Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?
fot. AdobeStock

Jak wybrać mleko dla niemowląt: bogaty skład, rodzaje dostosowane do wieku i potrzeb

Mleko dla niemowląt ma skład przystosowany do wieku dziecka. Informują o tym oznaczenia na opakowaniu mieszanki. Najlepsze mleko modyfikowane to takie, które dziecko będzie dobrze tolerować. Rodzaj mieszanki warto skonsultować z pediatrą.
Milena Oszczepalińska
Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?
fot. AdobeStock
Mleko modyfikowane dla niemowląt jest najlepszym zamiennikiem mleka mamy i jeśli dziecko z jakiegoś powodu nie może być karmione piersią, właśnie takie mleko powinno otrzymywać. Jest jednak wiele rodzajów mieszanek – którą wybrać dla dziecka? Sprawdź, na co zwracać uwagę i co oznaczają hasła na opakowaniach.

Spis treści:

Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane?

Kupując mleko w proszku dla niemowlaka, zwróć uwagę na kilka rzeczy, w tym na to:
 • dla jakiego wieku mleko jest przeznaczone;
 • czy ma poszerzony skład o cenne składniki odżywcze;
 • czy odpowiada szczególnym potrzebom twojego dziecka.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Mleko dla niemowląt - jaki powinien być skład?

Mleko modyfikowane to zmodyfikowane mleko krowie, które jest dostosowane do potrzeb niemowląt i małych dzieci. Od zwykłego mleka krowiego różni się tym, że:
 • nie zawiera potasu, sodu i chloru,
 • ma mniej białka;
 • jest wzbogacone o żelazo, witaminę D i nienasycone kwasy tłuszczowe (roślinne).
Oprócz tego producenci dodają często do mleka modyfikowanego inne składniki, takie jak probiotyki, prebiotyki czy nukleotydy, dzięki czemu ma ono jeszcze korzystniejszy skład i jest bardziej zbliżone do mleka mamy.

Liczby na opakowaniach mleka dla niemowląt - co oznaczają?

Numery na mleku modyfikowanym świadczą o tym, dla dziecka w jakim wieku przeznaczone jest dane mleko. Wiadomo, że potrzeby niemowlaka zmieniają się z wiekiem, dlatego wybierając odpowiednią mieszankę, trzeba uważnie przeczytać, dla kogo jest ona przeznaczona. I tak:
Jeśli dziecko będzie piło mieszankę przeznaczoną dla młodszych dzieci, nie będzie otrzymywało dostatecznej ilości składników odżywczych, a w odwrotnym przypadku będzie się przejadało, co może przyczynić się do późniejszych problemów z otyłością.

Mleko dla niemowląt - jakie wybrać dla alergika i wcześniaka?

Na rynku dostępne są także mieszanki stworzone z myślą o dzieciach karmionych butelką, których potrzeby są szczególne i które z różnych przyczyn nie mogą lub nie powinny pić zwykłego mleka modyfikowanego lub mleka mamy. Są to np.:
 • mleko modyfikowane bez laktozy – dla dzieci, które mają stwierdzoną nietolerancję laktozy.
 • hipoalergiczne mleko modyfikowane – dla zdrowych niemowląt, u których istnieje ryzyko alergii (np. któryś z rodziców jest alergikiem); nie jest to mleko dla dzieci, które mają zdiagnozowaną alergię;
 • mleko antyrefluksowe – zadaniem tego mleka jest przeciwdziałanie ulewaniu się przez dodanie do składu substancji zagęszczającej mleko w brzuchu dziecka (np. skrobi ziemniaczanej);
 • antykolkowe mleko modyfikowane – ma skład poszerzony o błonnik, zawiera też mniej laktozy;
 • mleko modyfikowane BIO – oznacza, że mleko zostało wyprodukowane w gospodarstwie ekologicznym;
 • mleko modyfikowane dla wcześniaków – o składzie dopasowanym do potrzeb dzieci urodzonych przed terminem; nie zawiera laktozy.
 
Pamiętaj! Jeśli u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym sporadycznie pojawia się zielona kupka, nie powinnaś się martwić. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli po upływie kilku dni kupka wciąż nie jest prawidłowa. Być może pediatra zaproponuje zmianę mieszanki na inną. Umów się na teleporadę lub e-wizytę.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 1 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy