GRY

Badanie na obecność przeciwciał anty-HCV w czasie ciąży

Badanie przeciw anty-HCV jest badaniem obowiązkowym w czasie ciąży. Dowiedz się, jak się do niego przygotować i o czym świadczą wyniki?
Badanie HCV w ciąży
fot. Fotolia
Wirusowe zapalenie wątroby typu C rozwija się powoli i często bezobjawowo. W związku z tym przez wiele lat możemy nie być świadomi, że wirus niszczy naszą wątrobę (może doprowadzić do marskości lub niewydolności tego narządu). Podczas ciąży nie ma możliwości leczenia WZW typu C. Dlatego badanie w kierunku HCV przyszła mama powinna zrobić przed ciążą i starać się o dziecko dopiero w okresie remisji. 

Kiedy należy wykonać badanie na wykrycie przeciwciał anty-HCV?

Badanie w kierunku HCV powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży. Natomiast u kobiet ze zwiększonym ryzykiem populacyjnym lub indywidualnym ryzykiem zakażenia badanie powinno zostać powtórzone pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży

Warto przeczytać: WZW C – co o nim wiemy?​
Redakcja poleca: Zobacz relację z warsztatów z Dorotą Zawadzką – się działo! [AKCJA WIDZĘ, SŁYSZĘ, CZUJĘ, WIEM]
Chcesz lepiej rozumieć swoje dziecko? Rozwijać jego inteligencję emocjonalną i uczyć je radzić sobie ze złością, smutkiem czy innymi trudnymi emocjami? Koniecznie odwiedź nasze warsztaty! Dorota Zawadzka to wspaniały przewodnik po świecie emocji małego dziecka. A jak wyglądają te spotkania? Zobacz relację.

W jakim celu wykonuje się to badanie?

Badanie w kierunku HCV jest obowiązkowe. Wykonuje się je, by sprawdzić, czy we krwi przyszłej mamy znajdują się przeciwciała anty-HCV, których obecność zwykle świadczy o zakażeniu wirusem HCV (wirusem zapalenia wątroby typu C – WZW C).  Ponieważ przyszła mama może zarazić dziecko wirusem HCV podczas porodu, zaleca się - w przypadku pozytywnego wyniku - opiekę i poród w specjalistycznym ośrodku (szpitalu). 

Jak przygotować się do badania?

Badanie wykonuje się z próbki krwi. Nie trzeba się do niego szczególnie przygotowywać. Badanie może zostać wykonane w różnych porach dnia. 

Jak odczytać wyniki badania?

Negatywny wynik badania świadczy o tym, że przyszła mama nie jest zakażona wirusem HCV (choć mogła mieć z nim styczność kiedyś, ale został on wyeliminowany z jej organizmu). Pozytywny wynik świadczy o tym, że we krwi zostały wykryte przeciwciała anty-HCV, ale nie oznacza to, że przyszła mama jest chora na wirusowe zapalenie wątroby typu C. To tylko informacja, że organizm przyszłej mamy miał styczność z wirusem i wytworzył przeciwciała. W przypadku wyniku pozytywnego badanie należy powtórzyć w teście RNA HCV

Zobacz także: 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu