dziecko pije sok
fot. AdobeStock

Niemowlęta nie mogą pić soków! Prawda czy fałsz? Komentarz dietetyka

Dokładnie rok temu Amerykańska Akademia Pediatryczna przestała polecać podawanie soków niemowlętom. Na naszym FB rozgorzała ostatnio dyskusja. Czy w Polsce też nie można już ich dawać dzieciom? Zapytaliśmy dietetyka.
Aleksandra Sobieraj
dziecko pije sok
fot. AdobeStock
Rok temu gruchnęła wiadomość, że Amerykańska Akademia Pediatryczna zmieniła zalecenia dotyczące podawania soków owocowych niemowlętom i w ogóle nie zaleca ich w diecie dzieci w 1. roku życia. Do tego czasu (od 2001 roku ) zalecała je dzieciom powyżej 6. miesiąca życia. Czy i my w Polsce nie powinniśmy dawać maluchom soków owocowych? Zapytaliśmy o to dr inż. Annę Harton z Katedry Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, która prowadzi zajęcia ze studentami m.in. na temat żywienia niemowląt i małych dzieci.

Czy również w Polsce nie zaleca się podawania soków owocowych niemowlętom?

Oto odpowiedź dietetyka dr inż. Anny Harton z SGGW w Warszawie:

"Faktycznie, w 2017 roku Amerykańska Akademia Pediatryczna zmieniła zalecenia dotyczące podawania soków niemowlętom. W najnowszym polskim schemacie żywienia niemowląt z 2014 roku, a zaktualizowanym w 2016 roku soki jeszcze są, ale już wtedy specjaliści wyraźnie podkreślali, że nie należy podawać ich więcej niż 150 ml dziennie. Zwracano też uwagę na ich jakość - powinny to być soki 100%, przecierowe i bez cukru.
Od kilku już lat w zaleceniach kładzie się nacisk na spożycie wody - specjaliści podkreślają, że to woda jest najlepszym napojem do gaszenia pragnienia i mogą ją pić już niemowlęta. Uzasadnieniem dla eliminacji soków z diety najmłodszych jest duża zawartość cukru w sokach oraz ich kaloryczność. Już w dietach niemowląt notuje się błędy, w tym zbyt dużą ilość soków często nieodpowiedniej jakości. To może sprzyjać nadwadze, ale też zwiększać ryzyko próchnicy czy innych chorób cywilizacyjnych. Zamiast soku lepiej podać dziecku świeży owoc, który ma więcej witamin, składników mineralnych i błonnika. Picie wody od najmłodszych lat to także kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych".
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.

W Polsce można podawać soki dzieciom w 1. roku życia!

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami polskich specjalistów dzieciom w 1. roku życia można podawać soki owocowe, ale oczywiście w ograniczonych ilościach. Nie powinny jednak one służyć dzieciom do zaspokajania pragnienia, a mogą być jedynie owocowym elementem posiłku, np. podwieczorku. Niemowlęta powinny zaspokajać pragnienie wodą!
Z wypowiedzi naszej ekspertki wynika też, że być może już niedługo zalecenia się zmienią i również polscy eksperci dojdą do wniosku, że z diety niemowląt należy wyeliminować soki owocowe. Na razie jednak soki owocowe można podawać dzieciom w 1. roku życia  w ilości maksymalnie 150 ml dziennie. Powinny to być soki naturalne, 100%, przecierowe i bez dodatku cukru. To zgodne z aktualnym schematem żywienia niemowląt zaakceptowanym przez gremium ekspertów, m.in. z Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka oraz Uniwersytetu Medycznego.

Oczywiście decyzja zawsze należy do rodziców. Warto jednak opierać się na zaleceniach rodzimych specjalistów od żywienia dzieci, którzy dopasowują je do naszych lokalnych uwarunkowań, a także aktualizują w razie konieczności oraz rozwoju badań naukowych.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy