duszności w ciąży
fot. Adobe Stock

Duszności w ciąży: problemy z oddychaniem, zadyszka (kiedy do lekarza?)

Duszności w ciąży najczęściej pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze. Zdarza się jednak, że problemy z oddychaniem w ciąży pojawiają się wcześniej i świadczyć mogą np. o anemii lub innych nieprawidłowościach, których nie wolno bagatelizować.
Dominika Bielas
duszności w ciąży
fot. Adobe Stock
Wraz z rozwojem płodu i powiększaniem się macicy dochodzi do uniesienia przepony, co powoduje ucisk na płuca i duszności w ciąży. W drugim i trzecim trymestrze typowa jest zadyszka w ciąży, szczególnie po wysiłku fizycznym, np. wchodzeniu po schodach. Także na samym początku ciąży oddech może stać się płytki. Podpowiadamy, kiedy duszności w ciąży mogą być powodem do niepokoju.

Spis treści:

Duszności w ciąży – kiedy do lekarza

Zawsze, gdy pojawiają się trudności z oddychaniem w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem. Zbyt płytki oddech może prowadzić do niedotlenienia ciężarnej oraz dziecka. Duszności w ciąży mogą być bowiem nie tylko skutkiem ucisku macicy na układ oddechowy, ale też np.:
Niezwłocznie zgłoś się do lekarza, jeśli wystąpiła:
  • nagła silna duszność, która wcześniej nie występowała,
  • utrata przytomności,
  • krwioplucie,
  • ból umiejscowiony za mostkiem,
  • duszność nieustępująca pomimo stosowania się do zaleceń lekarza.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Duszności w ciąży w pierwszym trymestrze

Zdarzają się często. Kobieta szybko się męczy, odczuwa duszności, ma problemy z oddychaniem w nocy, szybko dostaje zadyszki. To normalne na tym etapie ciąży. Organizm kobiety musi po prostu przestawić się w inny tryb pracy, na co potrzebuje czasu. Dolegliwości te najczęściej ustępują samoistnie, podobnie jak uczucie zmęczenia i senność typowe dla pierwszego trymestru ciąży.

Problemy z oddychaniem w ciąży – II trymestr

Na tym etapie ciąży macica wyraźnie się powiększa, a mięśnie nieco słabną. Macica spycha narządy wewnętrzne do góry, co utrudnia pracę płucom. Na dodatek zachodzą zmiany hormonalne, które mogą przejściowo powodować kłopoty z oddychaniem. Stąd może brać się zadyszka lub płytki oddech. Nie wszystkie kobiety doświadczają na tym etapie ciąży tego typu dolegliwości.

Płytki oddech w ciąży w III trymestrze

W zaawansowanej ciąży zadyszka, płytki oddech i duszności pojawiają się najczęściej, a im ciąża bardziej zaawansowana, tym większe ryzyko ich wystąpienia. To najczęściej normalne zjawisko, które ustąpi od razu po porodzie. Duże rozmiary macicy bardzo utrudniają normalne działanie układu oddechowego stąd objawy, które wskazują na to, że ma on kłopoty z zaopatrzeniem ciężarnej w tlen. Odpowiednie oddychanie pomoże przy ciążowej zadyszce i dusznościach.

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy