ile zarabia niania?
fot. AdobeStock

Ile zarabia niania?

Z raportu serwisu Niania.pl wynika, że w 2019 roku stawka godzinowa niań w Polsce wzrosła aż o 2,86 zł w stosunku do poprzedniego roku. Dla domowego budżetu może to oznaczać dodatkowy koszt kilkuset złotych miesięcznie. Ile zarabia niania i dlaczego stawki poszły w górę?
Dominika Bielas
ile zarabia niania?
fot. AdobeStock
To, ile zarabia niania, wynika z wielu czynników. Okazuje się, że wpływ na ceny usług świadczonych przez opiekunki wpływ ma nie tylko województwo, w jakim pracują nianie, lecz także indywidualne podejście pracodawcy. Zdarza się, że rodzice chcą zapłacić kobietom więcej, niż te oczekują. Dla pracodawców liczą się kompetencje i zaufanie, które chcą wynagrodzić finansowo. 

Spis treści:
1. Ile zarabia niania?
2. W którym województwie niania zarabia najwięcej?
3. Gdzie szukać niani?

Ile zarabia niania?

Jeśli nie możesz liczyć na wsparcie babci i nie chcesz malucha posyłać do żłobka, zatrudnienie opiekunki wydaje się idealnym rozwiązaniem. Musisz się jednak liczyć z tym, że ostatnio stawki niań poszybowały górę. Ile zarabia niania? Z raportu serwisu Niania.pl wynika, że w zeszłym roku stawka godzinowa niań w Polsce wynosiła średnio 15,59 zł netto, czyli o 2,86 zł więcej niż w rok wcześniej. Coraz częściej rodzice oczekują odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, cenią sobie także wszelkie szkolenia. Chcą, aby osoba, która zajmuje się ich dzieckiem, gdy oni są w pracy, była kompetentna i odpowiedzialna. 
Co ciekawe, rodzice proponują opiekunkom wyższe stawki, niż one same tego oczekują. Dlaczego?

– Opieka nad dzieckiem to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Wydaje się, że rodzice zdają sobie z tego sprawę, doceniają pracę niań. Jeśli chodzi o niższe oczekiwania niań, można przypuszczać, że wynikają one z tego, że opiekunkom zależy na znalezieniu pracy. Ponadto kandydatki mogą nie być świadome tego, że sytuacja na rynku im sprzyja, kolokwialnie mówiąc, że to one dyktują warunki – tłumaczy Monika Perkowska, ekspert Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży. 

Okazuje się, że to ile zarabia niania, w dużej mierze zależy także od jej pracodawcy. Obecnie to rodzice są bardziej zainteresowani zatrudnieniem niani niż na odwrót. Do najlepszych specjalistek ustawiają się kolejki i to one przebierają w ofertach.
Redakcja poleca: Czy zatrudniłaby Pani/Pan opiekunkę do dziecka? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy zatrudniliby opiekunkę do dziecka. Jakie jest ich zdanie? Zobacz!

W którym województwie niania zarabia najwięcej?

To ile zarabia niania, jest uzależnione także od lokalnego rynku pracy:

- Stawki obowiązujące w danym województwie są zależne między innymi od tego, jaka sytuacja panuje na lokalnym rynku pracy oraz na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy. Warto pamiętać, że zazwyczaj w dużych ośrodkach miejskich obowiązują wyższe stawki, bez względu na to, o jakim rynku mówimy – wyjaśnia Perkowska. 
Ile zarabia niania w poszczególnych województwach? Na najwyższe zarobki mogą liczyć opiekunki w województwach takich jak: 
  • mazowieckie (średnio 18,33 zł), 
  • dolnośląskie (16,23 zł),
  • pomorskie (15,50 zł). 

Najniższe stawki godzinowe obowiązują w:
  • podlaskim (12,57 zł), 
  • warmińsko-mazurskim (12,97 zł),
  • podkarpackim (12,75 zł). 

Ile zarabia niania w największych metropoliach? Okazuje się, że w dużych miastach trzeba się liczyć z jeszcze większym kosztem, np. w Warszawie nianie zarabiają średnio 19,04 zł za godzinę, we Wrocławiu 17,22 zł, zaś w Gdańsku 16,25 zł.

Gdzie szukać niani? 

Każdy rodzic chce, aby osoba, która będzie sprawowała opiekę nad jego dzieckiem, była odpowiedzialna, kompetentna i godna zaufania. Gdzie szukać takich niań? 
  • Agencje opiekunek – nianie w takich miejscach muszą posiadać referencje. Zdarza się, że wymagane są także dyplomy ukończenia szkoły związanej z pielęgniarstwem czy opieką nad małymi dziećmi. Koszta usług świadczonych przez nianie w agencjach są podwyższone o jednorazową prowizję za pośrednictwo. 
  • Niania z polecenia –  jeśli szukasz niani, warto podpytać znajomych, czy znają kogoś, kto spełnia twoje kryteria. Pamiętaj jednak, że taka ocena jest zawsze subiektywna.
  • Internet – to niezawodne źródło, jeśli chodzi o pomoc w znalezieniu idealnej opiekunki do dziecka. Na stronie niania.pl znajdziesz oferty wielu kandydatek, które świadczą usługi w twojej okolicy. 
W dobie koronawirusa wielu rodziców, z uwagi na bezpieczeństwo, obawia się zatrudnienia nowej osoby. Dlatego na rynku pojawiła się nowość, jaką jest możliwość korzystania z usług niani do opieki nad dzieckiem online. Niania online może zająć się dzieckiem, wykorzystując bezpieczne narzędzia internetowe i pomóc w opiece nad dziećmi tym rodzicom, którzy muszą dzielić czas w domu na pracę i zajmowanie się najmłodszymi. 

Źródło: "Rynek niań w Polsce w 2019 roku"

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy