domowy syrop
syrop dla dzieci

Syrop przeciwkaszlowy dla dzieci: czy można podawać na noc? [RANKING syropów na kaszel suchy]

Syrop przeciwkaszlowy podaje się dzieciom tylko wtedy, gdy kaszel rzeczywiście trzeba hamować: nie powoduje odkrztuszania wydzieliny, a do tego nie pozwala spać. Syrop przeciwkaszlowy zadziała więc na kaszel suchy, ale nie jest wskazany na kaszel mokry (którego hamować nie wolno).
Katarzyna Pinkosz
skaza białkowa a karmienie piersią
karmienie piersią
alergia pokarmowa

Skaza białkowa a karmienie piersią - co jeść, a czego unikać?

Skaza białkowa u karmionego piersią dziecka oznacza konieczność stosowania specjalnej diety. Mama karmiąca powinna wykluczyć ze swojego jadłospisu produkty mleczne, a także wołowinę czy cielęcinę. Dieta eliminacyjna wymaga pozostawania pod kontrolą lekarza, nie wolno wprowadzać jej na własną rękę.
Katarzyna Pinkosz
polio szczepienie
szczepienia obowiązkowe

Polio: szczepienie wg kalendarza szczepień

Zanim wprowadzono szczepienie przeciw polio, rocznie w Polsce chorowało na nie ok. 3 tysięcy dzieci, a w czasie epidemii – ponad 20 tysięcy. U części z nich wirus polio wywołał trwałe porażenia mięśni. Dzięki obowiązkowym szczepieniom na polio, polskie dzieci nie są już narażone na takie powikłania.
Katarzyna Pinkosz
Szczepionka Hib
kalendarz szczepień
szczepienia obowiązkowe

Szczepionka przeciw Hib: przed czym chroni i kiedy podaje się ją dziecku

Szczepionka przeciw Hib podawana jest niemowlętom od 6. tygodnia do 6. miesiąca życia oraz dzieciom w 16-18. miesiącu życia. Chroni przed bakterią Haemophilus influenzae typu B, która odpowiada za wiele poważnych chorób, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa, zapalenie płuc. Szczepionka znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych.
Katarzyna Pinkosz
kleszczowe zapalenie mózgu
kleszcze

Kleszczowe zapalenie mózgu: jakie są objawy i kiedy podać szczepionkę

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to jedna z chorób wywoływanych przez kleszcze. Jak na razie jedyna, przed którą można się zaszczepić. Objawy choroby często przypominają grypę lub przeziębienie. Zarazić dziecko może nawet niemal niewidoczna larwa kleszcza.
Katarzyna Pinkosz
szczepionka przeciw kleszczom
szczepienia
kleszcze
ukąszenia kleszcza

Szczepionka przeciw kleszczom - tylko na kleszczowe zapalenie mózgu

Szczepionka przeciw kleszczom nie istnieje, można jednak zaszczepić dziecko na kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze zakażone wirusem kleszczowego zapalenia mózgu mogą być wszędzie, choć najwięcej jest ich w Polsce w kilku województwach. Niestety wciąż nie ma szczepionki na roznoszoną przez kleszcze boreliozę.
Katarzyna Pinkosz
szczepienie na różyczkę
różyczka
kalendarz szczepień
niepożądane odczyny poszczepienne

Szczepienie na różyczkę - kiedy i dlaczego warto szczepić dzieci

Szczepienie na różyczkę sprawia, że liczba zachorowań na tę chorobę spada. Najczęściej na różyczkę chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale chorować mogą także osoby dorosłe.
Katarzyna Pinkosz
szczepienie dziecka na grypę
grypa

Szczepienie dziecka na grypę – kiedy jest na to najlepszy czas?

Szczepienie dziecka na grypę nie jest w Polsce popularne. Zwykle rodzice uważają, że jest to błaha choroba i mylą ją z przeziębieniem. Wielu ekspertów jest jednak zdania, że może ona powodować powikłania, szczególnie groźne u małych dzieci.
Katarzyna Pinkosz
czy szczepionka przeciw HPV jest szkodliwa?
kalendarz szczepień
rak szyjki macicy
szczepienia zalecane

Szczepienie przeciw HPV: dostępne szczepionki, skuteczność, cena

Szczepienie przeciw HPV chroni m.in. przed rakiem szyjki macicy. Szczepionka przeciw wirusowi HPV jest zalecana nie tylko dla dziewczynek, ale i dla chłopców, bo zapobiega zarażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego, co chroni mężczyzn m.in. przed rakiem odbytu, a ich partnerki przed zarażeniem się podczas stosunku.
Katarzyna Pinkosz
odra szczepienie kiedy
szczepienia obowiązkowe

Odra: szczepienie (kiedy i dlaczego warto zaszczepić dziecko)

Według kalendarza szczepień 1. dawkę szczepionki przeciw odrze podaje się dzieciom w 13-15. miesiącu życia. Szczepienie przeciwko odrze jest obowiązkowe i bezpłatne. Ma postać szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR).
Katarzyna Pinkosz
wzw a
szczepienia zalecane

WZW A: objawy i przebieg żółtaczki typu A u dzieci, dostępne szczepionki

WZW A to wirusowe zapalenie wątroby typu A wywoływane przez wirusa przenoszonego drogą pokarmową. U dzieci poniżej szóstego roku życia występują najczęściej zakażenia bezobjawowe lub skąpo objawowe.
Katarzyna Pinkosz
powikłania po śwince
szczepienia
kalendarz szczepień
niepożądane odczyny poszczepienne

Powikłania po śwince: zapalenie mięśnia sercowego, problemy z tarczycą, niepłodność i inne

Powikłania po śwince to między innymi: utrata słuchu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Powikłania po śwince u mężczyzn mogą prowadzić nawet do niepłodności. Dlatego właśnie warto zaszczepić dziecko.
Katarzyna Pinkosz
meningokoki
bakterie

Meningokoki – zakażenie śmiertelnie niebezpieczne dla małych dzieci

Meningokoki to bakterie wywołujące bardzo niebezpieczną dla zdrowia i życia inwazyjną chorobę meningokokową. Sygnałem zakażenia meningokokami może być gorączka, wymioty i biegunka. Nierozpoznane na czas może błyskawicznie, w ciągu kilku godzin, przekształcić się w sepsę. Najskuteczniejszym sposobem obrony przed meningokokami jest szczepienie.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienie przeciwko tężcowi
kalendarz szczepień
szczepienia obowiązkowe
niepożądane odczyny poszczepienne

Szczepionka przeciw tężcowi - kiedy się ją podaje i jak długo chroni?

Szczepionka przeciw tężcowi to jedno z najważniejszych szczepień obowiązkowych. Dzięki temu udało się ograniczyć zachorowania wśród dzieci niemalże do zera. Szczepienia na tężec trzeba jednak powtarzać, by nie utracić odporności.
Katarzyna Pinkosz
krztusiec
krztusiec

Krztusiec u dzieci: objawy, powikłania, szczepienie

Krztusiec u dzieci może mieć szczególnie ciężki przebieg. Nie dość, że krztusiec (inaczej: koklusz) jest dla najmłodszych bardzo wyczerpujący, to jeszcze może przyczynić się do powstania groźnych dla zdrowia i życia powikłań.
Katarzyna Pinkosz
leki a karmienie piersią
przeziębienie

Leki a karmienie piersią – co można brać na przeziębienie, grypę, katar i ból

Leki i karmienie piersią nie zawsze się wykluczają. Matki karmiące są w lepszej sytuacji niż ciężarne, dozwolonych podczas laktacji leków jest więcej. Mimo że większość substancji czynnych przenika do mleka mamy, nie wszystkie są szkodliwe dla dziecka.
Malwina Małecka
mama gotuje
przeziębienie
grypa
grypa u dziecka

Rosół na przeziębienie i grypę - czy naprawdę pomaga? [PRZEPISY]

Rosół na przeziębienie polecany jest przede wszystkim z racji na właściwości rozgrzewające. Naukowcy jednak udowodnili, że ta magiczna zupa naprawdę potrafi pomóc w zwalczaniu objawów przeziębienia i grypy!
Katarzyna Pinkosz
pocenie się
połóg

Pocenie się po porodzie – zimne i nocne poty w połogu i po cesarskim cięciu

Pocenie się po porodzie najczęściej wywołane jest przez brak równowagi hormonalnej. W trakcie ciąży w organizmie gromadzi się też wiele wody, która teraz się samoistnie wydala poprzez pot.
Katarzyna Pinkosz
bajka o adwencie
bajka
Boże Narodzenie
kalendarz adwentowy

Bajka o adwencie: „Jak Anioł wybierał zwierzęta do żłóbka”​

Koniecznie przeczytaj dziecku bajkę o adwencie. Wprowadzi go ona w okres Bożego narodzenia, ale również przekaże przesłanie adwentowe. Dlaczego przy żłóbku znalazł się wół i osioł, a nie lew, który może potrafiłby lepiej strzec Dzieciątka przed wszelkim złem tego świata?
Katarzyna Pinkosz