gronkowiec objawy
fot. Fotolia

Jakie są objawy zakażenia gronkowcem?

Gronkowiec to podstępna i odporna na leczenie bakteria. Najłatwiejsze do wykrycia są skórne zakażenia gronkowcem, bo dają charakterystyczne objawy. Trudniej jest z diagnozą zakażenia organów wewnętrznych, a także układu pokarmowego lub oddechowego.
Karolina Stępniewska
gronkowiec objawy
fot. Fotolia
Objawy gronkowca zależą od choroby, którą wywołał. Inne są objawy zarażenia gronkowcem złocistym w przypadku chorób skórnych, np. czyraków, liszajców, zapalenia mieszków włosowych, a inne w przypadku zapalenia opon mózgowych czy płuc. Co gorsza, gronkowiec to bakteria wyjątkowo odporna na leczenie.

Gronkowiec: objawy

Gronkowiec złocisty może wywołać szereg chorób i w zależności od tego dawać różne objawy. Najczęstsze objawy gronkowca u dzieci:
  • dolegliwości układu pokarmowego (biegunka, wymioty, ból brzucha) – w przypadku zatrucia pokarmowego wywołanego przez gronkowca
  • liszaje, pęcherze, ropne czyraki, jęczmienie – w przypadku chorób skórnych wywołanych przez gronkowca
  • objawy zapalenia oskrzeli, płuc, zatok, ucha, migdałków – w przypadku zakażenia układu oddechowego gronkowcem, m.in. w wyniku przedłużającej się infekcji wirusowej
  • objawy towarzyszące zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych lub mięśnia sercowego – w przypadku zakażenia gronkowcem organów wewnętrznych;
  • sepsa (posocznica) – w najcięższych przypadkach zarażenia gronkowcem złocistym
Redakcja poleca: Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!
Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.

Leczenie gronkowca

Gronkowiec jest bakterią gram-dodatnią, wymagającą leczenia antybiotykiem, jak pozostałe choroby bakteryjne. Dobranie właściwego antybiotyku w przypadku gronkowca złocistego może być trudne. Aż 90 proc. szczepów gronkowca jest odpornych na penicylinę. Z innymi antybiotykami jest jeszcze gorzej. W dodatku gronkowiec to bardzo mądra bakteria – szybko "uczy się" nowych leków i nabiera na nie odporności. A im częściej podawane są dzieciom antybiotyki, tym większe ryzyko, że gronkowiec się na nie uodporni.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy