Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, ciąża, sen, brzuszek
Zdrowie w ciąży

Przed porodem też można się wyspać

Nie możesz zmrużyć oka i czujesz się jak wieloryb, który nie jest w stanie się przekręcić? To jeden z uroków końca ciąży. Jak sobie pomóc?

Na początku ciąży pewnie nie miałaś kłopotów ze spaniem. Przeciwnie, przez cały dzień podpierałaś się nosem i zasypiałaś o siódmej. Teraz męczy cię bezsenność. Olbrzymi brzuch sprawia, że znalezienie wygodnej pozycji graniczy z cudem, ukryty wewnątrz malec trenuje ciosy karate, a pęcherz zmusza cię do wstawania o najbardziej nieprawdopodobnych porach. W dodatku wszystko – włącznie z baranami, które liczysz, żeby usnąć – kojarzy ci się z dzieckiem i czekającym cię porodem... Niestety, nie możemy ci obiecać, że stosując się do naszych rad, już od dziś będziesz spać jak suseł. Ale na pewno będzie ci choć trochę lepiej. Warto spróbować! Oto 8 rzeczy, które pomogą ci przegonić ciążową bezsenność.

 

 

 1. Zjedz lekką kolację - Jeśli zjesz zbyt dużo, będzie męczyć cię zgaga, a wtedy będzie ci jeszcze trudniej zasnąć. Kolacja dla ciężarnej nie może być przypadkowym posiłkiem.

   
 2. Wypij coś - Najlepiej ziołową herbatkę, np. z rumianku albo melisy. Zrezygnuj z mocnej herbaty, bo pobudza tak samo jak kawa. Pomocne może być także mleko – zawiera tryptofan, aminokwas wywołujący senność.
  Czytaj też: Kawa w ciąży = za małe dziecko?

   
 3. Przewietrz sypialnię - To niby oczywiste, ale czasem o tym zapominasz, prawda? W dusznym, gorącym pokoju trudno jest zasnąć nawet bez brzucha.

   
 4. Nie śpij od ściany - Dzięki temu o trzeciej nad ranem nie będziesz musiała gramolić się przez śpiącego męża po to, aby zrobić siusiu, a potem jeszcze raz, by wrócić na swoje miejsce.
  Czytaj też: 4 pytania na temat siusiania w ciąży

   
 5. Ułóż się na lewym boku - Gdy leżysz w ten sposób powiększona macica nie uciska żyły głównej dolnej, która biegnie po prawej stronie kręgosłupa. Krew płynie przez nią swobodnie, a więc bez przeszkód dociera do serca oraz łożyska. No dobrze, a co masz zrobić, jeśli nie potrafisz zasnąć na lewym boku? Śpij po prostu tak, jak ci wygodnie. A jeśli pozycja, którą przyjmiesz, będzie dla ciebie niebezpieczna, organizm sam ci da o tym znać, bo kiepsko się poczujesz.

   
 6. Obłóż się poduszkami - Będzie ci znacznie wygodniej, jeśli włożysz poduszkę między kolana i pod brzuch. Możesz także podeprzeć plecy. Kombinuj, przekładaj, próbuj – w końcu uda ci się umościć wygodne gniazdko. Możesz także spróbować ułożyć się na zrolowanej kołdrze albo nawet kupić specjalny wynalazek dla kobiet w ciąży – trzyczęściową matę do spania na boku (wpisz w wyszukiwarkę: senmata – mamma).
  Czytaj też: Jaka pozycja do snu dla ciężarnej

   
 7. Nie nakręcaj się - Przed zaśnięciem nie dyskutuj z ukochanym na temat porodu rodzinnego czy braku pieniędzy na wyprawkę. Nie zastanawiaj się nad tym, co cię czeka na sali porodowej. Nie staraj się też za wszelką cenę unikać myślenia na ten temat, bo to nic nie da (to jak z białym niedźwiedziem – im bardziej starasz się o nim nie myśleć, tym wyraźniej masz go przed oczami). Miłych snów!

   
 8. Nie przjmuj się dziwnymi snami  - Śni ci się, że wysiadujesz ogromne jajko albo że położna rozpina ci brzuch guzik po guziku, żeby wyjąć ze środka maleństwo? Spokojnie, wiele oczekujących dziecka kobiet miewa takie sny. Jedne są dziwaczne, inne męczące, są i takie, które przerażają. Nie zawsze dotyczą dziecka. Łączy je to, że są niezwykle wyraziste. Nie do końca wiadomo, skąd się biorą. Być może w ten sposób psychika radzi sobie ze stresem związanym ze zmianami w życiu i lękiem przed porodem.
  Czytaj też: 9 znaczeń snów w ciąży

 


Dyskutuj na forum: Żadnych dolegliwości???

 

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Sen w ciąży – film

bezsenność w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Bezsenność w ciąży: przyczyny problemów ze snem i sprawdzone sposoby na zaśnięcie
Na bezsenność w ciąży lub pogorszenie jakości snu cierpi, według Amerykańskiej Narodowej Fundacji Snu, aż 75 proc. kobiet spodziewających się dziecka. Problem dotyka głównie przyszłych mam w III trymestrze ciąży, ale niewiele mniej kobiet ma kłopoty ze snem na wcześniejszych etapach ciąży.

Bezsenność w ciąży może być powodowana zmianami w organizmie ciężarnej. Rosnąca macica uciska narządy wewnętrzne. Wywołuje to duszności w ciąży , parcie na pęcherz i konieczność częstego oddawania moczu, kurcze łydek i zgagę, które utrudniają zasypianie i wybudzają ze snu. Problemy ze snem w ciąży to także wina hormonów oraz niepokoju, które mogą towarzyszyć zbliżającemu się porodowi. Spis treści: Bezsenność w ciąży – przyczyny Sposoby na bezsenność w ciąży Skutki bezsenności w ciąży Bezsenność w ciąży – przyczyny Bezsenność w ciąży związana jest zarówno ze zmianami hormonalnymi, jak i fizycznymi, które zachodzą w ciele przyszłej mamy. Najczęstsze przyczyny bezsenności w czasie ciąży to: zmiany hormonalne  – zaburzają głęboką fazę snu (rem), pogarszając jego jakość. W III trymestrze sen się skraca, ze względu na podwyższone stężenie progesteronu, a co z tym związane – wydłużenie czasu czuwania. Kłopoty ze snem w I trymestrze ciąży mogą wynikać z dużej senności, która pojawia się w ciągu dnia i drzemek. Zakłócają one naturalny rytm czuwania i snu i utrudniają zasypianie w nocy; częste oddawanie moczu w nocy – powiększająca się macica wraz z dzieckiem uciska pęcherz moczowy, znacząco zmniejszając jego objętość, stąd konieczność częstego korzystania z toalety; ból pleców – wraz z powiększającym brzuchem swoje położenie zmienia punkt ciężkości ciała kobiety, wzrasta też masa ciała, a to może przyczynić się do pojawienia się bólu w obrębie pleców; trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania – rosnący brzuch lub wymuszona pozycja spania na boku może negatywnie wpływać na jakość snu; skurcze mięśni – mogą być związane z brakiem...

kobieta, mama, tata, mężczyzna, ciąża, brzuszek, leżeć, masaż stópek, łóżko
Zdrowie w ciąży
Hemoroidy, zgaga i inne… Co pomoże na ciążowe „przyjemności”?
Ciąża to wspaniały stan, ale nie czarujmy się – niesie za sobą mnóstwo efektów ubocznych. Męczą cię mdłości, dokuczają ci żylaki, zmagasz się ze zgagą albo bólem pleców? Sprawdź, co robić.

Ciążowe dolegliwości są nieodłączną częścią oczekiwania na dziecko i świadczą o zmianach zachodzących w twoim organizmie. I co najlepsze, wszystkie ciążowe dolegliwości można z powodzeniem łagodzić! Zobacz, jak. 1. MDŁOŚCI I WYMIOTY Dokuczają co drugiej ciężarnej, głównie rano i zwykle w pierwszym trymestrze. Winę za to ponosi wysoki poziom hormonu hCG we krwi, rozluźnienie mięśniówki przewodu pokarmowego oraz wyostrzone powonienie. Stres, nieprzespana noc i przemęczenie nasilają mdłości. Co pomoże na mdłości w ciąży : Tuż po przebudzeniu (w łóżku) zjedz krakersa lub kromkę chrupkiego chleba albo krakersa. Wstań dopiero po kilku minutach. Pół godziny później zjedz śniadanie. Jedz często, za to w małych ilościach. Dużo pij (wodę, soki, słabą herbatę). Przestrzegaj zasad ciążowej diety . Unikaj zapachu jedzenia, które przyprawia cię o mdłości. Uwaga! Jeśli wymioty powtarzają się w ciągu dnia lub jeśli tracisz na wadze, jak najszybciej idź do ginekologa. Przewlekłe wymioty wymagają leczenia, bo grożą zaburzeniami odżywiania płodu. 2. CZĘSTE SIUSIANIE W NOCY Problem pojawia się na początku ciąży (gdy powiększająca się macica uciska na pęcherz), a potem znowu nasila się około 36. tygodnia ciąży . Szczególnie dokuczliwe jest to w nocy, gdy trzeba wstawać do toalety. Co pomoże na ciążowe dolegliwości związane z nocnymi pobudkami: Wieczorem nie pij zbyt wiele. Ale w ciągu dnia nie ograniczaj płynów – są konieczne do prawidłowej pracy nerek. Nie wstrzymuj moczu, bo w ten sposób można doprowadzić do zapalenia pęcherza. Ból przy oddawaniu moczu może świadczyć o infekcji. W tej sytuacji wybierz się szybko do lekarza – konieczne będzie leczenie. 3. GAZY I WZDĘCIA W czasie ciąży perystaltyka jelit może być znacznie osłabiona, a to z kolei powoduje bóle brzucha, wzdęcia,...

kobieta, mama, ciąża, sen, tata
Zdrowie w ciąży
4 praktyczne rady, jak się wyspać w ciąży
Niektóre dolegliwości ciążowe stają się szczególnie nieprzyjemne nocą. Możesz sobie z nimi poradzić. Dzięki temu nawet gdy już będziesz miała duży brzuch, uda ci się w ciąży wyspać. A przynajmniej będziesz miała na to większe szanse.

Gdy już urodzisz, rytm twojego dnia, a zwłaszcza nocy, bardzo się zmieni – trudno spotkać młodą mamę nienarzekającą na nieprzespane noce. Jednak już okres ciąży nie sprzyja spokojnemu spaniu. Łatwo powiedzieć: wyśpij się teraz na zapas... 1. Pokonaj stres Gnębią Cię teraz różne myśli dotyczące przyszłości, ale i rozpierają emocje związane z macierzyństwem . Nic dziwnego, że trudno Ci zasnąć . Z jednej strony nie możesz się doczekać na dzidziusia i wyobrażasz sobie, jak to będzie, a z drugiej – codzienne czynności (w pracy czy w domu) wymagają zwykłej sprawności, którą ogranicza rosnący brzuszek. Jeśli nie nadążasz ze wszystkim, spokojnie przeanalizuj sytuację i zastanów się, z czego możesz zrezygnować, jakie sprawy w pracy przekazać komuś innemu, kogo poprosić o pomoc w domu – możesz zrobić listę i zastanowić się, jak rozwiązać konkretne problemy. Dużą ulgę przynosi też wieczorna rozmowa z życzliwą osobą – mężem, siostrą, przyjaciółką czy mamą – i wyrzucenie wszystkiego z siebie. Wtedy przed snem nie będziesz uporczywie myślała o kłopotach. Jeśli jesteś kobietą aktywną, rozluźnienie przyniosą Ci ćwiczenia (byle nie wieczorem). Jeśli w ciągu dnia fizycznie się zmęczysz, na pewno dużo łatwiej będzie Ci zasnąć. Praktyczna rada: relaks ułatwi Ci ciepła kąpiel czy słuchanie spokojnej muzyki, a także masaż stóp wykonany przez męża. Przed snem dobrze przewietrz sypialnię, a wieczorem nie jedz obfitych ciężkostrawnych posiłków. Napij się też ciepłego mleka – zawiera tryptofan, aminokwas wywołujący senność. 2. Ogranicz siusianie Częste oddawanie moczu dokucza zwykle na początku i pod koniec ciąży, choć z różnych przyczyn. Już dwa do trzech tygodni od poczęcia możesz poczuć, że częściej niż zwykle chce Ci się siusiu – powiększająca się macica naciska na pęcherz, co ogranicza...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj