agresja a małe dziecko

Agresja – tego małe dzieci nie zapominają!

Dzieci nie tylko rejestrują wrogie zachowania, ale potrafią je przewidzieć, bazując na wcześniejszych doświadczeniach. I starają się im zapobiegać.
Ewa Janczak-Cwil
agresja a małe dziecko
Masz malutkie dziecko? Następnym razem, zanim nawrzeszczysz na męża albo sprzedawczynię w sklepie w obecności swojej pociechy, zastanów się dwa razy. Twoje agresywne zachowanie nie przejdzie niezauważone przez malucha. 

Agresja zmienia zachowanie dziecka

Już piętnastomiesięczne maluszki mają instynkt, który ma je chronić przed agresją i krzywdą. Takie wnioski płyną z pewnego eksperymentu naukowego. 
Dzieciaki posadzono przy stole obok rodzica. Po drugiej stronie stołu usiadł człowiek biorący udział w teście. Bawił się on zabawką. Gdy zachowywał się neutralnie, maluchy chętnie brały od niego zabawkę naśladowały jego zabawy. Jednak gdy zachowywał się tak, jakby zabawka go denerwowała i był wobec niej agresywny, unikały jej i nie naśladowały zaobserwowanych zabaw. 
Redakcja poleca: Katarzyna Zielińska przyznaje, że dla dziecka całkiem "straciła głowę". Znacie to? [WIDEO]
Aktorka przyznaje, że mały Henio owinął ją sobie wokół palca. Rozumiecie, co ma na myśli?

Maluchy pamiętają

Co więcej, gdy po chwili podstawiona osoba zaczynała się bawić tą samą zabawką w neutralny sposób, dzieci i tak jej nie chciały. Nie wierzyły, że zdenerwowanie i agresja minęły, pozostawały czujne i nieufne wobec agresora, nie brały z jego rąk zabawki. Wybierały bezpieczne, mniej  ryzykowne zachowanie, nawet jeśli oznaczało to konieczność zrezygnowania z zabawy.

Zobacz także: Rola zabawy w rozwoju dziecka

Złości się nie zapomina

Zrobiono jeszcze jeden eksperyment, który bazował na poprzednim. Najpierw dzieci mogły pobawić się zabawką. Następnie osoba biorąca udział w teście, w neutralny sposób prosiła o nią. Aż 69 proc. dzieci, które były wcześniej świadkiem agresywnego zachowania osoby biorącej udział w teście, oddało jej zabawkę. Zupełnie tak, jakby chciały uniknąć złości i agresji, które mogłyby zostać skierowane przeciwko nim, gdyby zabawki nie oddały.
Jednocześnie tylko 49 proc. dzieci, oddało zabawkę osobie, która  w ich obecności ani razu nie zachowała się w sposób wskazujący na złość czy agresję.

Wnioski dla ciebie

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko zachowywało się wobec ciebie naturalnie i swobodnie, nie zachowuj się agresywnie. Ani wobec dziecka, ani wobec nikogo innego w jego obecności. Nie krzycz, nie szturchaj, nie popychaj. Wtedy twoja pociecha nie będzie żyła w niepokoju, że swoim zachowaniem nagle sprowokuje cię do złości.

Przeczytaj: Co zrobić, by mniej krzyczeć na dziecko

Źródło: parents.com


 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy