GRY
 
 

Jak spędzić urlop z niemowlęciem i nie zwariować? Sprawdź!

Nawet malutkie dziecko nie musi być przeszkodą w podróżowaniu. Pod warunkiem że rodzice wezmą pod uwagę potrzeby maleńkiego człowieka.

Niemowlę na wakacjach
fot. Fotolia
Połowa czerwca, żar lejący się z nieba, tłumy turystów oblegających Schody Hiszpańskie. A pomiędzy nimi histerycznie płaczący niespełna roczny chłopczyk, którego rodzice, mimo starań, nie byli w stanie uspokoić. Nic dziwnego – nawet my, dorośli, byliśmy zmęczeni wyjątkowo upalnym u progu owego lata Rzymem. I choć minęło kilka lat, to właśnie widok umęczonego malca kojarzy mi się po dziś dzień ze Schodami Hiszpańskimi.

Jak więc podróżować z niemowlęciem, by nie umęczyć i jego, i siebie? Na najczęstsze pytania młodych rodziców odpowiada prof. Kamil Hozyasz, kierownik Kliniki Pediatrii w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Czy podróż z 2-,3-tygodniowym noworodkiem to dobry pomysł?

Z tak malutkim dzieckiem najlepiej zostać w domu. Nagła zmiana klimatu, wiatr, ostre słońce mogą mu po prostu zaszkodzić. Również mama w okresie połogu, czyli przez 6 tygodni po porodzie, powinna przebywać niedaleko miejsca zamieszkania, by w razie potrzeby, np. jakichkolwiek komplikacji, móc jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Z wyjazdem najbezpieczniej jest poczekać, aż dziecko będzie miało minimum dwa, trzy miesiące.

Na jak długo i dokąd można wyjechać z niemowlęciem?

Wyjazd z tak małym dzieckiem trzeba zaplanować na co najmniej dwa tygodnie. Malec musi mieć czas, by zaaklimatyzować się do nowych warunków. Polecamy miejsca, gdzie jest spokojnie i cicho, z dala od turystycznych kurortów (hałas i tłumy ludzi będą męczące dla niemowlęcia, którego układ nerwowy jest bardzo wrażliwy). Dobrze posłuży mu pobyt nad naszym morzem, ale już nie w wysokich górach, gdzie klimat jest zbyt ostry i nadaje się dopiero dla 5-,6-ciolatka. No i nie fundujmy maleńkiemu dziecku pobytu w ciepłym kraju w szczycie lata!

Czy podróż samochodem to dobry pomysł?

Tak, ponieważ daje dużą swobodę – można się zatrzymać, kiedy pojawi się taka potrzeba (o ile oczywiście nie jedziemy autostradą). Najlepiej tak zaplanować podróż, by jechać wtedy, gdy niemowlę śpi, a zatrzymywać się, kiedy się obudzi. Trzeba tylko pamiętać, by w samochodzie nie było ani za gorąco, ani za zimno (uwaga na klimatyzację!). Optymalna temperatura w środku auta to 21–22 st. C.

A może lepiej wybrać samolot?

Zanim podejmiesz decyzję o dalszej podróży, porozmawiaj o tym z pediatrą. I choć większość linii lotniczych przyjmuje na pokład już tygodniowe lub dwutygodniowe maluchy, lepiej poczekać z taką wyprawą, aż dziecko skończy trzy, cztery miesiące. Na pokład samolotu weź ubranka na zmianę, kocyk, kilka zabawek, a jeśli nie karmisz piersią – także butelkę, mieszankę i przygotowaną w termosie ciepłą wodę. Jeśli karmisz naturalnie, to przystaw malucha podczas startu i lądowania. Dzięki temu nie będą mu się boleśnie zatykały uszka.

Przeczytaj także: Samolot z niemowlęciem – to prostsze niż myślisz!

O czym powinni pamiętać rodzice  którzy wyjeżdżają z niemowlęciem na wakacje?

Dla wspólnego dobra, rodziców i dziecka,  dobrze jest pamiętać, że dziecko, zwłaszcza małe, ma swoje prawa i ograniczenia. Dlatego planując podróże, powinniśmy pamiętać, że:
  • Lepiej wyjeżdżać rzadziej, a na dłużej (o potrzebie aklimatyzacji pisaliśmy wyżej). Chyba że cel waszych weekendowych wojaży nie jest odległy od miejsca zamieszkania i nie wiąże się ze zmianą klimatu.
  • Zmiana otoczenia to dla maleńkiego dziecka spore wyzwanie. Postaraj się, aby w nowych warunkach zachować w miarę stały rytm dnia, zbliżony do tego, do którego maluch przywykł na co dzień w domu. Regularne pory karmienia i spania oraz ciągła obecność rodziców pomogą niemowlęciu zachować spokój.
  • System nerwowy dziecka w pierwszym roku życia jest jeszcze niedojrzały. Nadmiar wrażeń powoduje, że malec staje się niespokojny, płaczliwy, marudny. Chroń go więc przed nadmiernym hałasem, szybkim tempem, upałem.
  • Już starsze niemowlę będzie się nudziło w trakcie dłuższej podróży. Warto zatroszczyć się więc o to, by mieć pod ręką jego ulubione zabawki.
Sprawdź: Co zabrać na wakacje nie tylko z niemowlakiem?
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!