GRY
 
 

Obliczanie dni płodnych – wybierz długość cyklu

Jak obliczać dni płodne w cyklach o regularnej długości: 27, 28 i 29 dni. Sprawdź, po jakich objawach poznać dni płodne i kiedy występuje owulacja. Zrób własny kalendarz dni płodnych, który ułatwi wam starania o dziecko.

jak obliczyć dni płodne, seks, owulacja, starania o dziecko
fot. Fotolia

Ustalenie tego, kiedy są dni płodne nie jest trudne. Podczas obliczeń należy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. to, że każda kobieta ma inny cykl miesiączkowy. Owulacja, która następuje 14 dni przed krwawieniem, to znak, że dni płodne dobiegają końca. Gdy obumrze komórka jajowa (żyje 24 godziny po dostaniu się do jajowodu) i zanim nastąpi miesiączka, następuje już faza niepłodności. Dlatego też przyjmuje się, że dni płodne trwają około 4 dni przed owulacją i do 4 dni po niej. Wtedy istnieje szansa na zajście w ciążę, ponieważ plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety do 3-5 dni, więc teoretycznie mogą poczekać na dojrzałą komórkę jajową w drogach rodnych kobiety.
Przy obliczeniach dni płodnych i tworzeniu własnego kalendarza dni płodnych pomocny będzie kalendarz i długopis. Wybierz długość swojego cyklu i zaznacz w kalendarzu podane wartości.

Jak obliczyć dni płodne?

 • Cykl miesiączkowy trwający 27 dni:
  rozpoczęcie cyklu + pięć dni niepłodnych;
  następne 12 dni to dni płodne, w tym zawsze ósmy dzień z 12 dni płodnych jest najbardziej płodny.
  Przykład: cykl zaczyna się 7 lipca, dni od 8. do 12. lipca to dni niepłodne, dni od 13. do 24. lipca to dni płodne – 20. lipca to dzień najbardziej płodny.
   
 • Cykl miesiączkowy trwający 28 dni:
  rozpoczęcie cyklu + sześć dni niepłodnych;
  następne 12 dni to dni płodne, w tym zawsze ósmy dzień z 12 dni płodnych jest najbardziej płodny.
  Przykład: cykl zaczyna się 5 lipca, dni od 6. do 11. lipca to dni niepłodne, dni od 1. do 23. lipca to dni płodne – 19. lipca to dzień najbardziej płodny.
   
 • Cykl miesiączkowy trwający 29 dni:
  rozpoczęcie cyklu + siedem dni niepłodnych, następne 12 dni to dni płodne, w tym zawsze ósmy dzień z 12 dni płodnych jest najbardziej płodny.
  Przykład:
  cykl zaczyna się 1 lipca, dni od 2. do 8. lipca to dni niepłodne, dni od 9. do 20. lipca to dni płodne – a 16. lipca to dzień najbardziej płodny.
Zobacz też: Kalendarz dni płodnych - kalkulator
Redakcja poleca: 8 zaskakujących (i zabawnych!) faktów o dniach płodnych [WIDEO]
Wiesz, kiedy masz jajeczkowanie, wiesz, że podczas dni płodnych zmienia się temperatura ciała, ale tego nie wiesz na pewno! Daj się zaskoczyć tym faktom o owulacji!

Kiedy jest owulacja?

Owulacja, inaczej nazywana jajeczkowaniem, następuje cyklicznie co miesiąc i jest zależna od cyklu miesiączkowego. To moment uwolnienia do jajowodu komórki jajowej, który u kobiet średnio następuje w połowie cyklu, choć nie zawsze tak musi być (do owulacji najczęściej dochodzi około 14 dni przed krwawieniem). To, kiedy nastepuje owulacja zależne jest jednak od czynników zewnętrznych takich jak dieta, tryb życia, stres itp. Jeśli dochodzi to owulacji, to następuje w organiźmie moment, w którym komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia. Do ustalenia tego, kiedy następuje jajeczkowanie, możesz też użyć popularnych testów owulacyjnych, które są dostępne w aptekach.

Po czym poznać dni płodne?

 • Śluz płodny – po skończonej okresie miesiączkowym szyjka macicy jest zakorkowana gęstym czopem śluzu. W czasie dojrzewania komórki jajowej w pęcherzyku zwiększa się stężenie hormonu estrogenu we krwi, a to powoduje wytwarzanie śluzu. W tej fazie można zaobserwować gęsty i lepki śluz, który z czasem będzie bardziej przejrzysty i rozciągliwy.

  Śluzu będzie coraz więcej i coraz bardziej będzie on przypominał białko kurzego jajka. Taki śluz oznaczany jest mianem płodny. W tej fazie kobieta odczuwa stan "mokro". Proces zmieniania się śluzu od chwili pojawienia aż do konsystencji "płodny" trwa około sześciu dni. Pod koniec fazy występowania śluzu rozciągliwo-przejrzystego następuje jajeczkowanie, czyli owulacja. Po owulacji macica nie wytwarza już płodnego śluzu i ponownie zostaje zamknięta czopem gęstego śluzu.

Zobacz niezwykłe wideo – oto owulacja uchwycona na filmie:


Doładuj
Przeładuj