Padaczka
fot. Fotolia

Padaczka to nie tylko napad drgawek! Jakie są objawy padaczki u dziecka?

Zwykle z padaczką kojarzy nam się sytuacja, kiedy dziecko leży na podłodze i ma drgawki. Jednak u małego dziecka napad padaczki może wyglądać zupełnie inaczej - wyjaśnia dr Marek Bachański, neurolog
Katarzyna Pinkosz
Padaczka
fot. Fotolia

Dr Marek Bachański jest neurologiem, pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie przez wiele lat zajmował się m.in. leczeniem padaczki u dzieci. Zwraca uwagę na to, że objawy padaczki u dzieci często są inne niż typowy napad padaczkowy u dorosłego. 

Jakie są objawy padaczki u dziecka?

Zwykle, gdy myślimy o padaczce, to wyobrażamy sobie, że ktoś traci przytomność, upada na podłogę i ma drgawki. Padaczka u dziecka może właśnie tak wyglądać, jednak bardzo często objawy wyglądają zupełnie inaczej.
Inny objaw: dziecko sztywnieje, sinieje, ma wzrok utkwiony do góry.
Jeszcze innym objawem mogą być krótkie, sekundowe szarpnięcia rękami lub nogami  - to tzw. napady miokloniczne.
Bywa też tak, że dziecko bawi się, potem wstaje, idzie i nagle upada. To tzw. napady atoniczne, związane z nagłym zanikiem napięcia mięśniowego.
U noworodków napad padaczki wygląda tak, jakby dziecko pedałowało: rusza w określony sposób nóżkami, jakby jechało na rowerku. 

Niektóre dzieci czasem się zamyślają, wydają się nieobecne. To także może być atak padaczki?

Tak, to jeszcze inny typ napadów, zwykle pojawiający się u dziecka 6-8-letniego. Potocznie mówi się, że dziecko zamyśla się, wyłącza świadomość. Trwa to 5, 10, 15 sekund. Np. dziecko w pierwszej klasie pisze i na chwilę zastyga. Dochodzi do wyłączenia świadomości na ok. 10 sekund. Po tym czasie dziecko znów podejmuje aktywność. To jest właśnie napad padaczki.
Dziecko może mieć 20-40 napadów takich zapatrzeń w ciągu dnia. To jedna z postaci padaczki (tzw. dziecięca padaczka z napadami nieświadomości). Akurat ten typ padaczki dosyć łatwo poddaje się leczeniu.
Zobacz także: Jak leczy się padaczkę u dzieci? Kiedy pomaga marihuana lecznicza?
Redakcja poleca: Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]
Zastanawiasz się, czego nie lubią pasożyty? Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Dieta na robaki zawiera między innymi: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy. Sprawdź, jaką dietę na pasożyty stosować: czego jeszcze nie lubi glista ludzka, lamblia i inne robaki.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy