Hashimoto a ciąża
fot. Adobe Stock

Hashimoto a ciąża. Choroba hashimoto w ciąży

Kobiety zmagające się z chorobą hashimoto w ciąży są znacznie bardziej narażone na poronienie. Ponieważ praca układu odpornościowego jest zaburzona, organizm zaczyna traktować płód jak ciało obce i go odrzuca. Warto także wiedzieć, że choroba hashimoto utrudnia zapłodnienie. Zanim zaczniesz starać się o dziecko, koniecznie zrób badania tarczycy.
Joanna Karwat
Hashimoto a ciąża
fot. Adobe Stock

Hashimoto to limfocytowe zapalenie tarczycy. Jest chorobą, która rozwija się powoli, a latami może rozwijać się bezobjawowo. Hashimoto powstaje na skutek zaburzeń w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Hashimoto może również rozwinąć się dopiero w ciąży. Wówczas oprócz tego, że może doprowadzić do przedwczesnego porodu czy urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową oraz z niskim ilorazem inteligencji, to także dziecko może urodzić się z wadami genetycznymi lub chorobą autoimmunologiczną.

Hashimoto a ciąża

Przewlekły stan zapalny w organizmie, który jest wywołany chorobą hashimoto, może utrudniać zajście w ciążę, a także być przyczyną poronień. To naturalna reakcja organizmu, który w sytuacji zagrożenia (choroby) nie chce mieć dodatkowego obciążenia. Wiele kobiet zastanawia się, czy można zajść w ciążę, mając Hashimoto?
Według specjalistów kobiety chorujące na Hashimoto mogą szczęśliwie donosić ciążę i urodzić dziecko. Ważne, aby odpowiednio wcześnie rozpoczęły leczenie i były pod stałą opieką lekarza. Najważniejsze jest wyrównanie poziomu hormonów. Dlatego, w trakcie ciąży należy nadal przyjmować leki i regularnie badać poziom TSH.
Niezależnie od tego, czy kobieta planuje ciążę, czy nie, warto profilaktycznie zbadać poziom hormonu tarczycy. Możemy w ten sposób uniknąć wiele poważnych problemów zdrowotnych.


Oto, co musisz wiedzieć na temat Hashimoto i ciąży:

Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

Problemy z płodnością i Hashimoto

Wywołane przez chorobę Hashimoto zaburzenia poziomu hormonów utrudniają dojrzewanie i zagnieżdżanie się komórki jajowej. Kobieta ma wówczas problem z:

 

Hashimoto może być również jedną z przyczyn poronień. Powoduje podwyższenie poziomu prolaktyny, co sprawia, że ciążę trudno jest utrzymać. To szczególnie ważne, gdy chorobie towarzyszy zespół antyfosfolipidowy – schorzenie tkanki łącznej, którego efektem jest zakrzepica i związane z nią utrudnienie wzrostu płodu, niewydolność łożyska. Wyniki najnowszych badań wskazują, że u kobiet z Hashimoto trzykrotnie wzrasta ryzyko poronienia w porównaniu ze zdrowymi kobietami.

Ważne! Jeżeli poziom hormonów tarczycy mieści się w normie, a kobieta jest pod stałą kontrolą ginekologa endokrynologa, to rokowania na zdrową ciążę i poród są dobre. Nie stwierdzono też żadnych charakterystycznych wad rozwojowych lub ich częstszego występowania wśród noworodków urodzonych przez matki chore na Hashimoto.

Hashimoto a ciąża

Kobieta z chorobą Hashimoto, a także jeśli podejrzewa u siebie tę chorobę, bo ma charakterystyczne objawy, przed zajściem w ciążę koniecznie powinna zgłosić się na następujące badania:
  • Badanie poziomu TSH, czyli tyreotropiny. To hormon produkowany przez przysadkę, stymuluje tarczycę do pracy.
  • Badanie poziomu hormonów tarczycy: fT3 i fT4.
  • Badanie aTPO, czyli badanie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy.

Konieczne jest kontynuowanie przyjmowania leków zaleconych przez lekarza. Jeśli dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia się komórki jajowej, przyszła mama nadal musi brać leki i kontrolować poziom hormonów. Zgodnie z zaleceniami badania takie powinno wykonywać się co 4 tygodnie w pierwszej połowie ciąży i co najmniej raz pomiędzy 26. a 32. tygodniem ciąży. To konieczność, bo tylko leczona choroba Hashimoto pozwala na urodzenie zdrowego dziecka. 
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca rutynowe oznaczanie stężenia TSH u  kobiet planujących ciążę.
Niedoczynność tarczycy może utrudniać zajście w ciążę lub negatywnie wpływać na rozwój płodu. W pierwszym trymestrze ciąży, kiedy tarczyca płodu nie produkuje jeszcze hormonów, jedynym ich źródłem jest tarczyca matki. Dlatego tak ważne jest, by jeszcze przed zajściem w ciążę wykonać badanie hormonów tarczycy (z krwi) i określić poziom TSH. Dzięki temu można w porę dostarczyć organizmowi syntetyczny hormon – identyczny z naturalnym. Dawkę zawsze dobiera endokrynolog.

Płodność męska a Hashimoto

Wydaje się, że choroba ta wpływa przede wszystkim na płodność kobiecą, jest to jednak błędne myślenie. Jeśli na Hashimoto cierpi kobieta, to obydwoje partnerów powinno rozpocząć leczenie, ponieważ to zwiększa szanse na zajście w ciążę. Jeśli jednak to mężczyzna podejrzewa chorobę Hashimoto, najpewniej ma obniżoną jakość plemników (co jest częste przy chorobach związanych z hormonami, należy się o tym upewnić u lekarza). Należy w takim przypadku wykonać test na chorą tarczycę.

Leczenie choroby Hashimoto 

Choroby Hashimoto nie można wyleczyć, ale dzięki podawaniu odpowiednich leków lekarze są w stanie ustabilizować organizm i sprawić, że będzie funkcjonował normalnie. Niektórzy specjaliści twierdzą, że  dobre efekty daje również wprowadzenie odpowiedniej diety eliminacyjnej – bez cukru, laktozy i glutenu. Taki jadłospis zawsze jednak powinien układać dietetyk z uwzględnieniem podwyższonego poziom prolaktyny (wynika on z niedoboru hormonów tarczycy). Przestrzeganie diety to jednak tylko metoda wspomagająca - tak twierdzą lekarze medycyny konwencjonalnej.


Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy