Która mieszanka mleczna będzie najlepsza dla twojego maluszka?

Zamierzasz kupić dziecku mleko modyfikowane, ale nie wiesz, na co zwracać uwagę przy zakupie? W sklepach jest duży wybór i trudno zdecydować się na tę najlepszą mieszankę. Podpowiadamy, jakie są rodzaje mieszanek!
Milena Oszczepalińska
Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?
fot. AdobeStock
Mleko modyfikowane jest najlepszym zamiennikiem mleka mamy i jeśli dziecko z jakiegoś powodu nie może być karmione piersią, właśnie takie mleko powinno otrzymywać. Jest jednak wiele rodzajów mieszanek – którą wybrać dla dziecka? Sprawdź, na co zwracać uwagę i co oznaczają hasła na opakowaniach.

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla swojego maluszka?

Kupując mleko w proszku dla dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, w tym na to:
 • dla jakiego wieku jest ono przeznaczone;
 • czy ma poszerzony skład o cenne wartości odżywcze;
 • czy odpowiada szczególnym potrzebom danego dziecka.
Redakcja poleca: Atoperal najlepszy do suchej skóry dziecka? Sprawdziłam! [TEST REDAKCJI]
Dużo słyszałam, że Atoperal jest hitem wśród preparatów do skóry suchej i atopowej, że ma świetne składy. Postanowiłam to sprawdzić. Przetestowałam go na skórze mojego synka i... własnej. Zobacz wyniki tego egzaminu!

Skład mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane to zmodyfikowane mleko krowie, które jest dostosowane do potrzeb niemowląt i małych dzieci. Od zwykłego mleka krowiego różni się tym, że:
 • nie zawiera potasu, sodu i chloru,
 • ma mniej białka;
 • jest wzbogacone o żelazo, witaminę D i nienasycone kwasy tłuszczowe (roślinne).
Oprócz tego producenci dodają często do mieszanki modyfikowanej inne składniki, takie jak probiotyki, prebiotyki czy nukleotydy, dzięki czemu ma ona jeszcze korzystniejszy skład i jest bardziej zbliżona do mleka mamy.

1, 2, 3, 4, 5 – co oznaczają te liczby na opakowaniach?

Numery te świadczą o tym, dla dziecka w jakim wieku przeznaczone jest dane mleko. Wiadomo, że potrzeby niemowlaka zmieniają się z wiekiem, dlatego wybierając odpowiednią mieszankę, należy uważnie przeczytać, dla kogo jest ona przeznaczona. I tak: Jeśli dziecko będzie piło mieszankę przeznaczoną dla młodszych dzieci, nie będzie otrzymywało dostatecznej ilości składników odżywczych, a w odwrotnym przypadku, będzie się przejadało, co może przyczynić się do późniejszych problemów z otyłością.

Mleko modyfikowane dla noworodka - sprawdź opinie!

Mleka modyfikowane do zadań specjalnych

Na rynku dostępne są także mieszanki stworzone z myślą o dzieciach karmionych butelką, których potrzeby są szczególne i które z różnych przyczyn nie mogą lub nie powinny pić zwykłego mleka modyfikowanego lub mleka mamy. Są to np.:
 • mleko modyfikowane bez laktozy – dla dzieci, które mają stwierdzoną nietolerancję laktozy.
 • hipoalergiczne mleko modyfikowane – dla zdrowych niemowląt, u których istnieje ryzyko alergii (np. któryś z rodziców jest alergikiem); nie jest to mleko dla dzieci, które mają zdiagnozowaną alergię;
 • mleko antyrefluksowe – zadaniem tego mleka jest przeciwdziałanie ulewaniu się przez dodanie do składu substancji zagęszczającej mleko w brzuchu dziecka (np. skrobi ziemniaczanej);
 • antykolkowe mleko modyfikowane – ma skład poszerzony o błonnik, zawiera też mniej laktozy;
 • mleko modyfikowane BIO – oznacza, że mleko zostało wyprodukowane w gospodarstwie ekologicznym;
 • mleko modyfikowane dla wcześniaków – o składzie dopasowanym do potrzeb dzieci urodzonych przed terminem; nie zawiera laktozy.
Pamiętaj! Jeśli u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym sporadycznie pojawia się zielona kupka, nie powinnaś się martwić. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli po upływie kilku dni kupka wciąż nie jest prawidłowa. Być może pediatra zaproponuje zmianę mieszanki na inną.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka