Monitor oddechu dla niemowlaka
fot. StockAdobe

Monitor oddechu: co to jest, jak działa i jaki wybrać?

Monitor oddechu ma informować rodzica o tym, czy dziecko prawidłowo oddycha. Zanim jednak kupisz monitor oddechu dla swojego niemowlaka, poznaj opinie lekarzy na ten temat. Sprawdź też, czy warto inwestować w to urządzenie oraz do kiedy może się ono przydać.
Milena Oszczepalińska
Monitor oddechu dla niemowlaka
fot. StockAdobe
Monitor oddechu to urządzenie, które zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej, czyli SIDS. Nie da się przecież non stop czuwać nad dzieckiem i sprawdzać, czy oddycha, gdy jest zostawione w łóżeczku, bo np. śpi. Ale śmierć łóżeczkowa to niejedyne zagrożenie, podczas którego przyda się monitor oddechu. Trzeba pamiętać też o takich schorzeniach, jak:
  • bezdech u dziecka,
  • zespół ALTE (zagrażające życiu tzw. chwilowe zatrzymanie oddechu),
  • wady serca czy układu oddechowego.

Monitor oddechu: co to takiego?

Monitor oddechu to urządzenie, które bada, czy oddech dziecka jest stały i miarowy. W przypadku, gdy stanie się on słabo wyczuwalny, nieregularny lub w ogóle ustąpi na 15-20 sekund, wówczas włącza się alarm, a rodzice od razu mogą sprawdzić, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku. A jeśli coś jest nie tak, reagować natychmiast. W ten sposób minimalizuje się ryzyko śmierci łóżeczkowej. 

Monitor oddechu: jak działa i do kiedy warto go kupić?

Monitor oddechu składa się z dwóch części:
  • czujników, które układa się pod posłaniem, mogą być w formie płaskiej maty monitorującej oddech albo cienkich, podłużnych płytek;
  • odbiornika, który przetwarza wysyłane przez czujniki sygnały – jeśli czujniki przez 15-20 sekund nie wykryją żadnego ruchu, odbiornik uruchamia sygnał ostrzegawczy. Jeśli nadal czujnik nie wykrywa ruchu, uruchamia się alarm.
Monitory oddechu przeznaczone są dla każdego zdrowego dziecka od 0 do 12 miesiąca życia. Choć może wydawać się rodzicom, że to zbędny wydatek, warto go mieć, żeby czuć się pewnej. Zdaniem lekarzy – o ile tylko możemy sobie pozwolić na to finansowo – warto zakupić monitor oddechu. Szczególnie zalecany jest w przypadku dzieci z ryzykiem bezdechu, z wadą serca i niską masą urodzeniową. Pamiętajmy, że to niepozorne urządzenie może uratować życie dziecka! 

Monitor oddechu: jaki wybrać?

Ponieważ monitor oddechu ma zapewnić bezpieczeństwo twojemu dziecku, powinnaś dokładnie przemyśleć zakup. I na pewno kryterium decydującym nie powinna być tu niska cena czy ładny design. Najlepszy monitor oddechu to taki, który jest:

  • wyprodukowany przez zaufanego, popularnego producenta;
  • nowy – takie urządzenia z czasem się zużywają i mogą nie działać prawidłowo;
  • bezpieczny i ma na to atesty potwierdzające;
  • mobilny (bezprzewodowy, skarpetkowy, wówczas można go zainstalować nie tylko w łóżeczku);
  • ​czuły i potrafi rozpoznawać ruch dziecka.

Warto zwrócić uwagę na to, jaki jest sposób łączenia się obu części. W niektórych modelach czujnik i odbiornik łączą się kablami, inne mają połączenie bezprzewodowe. To drugie rozwiązanie jest na pewno wygodniejsze. Ważny jest również sposób zasilania. Jeśli urządzenie jest na baterię, sprawdź, czy w zestawie jest także zasilacz. Niektóre urządzenia oprócz monitora oddechu mają dodatkowe funkcje, np. zamontowany termometr, nianię elektroniczną, odtwarzacz z kołysankami.

Niania elektroniczna z funkcją monitora oddechu: kiedy warto?

Od jakiegoś czasu dostępne są na rynku urządzenia 2w1, łączące w sobie nianię elektroniczną i monitor oddechu. Kupno takiego urządzenia, jeśli będzie się brało pod uwagę cechy wymienione wyżej, jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcemy mieć zarówno nianię, jak i monitor, lepiej jest wybrać urządzenie dwufunkcyjne. O ile w domu na co dzień nie robi to właściwie żadnej różnicy, o tyle już wyjeżdżając gdzieś z dzieckiem, zawsze lepiej jest spakować mniej niż więcej. A pamiętajmy, że akcesoria niemowlęce i inne sprzęty przydatne noworodkom są w dzisiejszych czasach dość mocno rozbudowane.

Monitor oddechu: ranking

Prezentujemy TOP 5 najczęściej wybieranych monitorów oddechu dla niemowląt:

1. Monitor oddechu Babysense 7

Monitor oddechu Babysense 7
BABYSENSE 7 MONITOR ODDECHU
CENEO

Bardzo czuły bezdotykowy monitor ruchów oddechowych niemowląt. ​Jeśli z jakiegokolwiek powodu, oddech nie jest wykrywany w ciągu 20 sekund lub jeśli częstotliwość oddechu zwalnia do mniej niż 10 oddechów na minutę, włącza się alarm dźwiękowy. W zestawie jednostka sterująca, 2 sensory z przewodami i łącznikiem, instrukcja, uchwyt pod materac, wieszak na brzeg łóżeczka. Urządzenie zasilane na baterie.

2. Monitor oddechu Angelcare AC027

Monitor oddechu Angelcare
ANGELCARE CZUJNIK MONITOR RUCHU ODDECHU ALARM
ALLEGRO

Czujnik w postaci płaskiej płytki sensorycznej umieszcza się pod materacem łóżeczka. Odbiornik zasilany jest na baterie. Gdy dziecko nie oddycha przez 20 sekund, włącza się alarm akustyczny, wibracyjny i optyczny. Urządzenie może działać również jako cyfrowa niania elektroniczna działająca na ośmiu kanałach dla zminimalizowania zakłóceń innych urządzeń.

3. Monitor oddechu Babysense 5

Monitor oddechu Babysense 5
MONITOR ODDECHU BABYSENSE 5

Monitor oddechu z certyfikatem medycznym, który może być stosowany w domu przez rodziców oraz w szpitalach przez personel medyczny. Monitor nie zawiera kabli, co eliminuje ryzyko zaplątania się dziecka w przewody. Dwa sensory monitorują całą powierzchnię łóżeczka.

4. Monitor oddechu Nanny

Monitor oddechu Nanny
NANNY MONITOR ODDECHU DLA NIEMOWLĄT Z PŁYTKĄ
ALLEGRO

Urządzenie jest monitorem medycznym o największej powierzchni płytki sensorycznej na rynku. Został zatwierdzony przez europejskie instytuty zdrowia i jest dopuszczony do stosowania w instytucjach medycznych. Dobrze słyszalny nawet przez ścianę dźwięk alarmowy uruchamia się, jeśli dziecko nie oddycha dłużej niż 20 sekund.

5. Monitor oddechu Snuza

Monitor oddechu Snuza
SNUZA MONITOR ODDECHU
ALLEGRO

Malutki monitor, który mieści się w dłoni, został zaprojektowany ergonomiczne tak, aby łatwo go zapiąć do pieluszki. Wibracyjny stymulator pobudzania do ruchu, monitor ma także wbudowany system ostrzegania o zbyt niskiej liczbie ruchów, a także system ostrzegania o słabych (płytkich) ruchach. Urządzenie było testowane klinicznie.

Zobacz też:

Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy