Rotawirusy
fot. Fotolia

Biegunka u niemowlęcia? To od rotawirusów!

Najczęstszą przyczyną biegunki u niemowlęcia są rotawirusy. Biegunka może spowodować odwodnienie, nawet zagrażające życiu. Jak leczyć biegunkę u niemowlęcia?
Katarzyna Pinkosz
Rotawirusy
fot. Fotolia
Rotawirusy mają kształt kulisty (stąd ich nazwa, pochodząca od łacińskiego słowa "rota", czyli koło). Wywołują zapalenie jelita cienkiego. Najgroźniejsze są dla niemowląt, u których silna biegunka, w połączeniu z wymiotami, może szybko doprowadzić do groźnego odwodnienia.

Jak dochodzi do zakażenia rotawirusami

Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kontaktową. Dzieci łatwo zakażają się, biorąc do buzi ręce czy zabawki. Rotawirusy mogą nawet kilkanaście godzin przetrwać na skórze, przedmiotach, dywanach.  Z jamy ustnej i nosa rotawirusy dostają się do jelita cienkiego, gdzie przyczepiają się do komórek nabłonka. Bardzo szybko się namnażają (w ciągu 24 godzin z 10-100 wirusów powstają biliony) i produkują toksyny.
Zakażenia rotawirusowe zdarzają się w Polsce o każdej porze roku, jednak najwięcej jest ich pomiędzy listopadem a majem. 
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Objawy infekcji rotawirusowej

Zakażenie rotawirusami może mieć różne nasilenie – zdarzają się infekcje bezobjawowe, u małych dzieci jednak zwykle pojawiają się objawy o różnym nasileniu.
Najczęstsze objawy infekcji rotawirusami to:
  • złe samopoczucie,
  • wymioty,
  • biegunka, często bardzo intensywna.  Stolce wodniste, "strzelające". Mogą też być z domieszką śluzu, rzadko krwi.
Jeśli silnej biegunce towarzyszą silne wymioty, dziecko szybko słabnie. Wraz z wodą traci też elektrolity jak sód, potas, magnez, wapń. Biegunce często towarzyszą bóle brzucha, podwyższenie temperatury ciała lub nawet gorączka. Niektóre dzieci mają też katar, kaszel.
Stopień ciężkości infekcji zależy od serotypu wirusa, wieku dziecka oraz stanu jego układu odpornościowego. Najcięższy przebieg biegunka ma u niemowląt, u których jest największe ryzyko odwodnienia

Jak leczyć zakażenie rotawirusami

Organizm musi sam pokonać zakażenie, trzeba go jednak w tym wspomóc. Najważniejsze jest nawadnianie organizmu. Dziecko powinno dużo pić – najlepiej wodę z dodatkiem węglowodanów i elektrolitów. 
Zaleca się, by po oddaniu każdego wodnistego stolca niemowlę wypiło dodatkowo 50-100 ml płynów, starsze – 100-200 ml płynów. Jeśli również wymiotuje, konieczne jest podawanie mu picia w małych porcjach, po ok. łyżeczce (5 ml), nawet co 10 minut. Napoje powinny być raczej chłodne, gdyż ciepłe mogą nasilać odruch wymiotny. Niemowlę karmione piersią należy karmić często, w małych ilościach.
Konieczne jest też podawanie doustnych płynów nawadniających, które uzupełnią witaminy i składniki mineralne, które dziecko traci podczas biegunki i wymiotów (np. Orsalit, Gastrolit). Mają one specjalny skład, który pozwala na lepsze wchłanianie wody oraz elektrolitów do organizmu.
Pomocne w czasie infekcji rotawirusowej jest też podawanie preparatów probiotycznych, np. Floridral, Enterol, Dicoflor), które przyspieszają wzrost pożytecznych mikroorganizmów w jelitach.
Jeśli dziecko jest w dobrym stanie ogólnym, może być leczone w domu. Nie należy go zmuszać do jedzenia, ważne, żeby piło. Do jedzenia należy podawać produkty lekkostrawne. Warto do diety włączyć kleik ryżowy, kukurydziany, miksowane warzywa, mieszanki bezmleczne.
Jeśli dziecko ma silną biegunkę, niewiele pije, może pojawić się odwodnienie. Konieczny może okazać się pobyt w szpitalu, dożylne podawanie płynów wraz z elektrolitami.
Po zakażeniu rotawirusem tworzą się swoiste przeciwciała, które chronią przed ponownym zakażeniem tym samym typem rotawirusa. Możliwe jest zachorowania z powodu innego serotypu, jednak z reguły kolejne zakażenia mają łagodniejszy przebieg.
Zobacz także: Niemowlę z rotawirusem - oznacza pewny pobyt w szpitalu
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy