GRY
 
 

Urodziłaś dziecko, nie rezygnuj z kwasu foliowego

Kwas foliowy najlepiej zacząć łykać przed planowaną ciążą. A kiedy skończyć jego przyjmowanie? Przed porodem, tuż po? Sprawdzamy, jak długo i do czego twój organizm będzie potrzebował tej witaminy.

Po porodzie twój organizm potrzebuje czasu, żeby wrócić do formy. Dodatkowo zaczynasz karmić piersią, więc zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały nadal jest większe niż przed ciążą. Niestety niewiele młodych mam zdaje sobie z tego sprawę. Efektem są niedobory składników odżywczych, a wraz z nimi gorsze samopoczucie, a czasem nawet silna anemia.

Do czego jest potrzebny kwas foliowy podczas laktacji?

Po narodzinach dziecka, gdy karmimy je piersią, nadal mamy większe zapotrzebowanie na tę witaminę – mówi dr inż. Katarzyna Okręglicka, specjalistka w zakresie żywienia z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ale nawet jeśli nie zadbamy o odpowiedni poziom kwasu foliowego, dziecku nie grożą niedobory, ponieważ wraz z mlekiem mamy otrzyma ono tyle witaminy, ile potrzebuje. Problem natomiast będzie miała karmiąca mama, której organizm zacznie gorzej funkcjonować. – Kwas foliowy jest jej potrzebny m.in. do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego i układu krążenia – podkreśla ekspertka.

Zobacz: Najczęstsze objawy niedoboru witamin
 

Skąd brać kwas foliowy po porodzie?

Podstawowym źródłem witaminy B9 powinna być dieta. Wiadomo jednak, że jedząc zielone warzywa i inne produkty, które zawierają kwas foliowy, nie dostarczymy go w takiej ilości, jaka pozwoli pokryć zwiększone zapotrzebowanie wywołane laktacją. Dlatego po porodzie warto rozważyć przyjmowanie suplementów. Jest jednak jedno ale. W okresie karmienia piersią szkodliwy może być zarówno brak witamin, jak i ich nadmiar, dlatego preparatów witaminowo-mineralnych nie należy stosować na własną rękę. Ich rodzaj i dawkowanie powinien określić lekarz. 

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj