Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?
fot. AdobeStock

Jak wybrać mleko dla niemowląt: bogaty skład, rodzaje dostosowane do wieku i potrzeb

Mleko dla niemowląt ma skład przystosowany do wieku dziecka. Informują o tym oznaczenia na opakowaniu mieszanki. Najlepsze mleko modyfikowane to takie, które dziecko będzie dobrze tolerować. Rodzaj mieszanki warto skonsultować z pediatrą.
Milena Oszczepalińska
Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?
fot. AdobeStock
Mleko modyfikowane dla niemowląt jest najlepszym zamiennikiem mleka mamy i jeśli dziecko z jakiegoś powodu nie może być karmione piersią, właśnie takie mleko powinno otrzymywać. Jest jednak wiele rodzajów mieszanek – którą wybrać dla dziecka? Sprawdź, na co zwracać uwagę i co oznaczają hasła na opakowaniach.

Spis treści:

Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane?

Kupując mleko w proszku dla niemowlaka, zwróć uwagę na kilka rzeczy, w tym na to:
 • dla jakiego wieku mleko jest przeznaczone;
 • czy ma poszerzony skład o cenne składniki odżywcze;
 • czy odpowiada szczególnym potrzebom twojego dziecka.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Mleko dla niemowląt - jaki powinien być skład?

Mleko modyfikowane to zmodyfikowane mleko krowie, które jest dostosowane do potrzeb niemowląt i małych dzieci. Od zwykłego mleka krowiego różni się tym, że:
 • nie zawiera potasu, sodu i chloru,
 • ma mniej białka;
 • jest wzbogacone o żelazo, witaminę D i nienasycone kwasy tłuszczowe (roślinne).
Oprócz tego producenci dodają często do mleka modyfikowanego inne składniki, takie jak probiotyki, prebiotyki czy nukleotydy, dzięki czemu ma ono jeszcze korzystniejszy skład i jest bardziej zbliżone do mleka mamy.

Liczby na opakowaniach mleka dla niemowląt - co oznaczają?

Numery na mleku modyfikowanym świadczą o tym, dla dziecka w jakim wieku przeznaczone jest dane mleko. Wiadomo, że potrzeby niemowlaka zmieniają się z wiekiem, dlatego wybierając odpowiednią mieszankę, trzeba uważnie przeczytać, dla kogo jest ona przeznaczona. I tak:
Jeśli dziecko będzie piło mieszankę przeznaczoną dla młodszych dzieci, nie będzie otrzymywało dostatecznej ilości składników odżywczych, a w odwrotnym przypadku będzie się przejadało, co może przyczynić się do późniejszych problemów z otyłością.

Mleko dla niemowląt - jakie wybrać dla alergika i wcześniaka?

Na rynku dostępne są także mieszanki stworzone z myślą o dzieciach karmionych butelką, których potrzeby są szczególne i które z różnych przyczyn nie mogą lub nie powinny pić zwykłego mleka modyfikowanego lub mleka mamy. Są to np.:
 • mleko modyfikowane bez laktozy – dla dzieci, które mają stwierdzoną nietolerancję laktozy.
 • hipoalergiczne mleko modyfikowane – dla zdrowych niemowląt, u których istnieje ryzyko alergii (np. któryś z rodziców jest alergikiem); nie jest to mleko dla dzieci, które mają zdiagnozowaną alergię;
 • mleko antyrefluksowe – zadaniem tego mleka jest przeciwdziałanie ulewaniu się przez dodanie do składu substancji zagęszczającej mleko w brzuchu dziecka (np. skrobi ziemniaczanej);
 • antykolkowe mleko modyfikowane – ma skład poszerzony o błonnik, zawiera też mniej laktozy;
 • mleko modyfikowane BIO – oznacza, że mleko zostało wyprodukowane w gospodarstwie ekologicznym;
 • mleko modyfikowane dla wcześniaków – o składzie dopasowanym do potrzeb dzieci urodzonych przed terminem; nie zawiera laktozy.
 
Pamiętaj! Jeśli u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym sporadycznie pojawia się zielona kupka, nie powinnaś się martwić. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli po upływie kilku dni kupka wciąż nie jest prawidłowa. Być może pediatra zaproponuje zmianę mieszanki na inną. Umów się na teleporadę lub e-wizytę.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 1 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy