choroba Hashimoto a ciążą
fot. Adobe Stock

Choroba Hashimoto a ciąża - zajście w ciążę, poronienie, leczenie, badania

Choroba Hashimoto w ciąży zwiększa ryzyko poronienia. Ponieważ praca układu odpornościowego jest zaburzona, organizm zaczyna traktować płód jak ciało obce i go odrzuca. Warto także wiedzieć, że choroba Hashimoto utrudnia zapłodnienie. Zanim zaczniesz starać się o dziecko, koniecznie zrób badania tarczycy.
Joanna Karwat
choroba Hashimoto a ciążą
fot. Adobe Stock

Ciąża przy chorobie Hashimoto jest znacznie bardziej ryzykowna. Choroba może być jedną z przyczyn poronienia, a także skutkować przedwczesnym porodem, pęknięciem łożyska, krwotokiem. Hashimoto może również rozwinąć się dopiero w ciąży. Wówczas może doprowadzić do przedwczesnego porodu czy urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową oraz z niskim ilorazem inteligencji, dziecko może urodzić się także z wadami genetycznymi lub chorobą autoimmunologiczną.

Spis treści: 

 1. Hashimoto a zajście w ciążę
 2. Hashimoto a planowanie ciąży - problemy z płodnością
 3. Hashimoto a poronienia
 4. Jak zajść w ciążę przy Hashimoto?
 5. Hashimoto w ciąży – zagrożenia
 6. Hashimoto a ciąża bliźniacza
 7. Hashimoto - dieta
 8. Hashimoto po ciąży
 9. Płodność męska a Hashimoto

Hashimoto a zajście w ciążę

Czy Hashimoto utrudnia zajście w ciążę? Tak, może być także przyczyną poronień. Jest to spowodowane przewlekłym stanem zapalnym w organizmie, wywołanym tą chorobą. To naturalna reakcja organizmu, który w sytuacji zagrożenia (choroby) nie chce mieć dodatkowego obciążenia. Niezależnie od tego, czy kobieta planuje ciążę, czy nie, warto profilaktycznie zbadać poziom hormonu tarczycy. 

Według specjalistów kobiety chorujące na Hashimoto mogą zajść w ciążę, szczęśliwie ją donosić i urodzić dziecko. Ważne, aby odpowiednio wcześnie rozpoczęły leczenie i były pod stałą opieką lekarza. Najważniejsze jest wyrównanie poziomu hormonów. Dlatego w trakcie ciąży należy nadal przyjmować leki i regularnie badać poziom TSH

Hashimoto a planowanie ciąży - problemy z płodnością

Wywołane przez chorobę Hashimoto zaburzenia poziomu hormonów utrudniają dojrzewanie i zagnieżdżanie się komórki jajowej. Kobieta ma wówczas problem z:

Hashimoto a poronienia

Hashimoto może być również jedną z przyczyn poronień. Powoduje podwyższenie poziomu prolaktyny, co sprawia, że ciążę trudno jest utrzymać. To szczególnie ważne, gdy chorobie towarzyszy zespół antyfosfolipidowy – schorzenie tkanki łącznej, którego efektem jest zakrzepica i związane z nią utrudnienie wzrostu płodu, niewydolność łożyska. Wyniki badań wskazują, że u kobiet z Hashimoto trzykrotnie wzrasta ryzyko poronienia w porównaniu ze zdrowymi kobietami.

Ważne! Jeżeli poziom hormonów tarczycy mieści się w normie, a kobieta jest pod stałą kontrolą ginekologa endokrynologa, to rokowania na zdrową ciążę i poród są dobre. Nie stwierdzono też żadnych charakterystycznych wad rozwojowych lub ich częstszego występowania wśród noworodków urodzonych przez matki chore na Hashimoto.

Jak zajść w ciążę przy Hashimoto?

Kobieta z chorobą Hashimoto, a także jeśli podejrzewa u siebie tę chorobę, bo ma charakterystyczne objawy, przed zajściem w ciążę koniecznie powinna zgłosić się na następujące badania:

 • Badanie poziomu TSH, czyli tyreotropiny. To hormon produkowany przez przysadkę, stymuluje tarczycę do pracy.
 • Badanie poziomu hormonów tarczycy: fT3 i fT4.
 • Badanie aTPO, czyli badanie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy.

Konieczne jest kontynuowanie przyjmowania leków zaleconych przez lekarza. Jeśli dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia się komórki jajowej, przyszła mama nadal musi brać leki i kontrolować poziom hormonów. Zgodnie z zaleceniami badania takie powinno wykonywać się co 4 tygodnie w pierwszej połowie ciąży i co najmniej raz pomiędzy 26. a 32. tygodniem ciąży. To konieczność, bo tylko leczona choroba Hashimoto pozwala na urodzenie zdrowego dziecka. 
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca rutynowe oznaczanie stężenia TSH u  kobiet planujących ciążę.
Niedoczynność tarczycy może utrudniać zajście w ciążę lub negatywnie wpływać na rozwój płodu. W pierwszym trymestrze ciąży, kiedy tarczyca płodu nie produkuje jeszcze hormonów, jedynym ich źródłem jest tarczyca matki. Dlatego tak ważne jest, by jeszcze przed zajściem w ciążę wykonać badanie hormonów tarczycy (z krwi) i określić poziom TSH. Dzięki temu można w porę dostarczyć organizmowi syntetyczny hormon – identyczny z naturalnym. Dawkę zawsze dobiera endokrynolog.

Hashimoto w ciąży – zagrożenia

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy a powikłania w ciąży:

Hashimoto a ciąża bliźniacza

Poziom hCG jest wyższy u kobiety, która jest w ciąży bliźniaczej w porównaniu do kobiet w ciąży pojedynczej (ciąże bliźniacze wytwarzają wyższe poziomy hCG). Hormon hCG stymuluje tarczycę do wytwarzania większej ilości wolnej tyroksyny, a to z kolei może prowadzić do obniżenia poziomu hormonu tyreotropowego (TSH). Zakresy referencyjne wskaźników związanych z tarczycą (normy) mogą różnić się w ciąży pojedynczej i bliźniaczej w l trymestrze. U kobiety w ciąży mnogiej TSH niekiedy może być tak niskie, że wręcz nieoznaczalne.

Hashimoto - dieta

Choroby Hashimoto nie można wyleczyć, ale dzięki podawaniu odpowiednich leków lekarze są w stanie ustabilizować organizm i sprawić, że będzie funkcjonował normalnie. Niektórzy specjaliści twierdzą, że  dobre efekty daje również wprowadzenie odpowiedniej diety eliminacyjnej – bez cukru, laktozy i glutenu. Taki jadłospis zawsze jednak powinien układać dietetyk z uwzględnieniem podwyższonego poziom prolaktyny (wynika on z niedoboru hormonów tarczycy). Przestrzeganie diety to jednak tylko metoda wspomagająca - tak twierdzą lekarze medycyny konwencjonalnej.

Normalnie w chorobie Hashimoto nie suplementuje się jodu, jednak kobieta w ciąży, niezależnie od choroby, powinna go przyjmować.  

Hashimoto po ciąży

Choroba Hashimoto często ujawnia się lub zaostrza po ciąży. Przybiera wtedy postać poporodowego zapalenia tarczycy. Rozwija się ono u ok. 10% kobiet po porodzie. Poporodowe zapalenie tarczycy objawia się zazwyczaj poprzez wole (przerost gruczołu tarczowego). Dochodzi wtedy również do zaburzeń pracy tarczycy. Zdarza się jednak, że przebiega ono bezobjawowo – w tej sytuacji jedyną metodą, by wykryć zapalenie tarczycy, są badania laboratoryjne. Schorzenie to dotyka także kobiet po poronieniu.  

Płodność męska a Hashimoto

Wydaje się, że choroba ta wpływa przede wszystkim na płodność kobiecą, jest to jednak błędne myślenie. Jeśli na Hashimoto cierpi kobieta, to obydwoje partnerów powinno rozpocząć leczenie, ponieważ to zwiększa szanse na zajście w ciążę. Jeśli jednak to mężczyzna podejrzewa chorobę Hashimoto, najpewniej ma obniżoną jakość plemników (co jest częste przy chorobach związanych z hormonami, należy się o tym upewnić u lekarza). Należy w takim przypadku wykonać test i badania na chorą tarczycę.


Zobacz także: 
Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy