Na co zwracać uwagę, wybierając monitor oddechu?

Warto dobrze się zastanowić przed wyborem odpowiedniego monitora oddechu dla niemowlaka. Ma być on przede wszystkim funkcjonalny i bezpieczny. Jakie cechy ma idealny monitor oddechu? Przeczytaj!
Milena Oszczepalińska
Monitor oddechu dla niemowlaka
fot. StockAdobe
Śmierć łóżeczkowa, czyli SIDS to jedna z większych zmór początkujących rodziców. Nie da się przecież non stop czuwać nad dzieckiem i sprawdzać, czy oddycha, gdy jest zostawione w łóżeczku, bo np. śpi. Dlatego z myślą o bezpieczeństwie niemowląt i komforcie rodziców powstało urządzenie, które monitoruje oddech dziecka. Jak wybrać monitor, który spełni twoje oczekiwania? Sprawdź, na co zwracać uwagę przy jego wyborze. Podpowiadamy!

Jak działa monitor oddechu?

Monitor oddechu to urządzenie, które bada, czy oddech dziecka jest stały i miarowy. W przypadku, gdy stanie się on słabo wyczuwalny, nieregularny lub w ogóle ustąpi na minimum 20 sekund, wówczas włącza się alarm, a rodzice od razu mogą sprawdzić, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku, a jeśli coś jest nie tak, reagować natychmiastowo. W ten sposób minimalizuje się ryzyko śmierci łóżeczkowej.
Redakcja poleca: Jak chronić dziecko przed nagłą śmiercią łóżeczkową?
SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, dotyka niemowląt, które są pozornie zdrowe. Jednak pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Które dzieci są szczególnie zagrożone i co można zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko SIDS?

Na co zwracać uwagę przy kupnie monitora oddechu?

Ponieważ urządzenie to ma zapewnić bezpieczeństwo twojemu dziecku, powinnaś dokładnie przemyśleć zakup. I na pewno kryterium decydującym nie powinna być tu niska cena czy ładny design. Najlepszy monitor oddechu to taki, który jest:
  • wyprodukowany przez zaufanego, popularnego producenta;
  • nowy – takie urządzenia z czasem się zużywają i mogą nie działać prawidłowo;
  • bezpieczny i ma na to atesty potwierdzające;
  • mobilny (bezprzewodowy, skarpetkowy, wówczas można go zainstalować nie tylko w łóżeczku);
  • czuły i potrafi rozpoznawać ruch dziecka.

A może niania elektroniczna z funkcją monitora?

Od jakiegoś czasu dostępne są na rynku urządzenia 2w1, łączące w sobie nianię elektroniczną i monitor oddechu. Kupno takiego urządzenia, jeśli będzie się brało pod uwagę cechy wymienione wyżej, jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli decydujemy się na zakup zarówno niani, jak i monitora, lepiej jest wybrać urządzenie dwufunkcyjne. O ile w domu na co dzień nie robi to właściwie żadnej różnicy, o tyle już wyjeżdżając gdzieś z dzieckiem zawsze lepiej jest musieć spakować mniej niż więcej. A pamiętajmy, że akcesoria niemowlęce i inne sprzęty przydatne noworodkom są w dzisiejszych czasach dość mocno rozbudowane.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem