kaszel u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Kaszel u niemowlaka - rodzaje, przyczyny, sposób leczenia

Kaszel u niemowlaka to objaw infekcji i powinien zawsze wzbudzić czujność rodzica. Opisujemy przyczyny kaszlu, jak go leczyć i zapobiegać.
Agnieszka Majchrzak
kaszel u niemowlaka
fot. Adobe Stock
Kiedy tak małe dziecko zaczyna kaszleć, a do tego dochodzą jeszcze inne dolegliwości, jak np. gorączka, osłabienie, utrata apetytu, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza pediatry. Infekcje górnych dróg oddechowych u niemowlaka mogą mieć ekspresowy przebieg, a niewinny z pozoru kaszel bardzo szybko może przekształcić się w zapalenie oskrzeli lub płuc. Zobacz, co trzeba wiedzieć o kaszlu u niemowlaka i jak wówczas postępować.

Spis treści:

Kaszel u niemowlaka - przyczyny

Najczęstszą przyczyną kaszlu u tak małego dziecka jest infekcja górnych dróg oddechowych. Pojawia się przy przeziębieniu, któremu towarzyszy katar, ból gardła i niewielka gorączka. Najlepiej od razu zabierz niemowlę do lekarza, gdy tylko zauważysz, że pokasłuje, żeby upewnić się, czy nie rozwija się poważniejsza choroba, np. zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc.

Zazwyczaj infekcje są łagodne i przechodzą po ok. 7 dniach. Jeżeli jednak kaszel utrzymuje się już dłuższy czas i nasila się, jest to sygnał, że infekcja rozwinęła się i nie jest już tylko przeziębieniem. Objawy, które powinny wzbudzić czujność rodzica to:
 • nasilający się kaszel podczas leżenia niemowlęcia,
 • kaszel duszący, wręcz szczekający - zapalenie krtani,
 • spazmatyczny, męczący kaszel - krztusiec,
 • kaszel nasilający się nocą, utrudniający sen - zapalenie oskrzeli, oskrzelików lub płuc.

Nie zawsze kaszel jest objawem choroby. Kaszel u niemowlaka to również efekt podrażnienia dróg oddechowych (np. dymem papierosowym) lub też dostania się do dróg oddechowych ciała obcego.
Jeżeli kaszlowi u niemowlaka towarzyszy wysoka gorączka lub dziecko ma trudności ze złapaniem oddechu i oddychaniem trzeba niezwłocznie pojechać do lekarza.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka - film
Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę i kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza? Doradza pediatra.

Kaszel u niemowlaka – rodzaje

Wyróżniamy:
 • kaszel suchy u niemowlaka - sprawia wrażenie odruchowego, nie powoduje odkrztuszania śluzu; często towarzyszy początkowej fazie przeziębienia oraz przy zapaleniu krtani, tchawicy i we wczesnym zapaleniu oskrzeli,
 • kaszel mokry u niemowlaka - w ten sposób dziecko odkrztusza zalegającą wydzielinę i oczyszcza z niej drogi oddechowe; może być spowodowany przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli lub płuc.

Kaszel u niemowlaka - leczenie

W początkowej fazie leczenia wystarczy obserwować stan dziecka i oczyszczać jego nosek z wydzieliny, której maluch nie potrafi jeszcze wydmuchać. W tym celu przyda ci się aspirator do nosa, bardzo łatwy w użyciu i bardzo skuteczny w usuwaniu kataru.

Znalazłyśmy dla was kilka propozycji aspiratorów do dziecięcego noska, w bardzo korzystnej cenie:

Leczenie polega na podawaniu dziecku środków hamujących kaszel suchy i zwiększających ilość naturalnej wydzieliny, nawilżających oraz osłaniające drogi oddechowe, np.:
 • podawaj dziecku do picia wodę, herbatki owocowe, rozcieńczone kompoty,
 • dbaj o świeże, chłodne powietrze - często wietrz pokój,
 • możesz nalać do wanny gorącej wody i przez 5-10 minut posiedzieć z dzieckiem w łazience - wilgotne powietrze nawilży gardło i złagodzi kaszel,
 • możesz zrobić wykrztuśny syrop z cebuli.
Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli kaszel utrzymuje ponad trzy dni lub się nasila, jeżeli towarzyszy mu gorączka, która trwa ponad trzy dni lub nawraca.

Kaszel u niemowlaka - inhalacje

W leczeniu kaszlu mokrego u niemowlaka pediatrzy często zalecają również inhalacje z soli fizjologicznej lub nawet z soli kuchennej. Jeżeli lekarz uzna za konieczne, może przepisać również inhalacje lekami steroidowymi, które działają rozkurczowo na oskrzela.

Aby inhalacja była skuteczna, warto mieć w domu inhalator.

Kaszel u niemowlaka - oklepywanie pleców

Po kilkunastu minutach od inhalacji lub po rannym przebudzeniu dziecka warto oklepać jego ciałko. Chodzi o „odrywanie" wydzieliny od oskrzeli lub płuc i szybsze jej usuwanie z organizmu. W tym celu należy:
 • położyć malucha na brzuszku, na swoich kolanach, tak aby jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała,
 • ułożyć dłoń w kształcie łódki i oklepywać plecy oraz boki tułowia maluszka od pasa do karku,
 • nie można robić tego za mocno,
 • zabieg można powtarzać nawet 3 razy dziennie.

Kaszel u niemowlaka – antybiotyki

Jeżeli kaszel jest efektem infekcji bakteryjnej, wówczas konieczne staje się podanie antybiotyku. W zależności od przyczyny kaszlu u niemowlaka może być również konieczne zastosowanie:
 • tlenoterapii
 • steroidów
 • a nawet adrenaliny.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy