ile zapłacić niani 2021
fot. Adobe Stock

Ile zapłacić niani? Zarobki niani za godzinę w 2021 roku

Stawki niań za godzinę opieki nad dzieckiem zaczynają się już od kilku-kilkunastu złotych, choć bywają też znacznie wyższe. To, ile zarabia niania, zależy między innymi od jej umiejętności czy przebytych szkoleń, ale również od miejsca zamieszkania. Ile w takim razie wynoszą zarobki niani?
Dominika Bielas
ile zapłacić niani 2021
fot. Adobe Stock
Na to, ile zarabia niania, składa się wiele czynników. Okazuje się, że wpływ na ceny usług świadczonych przez opiekunki ma nie tylko województwo, w jakim pracują nianie, lecz także indywidualne podejście pracodawcy. Zdarza się, że rodzice chcą zapłacić nianiom więcej, niż te oczekują – darzą je zaufaniem i doceniają ich kompetencje, które chcą wynagrodzić.

Ile zarabia niania za godzinę opieki nad dzieckiem?

Jeśli nie możesz liczyć na wsparcie babci i nie chcesz posyłać malucha do żłobka, zatrudnienie niani wydaje się idealnym rozwiązaniem. Stawki niań za godzinę poszybowały w górę już w 2013 roku (średnio o 1,04 zł). W 2017 roku zatrzymały się na tym samym poziomie, żeby dwa lata później znowu wzrosnąć (średnio o 2,86 zł). Od tamtej pory, mimo pandemii koronawirusa, stawki utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie.

Stawka niani za godzinę w 2021 roku

Z raportu serwisu Wynagrodzenie.pl wynika, że mediana zarobków niań w Polsce wynosi 2470 zł brutto miesięcznie. W praktyce oznacza to, że 50 proc. opiekunek zarabia mniej, a 50 proc. więcej. Zarobki niani w 2021 roku oscylują wokół kwoty 1500 a 2500 zł na rękę, czyli od 10 do 25 zł za godzinę pracy.

Wszystko zależy od liczby przepracowanych godzin, miejscowości, w której niania została zatrudniona, ale też liczby dzieci do opieki i zakresu wykonywanych obowiązków. Niania może nie tylko dbać o bezpieczeństwo dziecka, wychodzić z nim na spacer, podawać posiłki, ale też np. organizować mu kreatywne zajęcia. Niektórym rodzicom zależy też, aby niania nie tylko opiekowała się dzieckiem, ale zajmowała się także domem: sprzątała i gotowała obiady.

Zarobki niani: rodzice oferują więcej, niż opiekunki oczekują

Coraz częściej rodzice oczekują odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, cenią sobie także wszelkie szkolenia. Chcą, aby osoba, która zajmuje się ich dzieckiem, gdy oni są w pracy, była kompetentna i odpowiedzialna. Co ciekawe, rodzice proponują opiekunkom wyższe stawki, niż one same tego oczekują. Dlaczego?

– Opieka nad dzieckiem to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Wydaje się, że rodzice zdają sobie z tego sprawę, doceniają pracę niań. Jeśli chodzi o niższe oczekiwania niań, można przypuszczać, że wynikają one z tego, że opiekunkom zależy na znalezieniu pracy. Ponadto kandydatki mogą nie być świadome tego, że sytuacja na rynku im sprzyja, kolokwialnie mówiąc, że to one dyktują warunki – tłumaczy Monika Perkowska, ekspert serwisu Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży. 
Obecnie to rodzice są bardziej zainteresowani zatrudnieniem niani niż na odwrót. Do najlepszych specjalistek ustawiają się kolejki i to one przebierają w ofertach.

W którym województwie niania zarabia najwięcej?

Zarobki niań uzależnione są także od lokalnego rynku pracy. – Stawki obowiązujące w danym województwie są zależne między innymi od tego, jaka sytuacja panuje na lokalnym rynku pracy oraz na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy. Warto pamiętać, że zazwyczaj w dużych ośrodkach miejskich obowiązują wyższe stawki, bez względu na to, o jakim rynku mówimy – wyjaśnia Monika Perkowska. 
Redakcja poleca: Czy zatrudniłaby Pani/Pan opiekunkę do dziecka? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy zatrudniliby opiekunkę do dziecka. Jakie jest ich zdanie? Zobacz!

Ile zarabia niania w poszczególnych regionach?

Na najwyższe zarobki na godzinę mogą liczyć opiekunki w województwach: 
  • mazowieckim (średnio 18,33 zł), 
  • dolnośląskim (16,23 zł),
  • pomorskim (15,50 zł). 

Najniższe stawki godzinowe obowiązują w województwach:
  • podlaskim (12,57 zł), 
  • lubelskim (12,92 zł),
  • podkarpackim (12,75 zł). 
W dużych miastach zarobki godzinowe opiekunek są zwykle nieco wyższe niż w mniejszych miejscowościach. W Warszawie nianie zarabiają średnio 19,04 zł za godzinę, we Wrocławiu 17,22 zł, a w Gdańsku 16,25 zł.

Gdzie szukać kompetentnej niani?

Każdy rodzic chce, aby osoba, która będzie sprawowała opiekę nad jego dzieckiem, była odpowiedzialna, kompetentna i godna zaufania. Jak znaleźć nianię, która spełnia te warunki?
 
  • Agencje opiekunek – nianie w takich miejscach muszą posiadać referencje. Zdarza się, że wymagane są także dyplomy ukończenia szkoły związanej z pielęgniarstwem czy opieką nad małymi dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że koszta usług świadczonych przez nianie w agencjach są podwyższone o jednorazową prowizję za pośrednictwo. 
  • Niania z polecenia –  jeśli szukasz niani, warto podpytać znajomych, czy znają kogoś, kto spełnia twoje kryteria. Pamiętaj jednak, że taka ocena jest zawsze subiektywna.
  • Internet – to niezawodne źródło, jeśli chodzi o pomoc w znalezieniu idealnej opiekunki do dziecka. 
W dobie koronawirusa wielu rodziców, z uwagi na bezpieczeństwo, obawia się zatrudnienia nowej osoby. Dlatego na rynku pojawiła się nowość, jaką jest możliwość korzystania z usług niani do opieki nad dzieckiem online. Niania online może zająć się dzieckiem, wykorzystując bezpieczne narzędzia internetowe i pomóc w opiece nad dziećmi tym rodzicom, którzy muszą dzielić czas w domu na pracę i zajmowanie się najmłodszymi.
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy