Niemowlę na wakacjach
fot. Fotolia

Jak spędzić urlop z niemowlęciem i nie zwariować? Sprawdź!

Nawet malutkie dziecko nie musi być przeszkodą w podróżowaniu. Pod warunkiem że rodzice wezmą pod uwagę potrzeby maleńkiego człowieka.
Dorota Kornacka
Niemowlę na wakacjach
fot. Fotolia
Połowa czerwca, żar lejący się z nieba, tłumy turystów oblegających Schody Hiszpańskie. A pomiędzy nimi histerycznie płaczący niespełna roczny chłopczyk, którego rodzice, mimo starań, nie byli w stanie uspokoić. Nic dziwnego – nawet my, dorośli, byliśmy zmęczeni wyjątkowo upalnym u progu owego lata Rzymem. I choć minęło kilka lat, to właśnie widok umęczonego malca kojarzy mi się po dziś dzień ze Schodami Hiszpańskimi.

Jak więc podróżować z niemowlęciem, by nie umęczyć i jego, i siebie? Na najczęstsze pytania młodych rodziców odpowiada prof. Kamil Hozyasz, kierownik Kliniki Pediatrii w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Czy podróż z 2-,3-tygodniowym noworodkiem to dobry pomysł?

Z tak malutkim dzieckiem najlepiej zostać w domu. Nagła zmiana klimatu, wiatr, ostre słońce mogą mu po prostu zaszkodzić. Również mama w okresie połogu, czyli przez 6 tygodni po porodzie, powinna przebywać niedaleko miejsca zamieszkania, by w razie potrzeby, np. jakichkolwiek komplikacji, móc jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Z wyjazdem najbezpieczniej jest poczekać, aż dziecko będzie miało minimum dwa, trzy miesiące.

Na jak długo i dokąd można wyjechać z niemowlęciem?

Wyjazd z tak małym dzieckiem trzeba zaplanować na co najmniej dwa tygodnie. Malec musi mieć czas, by zaaklimatyzować się do nowych warunków. Polecamy miejsca, gdzie jest spokojnie i cicho, z dala od turystycznych kurortów (hałas i tłumy ludzi będą męczące dla niemowlęcia, którego układ nerwowy jest bardzo wrażliwy). Dobrze posłuży mu pobyt nad naszym morzem, ale już nie w wysokich górach, gdzie klimat jest zbyt ostry i nadaje się dopiero dla 5-,6-ciolatka. No i nie fundujmy maleńkiemu dziecku pobytu w ciepłym kraju w szczycie lata!

Czy podróż samochodem to dobry pomysł?

Tak, ponieważ daje dużą swobodę – można się zatrzymać, kiedy pojawi się taka potrzeba (o ile oczywiście nie jedziemy autostradą). Najlepiej tak zaplanować podróż, by jechać wtedy, gdy niemowlę śpi, a zatrzymywać się, kiedy się obudzi. Trzeba tylko pamiętać, by w samochodzie nie było ani za gorąco, ani za zimno (uwaga na klimatyzację!). Optymalna temperatura w środku auta to 21–22 st. C.

A może lepiej wybrać samolot?

Zanim podejmiesz decyzję o dalszej podróży, porozmawiaj o tym z pediatrą. I choć większość linii lotniczych przyjmuje na pokład już tygodniowe lub dwutygodniowe maluchy, lepiej poczekać z taką wyprawą, aż dziecko skończy trzy, cztery miesiące. Na pokład samolotu weź ubranka na zmianę, kocyk, kilka zabawek, a jeśli nie karmisz piersią – także butelkę, mieszankę i przygotowaną w termosie ciepłą wodę. Jeśli karmisz naturalnie, to przystaw malucha podczas startu i lądowania. Dzięki temu nie będą mu się boleśnie zatykały uszka.

Przeczytaj także: Samolot z niemowlęciem – to prostsze niż myślisz!

O czym powinni pamiętać rodzice  którzy wyjeżdżają z niemowlęciem na wakacje?

Dla wspólnego dobra, rodziców i dziecka,  dobrze jest pamiętać, że dziecko, zwłaszcza małe, ma swoje prawa i ograniczenia. Dlatego planując podróże, powinniśmy pamiętać, że:
  • Lepiej wyjeżdżać rzadziej, a na dłużej (o potrzebie aklimatyzacji pisaliśmy wyżej). Chyba że cel waszych weekendowych wojaży nie jest odległy od miejsca zamieszkania i nie wiąże się ze zmianą klimatu.
  • Zmiana otoczenia to dla maleńkiego dziecka spore wyzwanie. Postaraj się, aby w nowych warunkach zachować w miarę stały rytm dnia, zbliżony do tego, do którego maluch przywykł na co dzień w domu. Regularne pory karmienia i spania oraz ciągła obecność rodziców pomogą niemowlęciu zachować spokój.
  • System nerwowy dziecka w pierwszym roku życia jest jeszcze niedojrzały. Nadmiar wrażeń powoduje, że malec staje się niespokojny, płaczliwy, marudny. Chroń go więc przed nadmiernym hałasem, szybkim tempem, upałem.
  • Już starsze niemowlę będzie się nudziło w trakcie dłuższej podróży. Warto zatroszczyć się więc o to, by mieć pod ręką jego ulubione zabawki.
Sprawdź: Co zabrać na wakacje nie tylko z niemowlakiem?
Redakcja poleca: Jak przewozić małe dziecko na rowerze? (video)
Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając fotelik rowerowy dla dziecka. Poznaj cechy dobrego fotelika rowerowego.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy