czy szczepić dzieci na covid
fot. Adobe Stock

Czy szczepić dzieci na COVID? Rozwiewamy wątpliwości

Zastanawiasz się, czy szczepić dziecko na COVID? Sprawdź, co na ten temat mówią lekarze i co wynika z danych naukowych. Większość ekspertów twierdzi: korzyści ze szczepienia przewyższają ryzyko związane z podaniem szczepionki.
Ewa Janczak-Cwil
czy szczepić dzieci na covid
fot. Adobe Stock
Ruszają szczepienia przeciwko COVID dla dzieci z grupy wiekowej 5-11 lat. Wielu rodziców szuka informacji, które ułatwią im podjęcie decyzji, czy szczepić dziecko na COVID. Im młodsze dziecko ma przyjąć szczepionkę, tym więcej wątpliwości mają rodzice. Sprawdzamy aktualny stan wiedzy na temat szczepień dzieci, przytaczamy wyniki badań i opinie ekspertów.

Czy szczepić dzieci na COVID – stanowisko pediatrów

Należy szczepić dzieci w wieku 5-11 lat na COVID – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP), prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski. Zdaniem eksperta szczepienie dzieci na COVID jest ważnym elementem walki z pandemią, gdyż szkoły są miejscem, które sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa. Jednak nie tylko o walkę z pandemią tu chodzi.

Szczepienie pozwala bardzo zmniejszyć ryzyko, że u dziecka rozwinie się ciężka postać COVID. Szczepionka chroni także przed bardzo poważnymi powikłaniami – PIMS u dzieci. Mogą one dotknąć każde zakażone koronawirusem dziecko, także to, które nie ma żadnych chorób towarzyszących.

Obecnie opanowujące świat warianty koronawirusa (Delta i Omikron) powodują wzrost liczby dzieci chorych na COVID w szpitalach. Właśnie wykryto również pierwszy przypadek Omikronu w Polsce, wariantu koronawirusa, który charakteryzuje się niezwykle wysoką zakaźnością. I choć dużo wskazuje na to, że w większości przypadków nie powoduje on ciężkiego przebiegu choroby, to sama skala zakażeń, sprawia, że może nastąpić wzrost liczby dzieci chorych na COVID, także tych ciężko przechodzących zakażenie. Przed tym wszystkim chroni szczepionka.

Bezpieczeństwo szczepienia dzieci na COVID

Profesor Peregud-Pogorzelski zapewnia, że szczepienia przeciwko COVID są bezpieczne dla dzieci. „Zawsze przed wprowadzenie nowej szczepionki prowadzone są badania kliniczne na dużych grupach pacjentów, które muszą potwierdzić ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Jeśli zatem amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuszcza szczepionkę, to jest ona przebadana na dużej populacji. Podobnie postępuje Europejska Agencja Leków (EMA)”. Jak podkreślił prof. Peregud-Pogorzelski, jest to oficjalne stanowisko Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Skutki uboczne po szczepieniu dzieci na COVID są w większości łagodne. Zazwyczaj ograniczają się do zaczerwienienia i bólu w miejscu podana preparatu. Warto wspomnieć, że dawka dla dzieci w wieku 12-17 lat była taka sama jak dla dorosłych. Natomiast dzieci w wieku 5-11 lat otrzymają dawkę trzykrotnie mniejszą. Skutki uboczne powinny być zatem w tej grupie wiekowej również mniejsze.

„Spodziewam się, bo prowadzone są zaawansowane badania kliniczne, że za jakiś czas będą szczepione jeszcze młodsze dzieci już od 6. miesiąca życia. Szczepienie przeciwko COVID-19 prowadzone jest u dzieci jednak nieco inaczej. Przede wszystkim u tych poniżej 12. roku życia dawki są mniejsze. To jednak wystarczy, by wywołać odpowiednią odporność” –  powiedział prezes PTP. Ekspert przypomniał także, że stosowanie każdego leku i każdej szczepionki wiąże się z ryzykiem wystąpienia reakcji niepożądanych.

Poważniejsze reakcje poszczepienne u dzieci – czy jest się czego bać?

„Reakcja każdego organizmu może być odmienna, wynika to z odmienności układu immunologicznego i profilu genetycznego prezentowanego przez daną osobę. Jeśli jednak rozważymy korzyści i ujemne strony danego preparatu, to wybieramy zawsze to co jest bardziej korzystne dla pacjenta. W przypadku szczepień przeciwko COVID-19 przeważają zdecydowanie korzyści, co potwierdzają badania kliniczne przeprowadzone na dużych grupach pacjentów” – mówi profesor Peregud-Pogorzelski.

Z kolei prof. dr hab. n. biol. Agnieszka Szuster-Ciesielska, specjalista w dziedzinie wirusologii i immunologii z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wyjaśnia: „W badaniach klinicznych skuteczność tej szczepionki (Pfizer/BioNTech) została oceniona na ponad 90 proc. Szczepionkę cechuje także bardzo wysoki profil bezpieczeństwa, wynikający m.in. z tego, że dla dzieci w wieku 5-11 lat dedykowana jest mniejsza dawka preparatu, tj. 10 mikrogramów na mililitr, czyli 1/3 porcji, jaką otrzymują dzieci i osoby od 12. roku wzwyż”.

Fakty są takie, że w USA dzieciom w wieku 5-11 lat podano już ponad 3 miliony dawek szczepionki na COVID. Zaobserwowano tam jedynie łagodne odczyny poszczepienne, u żadnego dziecka nie wystąpiło zapalenie mięśnia sercowego, które po szczepieniu pojawiało się u niektórych dzieci w wieku 12-17 lat. 

„To ultrarzadkie działanie niepożądane, występujące z częstością 12,6 przypadków na milion podanych dawek. Dla porównania skali powiem, że u osób niezaszczepionych, które przechodzą COVID-19, ryzyko rozwoju ZMS jest aż 30 razy większe” – powiedziała profesor Szuster-Ciesielska i dodała: „przypadki odnotowane po szczepieniu miały łagodny, samoograniczający się charakter. Natomiast poinfekcyjne ZMS jest bardzo poważnym stanem chorobowym, wymagającym hospitalizacji”.

Jeśli nadal się wahasz, możesz u dziecka wydłużyć przerwę między pierwszą a drugą dawką szczepionki z 3 do 8 tygodni. Takie zalecenia wydano w Kanadzie, co z jednej strony najprawdopodobniej przekłada się na wyższą odpowiedź układu immunologicznego, czyli wyższą skuteczność szczepionki, a z drugiej – dodatkowo minimalizuje ryzyko rozwoju zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu.

Źródło: Źródło: E. Kurzyńska. Po pół roku od szczepienia przeciw COVID-19 rośnie ryzyko infekcji przełomowej. Puls Medycyny, rynekzdrowia.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy