GRY
 
 

Jak choroba Hashimoto wpływa na płodność?

Tę chorobę układu odpornościowego, który atakuje tarczycę, diagnozuje się u dzieci, mężczyzn, a coraz częściej u kobiet około 30. Przeczytaj w jaki sposób zapalenie tarczycy może utrudniać zajście w ciążę.

kobieta, test ciążowy, tarczyca, Hashimoto
fot. Fotolia

Na przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy (chorobę Hashimoto) choruje 4-12% populacji, głównie są to kobiety. Często przez wiele lat nie kojarzą takich niepokojących objawów jak zaburzenia miesiączki, tycie, zmęczenie czy suchość skóry, ze złym funkcjonowaniem tarczycy. Choroba rozwija się powoli, a stan zapalny w organizmie może utrudniać zajście w ciążę. To naturalna reakcja ciała, które w sytuacji zagrożenia (choroby) nie chce mieć dodatkowego obciążenia.

Hashimoto a poziom hormonów

Wywołane przez chorobę Hashimoto zaburzenia poziomu hormonów utrudniają dojrzewanie i zagnieżdżanie się komórki jajowej. Miesiączki są nieregularne (albo zanikają), a przez to trudno precyzyjnie określić, kiedy występują dni płodne. U kobiet z Hashimoto podnosi się też poziom progesteronu, który obniża libido. Hashimoto może być też przyczyną poronień i podwyższa poziom prolaktyny. To szczególnie ważne, gdy chorobie towarzyszy zespół antyfosfolipidowy – schorzenie tkanki łącznej, którego efektem jest zakrzepica i związane z nią utrudnienie wzrostu płodu, niewydolność łożyska. Wyniki najnowszych badań wskazują, że u kobiet z Hashimoto trzykrotnie wzrasta ryzyko poronienia w porównaniu ze zdrowymi kobietami.

Jeżeli jednak poziom hormonów tarczycy mieści się w normie a kobieta jest pod stałą kontrolą ginekologa endokrynologa, to rokowania na zdrową ciążę i poród są dobre. Nie stwierdzono też żadnych charakterystycznych wad rozwojowych lub ich częstszego występowania wśród noworodków urodzonych przez matki chore na Hashimoto.
Redakcja poleca: Chlamydia ogranicza płodność kobiet [WIDEO]
Zakażenie chlamydiami jest niebezpieczne podczas planowania ciąży, ponieważ może powodować zrosty jajowodów - ostrzega dr Jacek Tulimowski, ginekolog - położnik.

Hashimoto a przygotowania do ciąży

Kobieta z chorobą Hashimoto przed zajściem w ciążę koniecznie powinna zgłosić się na następujące badania:
  • Badanie poziomu TSH, czyli tyreotropiny. To hormon produkowany przez przysadkę, stymuluje tarczycę do pracy.
  • Badanie poziomu hormonów tarczycy: fT3 i fT4.
  • Badanie aTPO, czyli badanie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy.

Płodność męska a hashimoto

Wydaje się, że choroba ta wpływa przede wszystkim na płodność kobiecą, jest to jednak błędne myślenie. Jeśli na hashimoto cierpi kobieta, to obydwoje partnerów powinno rozpocząć leczenie, ponieważ to zwiększa szanse na zajście w ciążę. Jeśli jednak to mężczyzna podejrzewa chorobę hashimoto, najpewniej obniżona jest jakość jego plemników (co jest częste przy chorobach związanych z hormonami, należy się o tym upewnić u lekarza). Należy w takim przypadku wykonać test na chorą tarczycę.

Hashimoto a ciąża

Choroby Hashimoto nie można wyleczyć, ale lekarze są w stanie ustabilizować organizm i sprawić, że będzie funkcjonował normalnie, dzięki indywidualnie dobranym lekom. Bardzo dobre efekty daje też wprowadzenie odpowiedniej diety eliminacyjnej – bez cukru, laktozy i glutenu. Zawsze jednak taki jadłospis powinien układać dietetyk z uwzględnieniem podwyższonego poziom prolaktyny (wynika on z niedoboru hormonów tarczycy).

Zobacz także: 
Doładuj
Przeładuj