kobieta, ciąża, sen, brzuszek

Przed porodem też można się wyspać

Nie możesz zmrużyć oka i czujesz się jak wieloryb, który nie jest w stanie się przekręcić? To jeden z uroków końca ciąży. Jak sobie pomóc?
Beata Turska
kobieta, ciąża, sen, brzuszek
Na początku ciąży pewnie nie miałaś kłopotów ze spaniem. Przeciwnie, przez cały dzień podpierałaś się nosem i zasypiałaś o siódmej. Teraz męczy cię bezsenność. Olbrzymi brzuch sprawia, że znalezienie wygodnej pozycji graniczy z cudem, ukryty wewnątrz malec trenuje ciosy karate, a pęcherz zmusza cię do wstawania o najbardziej nieprawdopodobnych porach. W dodatku wszystko – włącznie z baranami, które liczysz, żeby usnąć – kojarzy ci się z dzieckiem i czekającym cię porodem... Niestety, nie możemy ci obiecać, że stosując się do naszych rad, już od dziś będziesz spać jak suseł. Ale na pewno będzie ci choć trochę lepiej. Warto spróbować! Oto 8 rzeczy, które pomogą ci przegonić ciążową bezsenność.

 1. Zjedz lekką kolację - Jeśli zjesz zbyt dużo, będzie męczyć cię zgaga, a wtedy będzie ci jeszcze trudniej zasnąć. Kolacja dla ciężarnej nie może być przypadkowym posiłkiem.

   
 2. Wypij coś - Najlepiej ziołową herbatkę, np. z rumianku albo melisy. Zrezygnuj z mocnej herbaty, bo pobudza tak samo jak kawa. Pomocne może być także mleko – zawiera tryptofan, aminokwas wywołujący senność.
  Czytaj też: Kawa w ciąży = za małe dziecko?

   
 3. Przewietrz sypialnię - To niby oczywiste, ale czasem o tym zapominasz, prawda? W dusznym, gorącym pokoju trudno jest zasnąć nawet bez brzucha.

   
 4. Nie śpij od ściany - Dzięki temu o trzeciej nad ranem nie będziesz musiała gramolić się przez śpiącego męża po to, aby zrobić siusiu, a potem jeszcze raz, by wrócić na swoje miejsce.
  Czytaj też: 4 pytania na temat siusiania w ciąży

   
 5. Ułóż się na lewym boku - Gdy leżysz w ten sposób powiększona macica nie uciska żyły głównej dolnej, która biegnie po prawej stronie kręgosłupa. Krew płynie przez nią swobodnie, a więc bez przeszkód dociera do serca oraz łożyska. No dobrze, a co masz zrobić, jeśli nie potrafisz zasnąć na lewym boku? Śpij po prostu tak, jak ci wygodnie. A jeśli pozycja, którą przyjmiesz, będzie dla ciebie niebezpieczna, organizm sam ci da o tym znać, bo kiepsko się poczujesz.

   
 6. Obłóż się poduszkami - Będzie ci znacznie wygodniej, jeśli włożysz poduszkę między kolana i pod brzuch. Możesz także podeprzeć plecy. Kombinuj, przekładaj, próbuj – w końcu uda ci się umościć wygodne gniazdko. Możesz także spróbować ułożyć się na zrolowanej kołdrze albo nawet kupić specjalny wynalazek dla kobiet w ciąży – trzyczęściową matę do spania na boku (wpisz w wyszukiwarkę: senmata – mamma).
  Czytaj też: Jaka pozycja do snu dla ciężarnej

   
 7. Nie nakręcaj się - Przed zaśnięciem nie dyskutuj z ukochanym na temat porodu rodzinnego czy braku pieniędzy na wyprawkę. Nie zastanawiaj się nad tym, co cię czeka na sali porodowej. Nie staraj się też za wszelką cenę unikać myślenia na ten temat, bo to nic nie da (to jak z białym niedźwiedziem – im bardziej starasz się o nim nie myśleć, tym wyraźniej masz go przed oczami). Miłych snów!

   
 8. Nie przjmuj się dziwnymi snami  - Śni ci się, że wysiadujesz ogromne jajko albo że położna rozpina ci brzuch guzik po guziku, żeby wyjąć ze środka maleństwo? Spokojnie, wiele oczekujących dziecka kobiet miewa takie sny. Jedne są dziwaczne, inne męczące, są i takie, które przerażają. Nie zawsze dotyczą dziecka. Łączy je to, że są niezwykle wyraziste. Nie do końca wiadomo, skąd się biorą. Być może w ten sposób psychika radzi sobie ze stresem związanym ze zmianami w życiu i lękiem przed porodem.
  Czytaj też: 9 znaczeń snów w ciąży


Dyskutuj na forum: Żadnych dolegliwości???

mtj_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Sen w ciąży – film
Nadmierna senność, a może problemy z zasypianiem – sprawdź, jakie problemy ze snem pojawiają się w kolejnych trymestrach ciąży i jak sobie z nimi radzić.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy