Jaki jest koszt opiekunki?
fot. AdobeStock

Zmiany w stawkach: ile teraz trzeba będzie zapłacić za nianię?

Ceny poszybowały w górę i to na własne życzenie rodziców. Są coraz bardziej świadomi tego, kogo chcieliby zatrudnić, ale jednocześnie potrafią docenić profesjonalizm. W którym województwie zapłacimy najwięcej?
Dominika Bielas
Jaki jest koszt opiekunki?
fot. AdobeStock
Z raportu serwisu Niania.pl „Rynek niań w Polsce w 2018 roku” wynika, że w ubiegłym roku stawka godzinowa niań w Polsce wzrosła aż o 1,65 zł w stosunku do 2017 roku. Dla domowego budżetu może to oznaczać dodatkowy koszt kilkuset złotych miesięcznie. Dlaczego tak się dzieje?

Polowanie na nianię

Jeśli nie możesz liczyć na wsparcie babci i nie chcesz malucha posyłać do żłobka, opiekunka wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Musisz się jednak liczyć z tym, że ostatnio stawki niań poszybowały górę. Z raportu serwisu Niania.pl wynika, że w ubiegłym roku stawka godzinowa niań w Polsce wynosiła średnio 12,73 zł netto, czyli o 1,65 zł więcej niż w rok wcześniej. Coraz częściej rodzice oczekują odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, cenią sobie także wszelkie szkolenia. Chcą, aby osoba, która zajmuje się ich dzieckiem, gdy oni są w pracy, była kompetentna i odpowiedzialna. Co ciekawsze  rodzice chcą za to zapłacić, proponując opiekunkom wyższe stawki, niż one same tego oczekują.

- Opieka nad dzieckiem to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Wydaje się, że rodzice zdają sobie z tego sprawę, doceniają pracę niań. Jeśli chodzi o niższe oczekiwania niań, można przypuszczać, że wynikają one z tego, że opiekunkom zależy na znalezieniu pracy. Ponadto kandydatki mogą nie być świadome tego, że sytuacja na rynku im sprzyja, kolokwialnie mówiąc, że to one dyktują warunki – tłumaczy Monika Perkowska, ekspert Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży. Obecnie to rodzice są bardziej zainteresowani zatrudnieniem niani niż na odwrót. Do najlepszych specjalistek ustawiają się kolejki i to one przebierają w ofertach.
Redakcja poleca: Czy zatrudniłaby Pani/Pan opiekunkę do dziecka? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy zatrudniliby opiekunkę do dziecka. Jakie jest ich zdanie? Zobacz!

Gdzie za nianię zapłacisz najwięcej?

- Stawki obowiązujące w danym województwie są zależne między innymi od tego, jaka sytuacja panuje na lokalnym rynku pracy oraz na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy. Warto pamiętać, że zazwyczaj w dużych ośrodkach miejskich obowiązują wyższe stawki, bez względu na to, o jakim rynku mówimy – wyjaśnia Perkowska. Na najwyższe zarobki mogą liczyć opiekunki w województwach takich jak: mazowieckie (średnio 15,48 zł), dolnośląskie (13,07 zł) oraz pomorskie (12,67 zł). Najniższe stawki godzinowe obowiązują w podlaskim (10,16 zł), warmińsko-mazurskim (10,18 zł) oraz podkarpackim (10,39 zł). Warto zauważyć, że w dużych miastach trzeba się liczyć z jeszcze większym kosztem, np. w Warszawie nianie zarabiają średnio 16,51 zł za godzinę, we Wrocławiu 14,41 zł, zaś w Gdańsku 13,69 zł.

Źródło: „Rynek niań w Polsce w 2018 roku”
  [content:8_1653,8_1646,8_1616,8_1589:ECVideo]  

  HIT MAM 2018
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy