edipresse.206304RKERGB75.jpg

AZS samo nie przejdzie. Pora na zmiany w pielęgnacji skóry.

Twój malec jest rozdrażniony, a na jego skórze widać czerwone i łuszczące się zmiany? Sprawdź, czy nie cierpi na atopowe zapalenie skóry.
Beata Turska
edipresse.206304RKERGB75.jpg
Gdy na skórze dziecka pojawiają się krostki albo suche placki, część rodziców wzrusza ramionami („Eee, samo przejdzie”), a część wprowadza restrykcyjną dietę (wykluczają mleko, jajka) albo eksperymentuje z maściami, kosmetykami. Nie idź w ślady ani jednych, ani drugich. Tylko wybierz się z malcem do alergologa lub dermatologa, bo do walki z atopowym zapaleniem skóry (AZS) potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

Jakie są objawy AZS?

Nie czarujmy się – AZS to dokuczliwa choroba. Po pierwsze dlatego, że nie da jej się pozbyć w krótkim czasie, jak np. anginy czy ospy. Trwa latami (na szczęście większość dzieci w końcu z niej wyrasta), a okresy poprawy przeplatają się z okresami zaostrzeń. Objawy też nie należą do przyjemnych: skóra jest sucha, miejscami szorstka i wyjątkowo wrażliwa. Umiejscowienie zmian (krostek i rozległych łuszczących się plam, czasem nawet sączących się pęcherzyków, nadżerek i strupków) zależy od wieku chorego:
 • u niemowląt widać je najczęściej na policzkach, we włosach (uporczywa ciemieniucha!), w cięższych przypadkach również na całej buzi, pupie, tułowiu, rączkach i nóżkach.
 • u starszych dzieci zmiany skórne pojawiają się przede wszystkim w zgięciach łokci i pod kolanami, a także na nadgarstkach, na karku, grzbiecie dłoni i stóp.
Drugim dokuczliwym objawem AZS jest uporczywy, nasilający się nocą świąd – tak silny, że dziecko budzi się i drapie do krwi. Drapie się także w ciągu dnia. Malec może być stale rozdrażniony (nic dziwnego, skoro wszystko go swędzi), a uszkodzona skóra jest bardziej podatna na zakażenia wirusami, grzybami i bakteriami. Jest jeszcze jeden problem: reakcje innych. Zmiany na skórze nie wyglądają ładnie, więc malec może usłyszeć pytanie w rodzaju: „A to nie jest zaraźliwe?”. Z tych wszystkich powodów nie można pozostawić dziecka samemu sobie.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Jak leczyć dziecko z AZS?

Choć AZS nie da się wyleczyć, można jednak tak skutecznie zaleczyć skórę dziecka, że przez wiele lat będzie wyglądała tak samo jak u zdrowych maluchów. Trzymanie choroby w szachu i pilnowanie, aby się za bardzo nie rozhulała, nie jest jednak proste i wymaga cierpliwości. Sposób leczenia zależy od wieku i stanu małego pacjenta.
 • W leczeniu najczęściej stosuje się nowoczesne maści i kremy przeciwzapalne (leki, które działają tak silnie jak sterydy, ale nie mają ich działań ubocznych: Elidel i Protopic) oraz – w ostateczności i krótko – działające miejscowo kortykosteroidy, czyli maści sterydowe o najsłabszej sile działania.
 • Maści sterydowe muszą być stosowane według zaleceń lekarza, bo w przeciwnym razie mogą spowodować nieodwracalne zmiany na skórze (np. przebarwienia, ścieńczenia skóry).
 • W cięższych przypadkach lekarz przepisuje dziecku także sterydowe leki doustne. Jednak takie leczenie może prowadzić tylko specjalista!
 • Jeśli przebieg choroby jest lekki, wystarcza czasem sama pielęgnacja i częsta zmiana klimatu.
 • Żeby opanować swędzenie, chorym podaje się leki przeciwhistaminowe (np. Zyrtec, Claritine, Fenistil, Hydroxyzyna).
 • Pomagają też niektóre kosmetyki: np. płynne mydło Balneum Hermal plus czy krem Topialyse.

Jak pielęgnować dziecko z AZS?

Zmieniona skóra musi być odpowiednio pielęgnowana – to podstawa leczenia!
 1. Kąpiel. Nie powinna trwać długo (od kilku do kilkunastu minut), a woda powinna mieć temperaturę ciała, może być nawet nieco chłodniejsza. Nie wolno także używać szorstkich myjek ani trzeć skóry ręcznikiem (osuszamy ją, przykładając ręcznik). Maluchom służą też kąpiele w morzu.
 2. Nawilżanie i natłuszczanie. Do kąpieli i po niej najlepiej stosować emolienty – łagodne preparaty nawilżająco-natłuszczające. A po pluskaniu smaruj skórę dziecka kosmetykami w kremie, balsamie i mleczku. Stosuj je kilka razy dziennie: gdy skóra jest wilgotna po kąpieli, a potem co 4–6 godzin. Do kąpieli leczniczych używaj preparatów w płynie.
 3. Ochrona przed zakażeniem. Paznokcie dziecka powinny być krótko obcięte i czyste. To zmniejsza ryzyko zakażenia zmian drobnoustrojami po drapaniu.
 4. Przewiewne ubranie. Spocona skóra uwięziona w nieprzewiewnym ubraniu ze sztucznego materiału swędzi bardziej. Dlatego lepsze są ubranka bawełniane, najlepiej białe (bo nie są farbowane). Unikaj zaś ubrań z wełny – ponieważ podrażniąją ciało. Odzież musi być wypłukana po praniu (używaj proszków, które jak najmniej pachną).
 5. Temperatura. Gdy jest gorąco, świąd się nasila, dlatego w sypialni dziecka z AZS nie powinno być więcej niż 20°C.

Konsultacja: dr n. med. Ewa Bogacka, specjalista chorób wewnętrznych i specjalista alergolog, Akademia Medyczna we Wrocławiu.
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy