Milena Oszczepalińska, mamotoja.pl

Milena Oszczepalińska

Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edytorskiej oraz komunikacji językowej. Pracuje w mediach od 2011 roku. W mamotoja.pl pisze głównie o tym, co może spędzać rodzicom sen z powiek, czyli o problemach wychowawczych i chorobach dziecka. Doradza też, jakie produkty dla najmłodszych są warte uwagi rodziców. Praca pozwala jej łączyć miłość do pisania z miłością do dzieci. Fanka rodzicielstwa bliskości i długiego karmienia piersią. Mama rezolutnej Marty i szczęśliwa żona.
Szczepienia na krztusiec dla ciężarnych
Zdrowie w ciąży

Szczepienie na krztusiec w ciąży – czy warto je przyjąć? Przeciwwskazania do szczepienia

Dominika Bielas
Program tv dla dzieci na czas kwarantanny
programy telewizyjne dla dzieci

Program TV dla dzieci na czas kwarantanny: najciekawsze propozycje!

Co w swoich ramówkach oferują popularne kanały dziecięce, takie jak MiniMini, Netlix, HBO, PULS 2 czy TVP ABC? Przedstawiamy wartościowe bajki i programy dla dzieci w różnym wieku.
Luiza Słuszniak
Eksperymenty dla dzieci
eksperymenty dla dzieci

Eksperymenty dla dzieci: 9 prostych doświadczeń dla przedszkolaków

Eksperymenty dla dzieci to świetny sposób na zabawę jesienią i zimą, gdy maluchy większą część dnia spędzają w domu. Jak wcielić się w małych chemików? Oto proste doświadczenia dla kilkulatków.
Dominika Bielas
SMA (rdzeniowy zanik mięśni)
choroby genetyczne

SMA u dzieci: rodzaje, objawy i leczenie rdzeniowego zaniku mięśni

SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni to choroba szczególnie groźna dla małych dzieci. Jak objawia się i jak się leczy SMA u dzieci?
Dominika Bielas
Chusty do noszenia dzieci
chusty do noszenia niemowląt
nosidełko dla niemowląt
chusta do noszenia dzieci

Chusty do noszenia dzieci – jaką wybrać, od kiedy używać?

Jesteś fanką chust do noszenia dzieci? Świetnie, ale musisz wiedzieć, jaką chustę wybrać i od kiedy dziecko może być w niej noszone. Do wyboru są m.in. chusty elastyczne, tkane, kółkowe, do samodzielnego wiązania i gotowe do założenia. Podpowiadamy, jak dokonać właściwego wyboru, biorąc pod uwagę rodzaj chusty i wiek dziecka.
Milena Oszczepalińska
astygmatyzm u dzieci
problemy ze wzrokiem
badanie wzroku u dziecka
wada wzroku u dziecka

Astygmatyzm u dzieci – przyczyny, rodzaje, leczenie

Astygmatyzm u dzieci można wykryć już w niemowlęctwie. Nieleczony może się nasilać i powodować kłopoty w nauce oraz liczne dolegliwości zdrowotne. Sprawdź, jak objawia się astygmatyzm i jak go leczyć.
Milena Oszczepalińska
piasek kinetyczny przepis
kreatywne zabawy

Piasek kinetyczny: prosty przepis na domową piaskolinę

Piasek kinetyczny możesz zrobić samodzielnie (i to bardzo szybko!). Potrzebujesz jedynie kilku łatwo dostępnych składników, by we własnym zakresie przyrządzić taką piaskolinę do zabawy dla dziecka. Przedstawiamy przepis na domowy piasek kinetyczny.
Milena Oszczepalińska
krótkowzroczność u dzieci
wada wzroku u dziecka

Krótkowzroczność u dzieci: objawy, rodzaje i leczenie. Czy krótkowzroczność może się cofnąć?

Krótkowzroczność u dzieci zdarza się często, a przyczyną może być m.in. spędzanie zbyt długiego czasu przed ekranami. Objawy krótkowzroczności łatwo rozpoznać, bo dziecko mruży oczy i przesadnie przybliża je, np. do książeczek. Szybkie wykrycie wady wzroku pozwala zahamować jej rozwój.
Milena Oszczepalińska
Dysgrafia
nauka pisania
szkoła podstawowa

Dysgrafia: przyczyny, objawy i leczenie problemów z pisaniem u dzieci

Dysgrafia, czyli nieumiejętność poprawnego pisania graficznego, może być przyczyną poważnych problemów w szkole (podobnie jak dysleksja i dysortografia). Wczesne zdiagnozowanie dysgrafii i wykonywanie z dzieckiem ćwiczeń korekcyjnych pozwala na zmniejszenie objawów zaburzenia.
Luiza Słuszniak
Wodogłowie u dziecka
zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
rozwój dziecka w ciąży
badanie noworodka

Wodogłowie u dziecka: rodzaje. Czy wodogłowie może się cofnąć?

Wodogłowie u dziecka to zaburzenie, które nie tylko powoduje zdeformowanie i powiększenie obwodu głowy, lecz także opóźnienie rozwoju dziecka. Wyjaśniamy, jak diagnozuje się wodogłowie, jakie są jego rodzaje i jak je leczyć.
Magdalena Drab
przezierność karkowa
USG w ciąży

Przezierność karkowa: normy i ryzyko urodzenia chorego dziecka, interpretacja wyniku

Przezierność karkową (NT) ocenia się w badaniu USG między 11. a 14. tygodniem ciąży. Parametr ten pokazuje, czy u płodu nie pojawiły się wady rozwojowe. Jednocześnie z przeziernością karkową wstępnie ocenia się budowę płodu. Podpowiadamy, na co wskazuje wynik badania oraz jak go interpretować.
Dominika Bielas
Dysortografia
dysleksja
nauka pisania

Dysortografia: co ją powoduje, jak się objawia, orzeczenie o dysortografii

Dysortografia to zaburzenie polegające na nieumiejętności pisania bez błędów ortograficznych przy jednoczesnej znajomości zasad pisania. Objawia się myleniem liter w wyrazach, pomijaniem ich i pisaniem tak, jak się słyszy. Zdiagnozowana dysortografia może i powinna być leczona.
Milena Oszczepalińska
Zez u niemowlaka
wzrok dziecka
wzrok noworodka
wada wzroku u dziecka

Zez u niemowlaka: przyczyny, rodzaje, leczenie. Kiedy do okulisty?

Zez u niemowlaka to nie tylko defekt estetyczny. Zez zbieżny czyli uciekające oczko należy jak najszybciej leczyć, w przeciwnym razie wada może skutkować utrwaleniem zezowania i rozwojem niedowidzenia. Dowiedz się, jak rozpoznać zezowanie u niemowlaka, jakie są przyczyny jego powstawania oraz kiedy należy udać się do okulisty.
Milena Oszczepalińska
Zadania do kalendarza adwentowego
Boże Narodzenie

Zadania do kalendarza adwentowego – najlepsze pomysły

Zadania do kalendarza adwentowego to idealny pomysł na włączenie dziecka w przygotowania do świąt. Sprawdzą się zamiast gotowych kalendarzy ze słodyczami lub innych własnoręcznie wykonanych zawierających upominki. Dzięki zadaniom przygotowanym na każdy dzień adwentu czas oczekiwania na Boże Narodzenie upłynie całej rodzinie aktywnie i w miłej atmosferze.
Milena Oszczepalińska
Zapalenie spojówek u dzieci
choroby dzieci

Zapalenie spojówek u dzieci – objawy, przyczyny, ile trwa. Co na zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek u dzieci może mieć wiele przyczyn: najczęściej są to wirusy, bakterie, alergia. Przyczyną może też być ekspozycja na drażniące czynniki zewnętrzne, np. smog. O ile zapalenie spojówek nie jest alergiczne lub bakteryjne, pomóc mogą domowe metody. Zobacz na zdjęciach, jak wygląda zapalenie spojówek u dzieci, a także dowiedz się, czy można się nim zarazić.
Dominika Bielas
Podcięcie wędzidełka u niemowlaka
wady wymowy

Podcięcie wędzidełka u niemowlaka: wskazania, przeciwwskazania. Jak wygląda zabieg i kto go wykonuje?

Podcięcie wędzidełka u niemowlaka może uchronić przed trudnościami związanymi ze ssaniem piersi, a później przed wadami wymowy. Warto jednak zapoznać się wcześniej ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do zabiegu. Wyjaśniamy, jak przygotować do niego niemowlę oraz jak wygląda podcięcie wędzidełka, a także omawiamy ryzyko powikłań.
Dominika Bielas
Cytomegalia w ciąży
cytomegalia
choroby zakaźne w ciąży
choroby w ciąży

Cytomegalia w ciąży: co to jest, objawy, leczenie, skutki

Cytomegalia w ciąży zwykle przebiega bezobjawowo. Możesz nie wiedzieć, że jesteś zakażona wirusem CMV, jeśli nie wykonasz specjalnych badań. To niebezpieczna infekcja dla dziecka rozwijającego się w twoim brzuchu. Sprawdź, jak się objawia i jakie niesie ze sobą powikłania.
Milena Oszczepalińska
nauka zegara / jak nauczyć dziecko zegara
dziecko

Nauka zegara: jak nauczyć dziecko korzystania z zegara?

Naukę korzystania z zegara można rozpocząć już u trzyletnich dzieci. Najlepiej rozpocząć ją od nauczenia dziecka rozróżniania pór dnia i czynności, które się w nich wykonuje. Zrozumienie pojęcia czasu jest trudne dla małego dziecka. Podpowiadamy, jak nauczyć malucha rozpoznawania godzin na zegarze poprzez zabawy i ćwiczenia.
Milena Oszczepalińska
Zapalenie pęcherza w ciąży
infekcja dróg moczowych

Zapalenie pęcherza w ciąży – jakie ma przyczyny, objawy i skutki? Jak je leczyć?

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży wymaga wizyty u lekarza oraz ostrożności podczas leczenia. Nie wszystkie leki na zapalenie pęcherza są bezpieczne w ciąży. Zakażenie może mieć negatywne skutki dla rozwoju płodu, a także dla zdrowia przyszłej mamy, dlatego nie można go lekceważyć. Sprawdź, jakie domowe sposoby na zapalenie pęcherza są bezpieczne, i kiedy konieczny jest antybiotyk.
Milena Oszczepalińska
Imiona słowiańskie
imiona dla dzieci
dobre imię dla dziecka
imię dla dziewczynki

Imiona słowiańskie: żeńskie i męskie. Lista najpiękniejszych imion słowiańskich i ich znaczenie

Imiona słowiańskie obecnie nie cieszą się ogromną popularnością wśród rodziców, a szkoda, ponieważ znaczenie wielu z nich jest naprawdę godne i wróżące dziecku świetlaną przyszłość.
Milena Oszczepalińska
refluks u dziecka
dziecko

Refluks u dziecka: objawy, przyczyny, co na refluks u dzieci

Jeżeli niemowlę bardzo często ulewa, nie przybiera na wadze, a także odmawia jedzenia i jest płaczliwe – może to świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym. Cofanie się treści pokarmowej może być groźne dla zdrowia malucha. Sprawdź, jak rozpoznać tę chorobę, a także jakie są jej przyczyny i w jaki sposób należy leczyć refluks u dziecka. 
Milena Oszczepalińska
Monitor oddechu dla niemowlaka
niemowlę
śmierć łóżeczkowa
choroby dzieci

Monitor oddechu: co to jest, jak działa i jaki wybrać?

Monitor oddechu ma informować rodzica o tym, czy dziecko prawidłowo oddycha. Zanim jednak kupisz monitor oddechu dla swojego niemowlaka, poznaj opinie lekarzy na ten temat. Sprawdź też, czy warto inwestować w to urządzenie oraz do kiedy może się ono przydać.
Milena Oszczepalińska
Poród pośladkowy
trudny poród

Poród pośladkowy – naturalny czy przez cesarkę? Zagrożenia i trudności

Poród pośladkowy jest obarczony dużym ryzykiem. Z tego względu, jeśli dziecko znajduje się w położeniu miednicowym, na ogół przeprowadza się cesarskie cięcie. Wyjaśniamy, jak dokładnie przebiegają narodziny dziecka, które nie jest obrócone główką do dołu i kiedy możliwy jest w takiej sytuacji poród naturalny.
Milena Oszczepalińska
Leśne przedszkole
dobre przedszkole
jak wybrać przedszkole
edukacja przedszkolna

Leśne przedszkola – ile kosztują, czym się różnią od zwykłych przedszkoli?

Przedszkola leśne w Polsce pojawiły się niedawno, ale na świecie takie placówki funkcjonują już od wielu lat. Sprawdź, czym dokładnie leśne przedszkole różni się od tradycyjnego.
Milena Oszczepalińska
Hipotrofia płodu

Hipotrofia płodu – przyczyny, skutki i leczenie dziecka

O hipotrofii płodu mówimy, gdy mamy do czynienia z nieprawidłową wielkością dziecka w brzuchu. Powodami zbyt małych rozmiarów płodu mogą być m.in. choroby mamy, zła dieta lub stosowanie używek w czasie ciąży. Sprawdź, czym skutkuje hipotrofia płodu, jak się ją leczy i na czym polega hipotrofia symetryczna lub asymetryczna.
Milena Oszczepalińska
zabawki do samochodu
podróż z dzieckiem

Zabawki do samochodu: co kupić na podróż dla niemowlaka, roczniaka i dwulatka?

Zabawki do samochodu to bardzo ważny element bagażu, zwłaszcza przy małych dzieciach. Przedstawiamy aż 16 rodzajów zabawek na podróż, które zabiją nudę w czasie dłużących się godzin w samochodzie czy pociągu.
Milena Oszczepalińska
użądlenie osy
alergia kontaktowa
owady

Użądlenie osy –​ jak pomóc dziecku? Sprawdź, co robić i jak zmniejszyć opuchliznę

Użądlenie osy może wywołać opuchliznę i silny ból. Na szczęście zwykle dolegliwości mijają po 1-2 dniach, jeśli dziecko nie ma alergii na jad owadów i zastosuje się domowe sposoby na użądlenia. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej może być konieczna pilna pomoc medyczna. Sprawdź, co robić po użądleniu osy.
Małgorzata Wódz
Ciąża i poród
ciąża
wody płodowe
rozwój ciąży

Wody płodowe: jak wyglądają, do czego służą? [odejście wód płodowych]

Wody płodowe, zwane też płynem owodniowym, chronią płód przed urazami mechanicznymi, infekcjami i wysychaniem. Tworzą też idealne środowisko do rozwoju dziecka i dają mu możliwość poruszania się. Jednak nie w każdej ciąży ilość wód płodowych jest odpowiednia, a ich kolor (np. zielony) również ma ogromne znaczenie.
Milena Oszczepalińska
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
ospa wietrzna
ospa u dziecka

Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?

Ospa u dziecka to powód, by odłożyć w czasie wychodzenie na dwór. Jeśli zastanawiasz się, kiedy wyjdziecie na spacer, odpowiedź jest jednoznaczna: dopiero po chorobie. Dziecko z ospą nie może wychodzić na dwór, nawet jeśli czuje się dobrze, a pogoda sprzyja zabawom na powietrzu. Sprawdź, jak długo trwa ospa wietrzna i ile czasu po ospie można wyjść na dwór.
Milena Oszczepalińska
leczenie ospy u dzieci
choroby zakaźne
ospa wietrzna
wysypka u dziecka

Leczenie ospy: czym smarować krosty? Jak pomóc dziecku?

Leczenie ospy u dziecka zwykle polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych i łagodzących świąd. Ale to nie wszystkie zalecenia. Co stosować? Czym smarować? Sprawdź, co robić, gdy dziecko zachoruje na ospę.
Milena Oszczepalińska