Jak choroba Hashimoto wpływa na płodność?

Tę chorobę układu odpornościowego, który atakuje tarczycę, diagnozuje się u dzieci, mężczyzn, a coraz częściej u kobiet około 30. Przeczytaj w jaki sposób zapalenie tarczycy może utrudniać zajście w ciążę.
Joanna Karwat
kobieta, test ciążowy, tarczyca, Hashimoto
fot. Fotolia

Limfocytowe zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto) rozwija się powoli. Stan zapalny w organizmie, który jest nim wywołany,  może utrudniać zajście w ciążę, a także być przyczyną poronień. To naturalna reakcja ciała, które w sytuacji zagrożenia (choroby) nie chce mieć dodatkowego obciążenia. Czy da się temu zapobiec?

Hashimoto a poziom hormonów

Wywołane przez chorobę Hashimoto zaburzenia poziomu hormonów utrudniają dojrzewanie i zagnieżdżanie się komórki jajowej. Kobieta ma wówczas problem z:

  • nieregularnymi miesiączkami,
  • ustaleniem, kiedy występują dni płodne,
  • wysokim poziomem progesteronu, który obniża libido
 

Hashimoto może być przyczyną poronień. Powoduje podwyższenie poziomu prolaktyny. To szczególnie ważne, gdy chorobie towarzyszy zespół antyfosfolipidowy – schorzenie tkanki łącznej, którego efektem jest zakrzepica i związane z nią utrudnienie wzrostu płodu, niewydolność łożyska. Wyniki najnowszych badań wskazują, że u kobiet z Hashimoto trzykrotnie wzrasta ryzyko poronienia w porównaniu ze zdrowymi kobietami.

Ważne! Jeżeli poziom hormonów tarczycy mieści się w normie, a kobieta jest pod stałą kontrolą ginekologa endokrynologa, to rokowania na zdrową ciążę i poród są dobre. Nie stwierdzono też żadnych charakterystycznych wad rozwojowych lub ich częstszego występowania wśród noworodków urodzonych przez matki chore na Hashimoto.
Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

Hashimoto a przygotowania do ciąży

Kobieta z chorobą Hashimoto przed zajściem w ciążę koniecznie powinna zgłosić się na następujące badania:
  • Badanie poziomu TSH, czyli tyreotropiny. To hormon produkowany przez przysadkę, stymuluje tarczycę do pracy.
  • Badanie poziomu hormonów tarczycy: fT3 i fT4.
  • Badanie aTPO, czyli badanie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy.

Płodność męska a hashimoto

Wydaje się, że choroba ta wpływa przede wszystkim na płodność kobiecą, jest to jednak błędne myślenie. Jeśli na hashimoto cierpi kobieta, to obydwoje partnerów powinno rozpocząć leczenie, ponieważ to zwiększa szanse na zajście w ciążę. Jeśli jednak to mężczyzna podejrzewa chorobę hashimoto, najpewniej ma obniżoną jakość plemników (co jest częste przy chorobach związanych z hormonami, należy się o tym upewnić u lekarza). Należy w takim przypadku wykonać test na chorą tarczycę.

Leczenie choroby Hashimoto


Choroby Hashimoto nie można wyleczyć, ale lekarze są w stanie ustabilizować organizm i sprawić, że będzie funkcjonował normalnie, dzięki indywidualnie dobranym lekom. Bardzo dobre efekty daje też wprowadzenie odpowiedniej diety eliminacyjnej – bez cukru, laktozy i glutenu. Zawsze jednak taki jadłospis powinien układać dietetyk z uwzględnieniem podwyższonego poziom prolaktyny (wynika on z niedoboru hormonów tarczycy).Zobacz także: 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Chłopiec czy dziewczynka?

Jedzenie na płodność