Która mieszanka mleczna będzie najlepsza dla twojego maluszka?

Zamierzasz kupić dziecku mleko modyfikowane, ale nie wiesz, na co zwracać uwagę przy zakupie? W sklepach jest duży wybór i trudno zdecydować się na tę najlepszą mieszankę. Podpowiadamy, jakie są rodzaje mieszanek!
Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?
fot. AdobeStock
Mleko modyfikowane jest najlepszym zamiennikiem mleka mamy i jeśli dziecko z jakiegoś powodu nie może być karmione piersią, właśnie takie mleko powinno otrzymywać. Jest jednak wiele rodzajów mieszanek – którą wybrać dla dziecka? Sprawdź, na co zwracać uwagę i co oznaczają hasła na opakowaniach.

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla swojego maluszka?

Kupując mleko w proszku dla dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, w tym na to:
 • dla jakiego wieku jest ono przeznaczone;
 • czy ma poszerzony skład o cenne wartości odżywcze;
 • czy odpowiada szczególnym potrzebom danego dziecka.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Skład mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane to zmodyfikowane mleko krowie, które jest dostosowane do potrzeb niemowląt i małych dzieci. Od zwykłego mleka krowiego różni się tym, że:
 • nie zawiera potasu, sodu i chloru,
 • ma mniej białka;
 • jest wzbogacone o żelazo, witaminę D i nienasycone kwasy tłuszczowe (roślinne).
Oprócz tego producenci dodają często do mieszanki modyfikowanej inne składniki, takie jak probiotyki, prebiotyki czy nukleotydy, dzięki czemu ma ona jeszcze korzystniejszy skład i jest bardziej zbliżona do mleka mamy.

1, 2, 3, 4, 5 – co oznaczają te liczby na opakowaniach?

Numery te świadczą o tym, dla dziecka w jakim wieku przeznaczone jest dane mleko. Wiadomo, że potrzeby niemowlaka zmieniają się z wiekiem, dlatego wybierając odpowiednią mieszankę, należy uważnie przeczytać, dla kogo jest ona przeznaczona. I tak: Jeśli dziecko będzie piło mieszankę przeznaczoną dla młodszych dzieci, nie będzie otrzymywało dostatecznej ilości składników odżywczych, a w odwrotnym przypadku, będzie się przejadało, co może przyczynić się do późniejszych problemów z otyłością.

Mleko modyfikowane dla noworodka - sprawdź opinie!

Mleka modyfikowane do zadań specjalnych

Na rynku dostępne są także mieszanki stworzone z myślą o dzieciach karmionych butelką, których potrzeby są szczególne i które z różnych przyczyn nie mogą lub nie powinny pić zwykłego mleka modyfikowanego lub mleka mamy. Są to np.:
 • mleko modyfikowane bez laktozy – dla dzieci, które mają stwierdzoną nietolerancję laktozy.
 • hipoalergiczne mleko modyfikowane – dla zdrowych niemowląt, u których istnieje ryzyko alergii (np. któryś z rodziców jest alergikiem); nie jest to mleko dla dzieci, które mają zdiagnozowaną alergię;
 • mleko antyrefluksowe – zadaniem tego mleka jest przeciwdziałanie ulewaniu się przez dodanie do składu substancji zagęszczającej mleko w brzuchu dziecka (np. skrobi ziemniaczanej);
 • antykolkowe mleko modyfikowane – ma skład poszerzony o błonnik, zawiera też mniej laktozy;
 • mleko modyfikowane BIO – oznacza, że mleko zostało wyprodukowane w gospodarstwie ekologicznym;
 • mleko modyfikowane dla wcześniaków – o składzie dopasowanym do potrzeb dzieci urodzonych przed terminem; nie zawiera laktozy.
Pamiętaj! Jeśli u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym sporadycznie pojawia się zielona kupka, nie powinnaś się martwić. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli po upływie kilku dni kupka wciąż nie jest prawidłowa. Być może pediatra zaproponuje zmianę mieszanki na inną.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Wiosenny spacer