Monitor oddechu dla niemowlaka
fot. StockAdobe

Monitor oddechu: jak działa i na co zwrócić uwagę przy zakupie [RANKING]

Monitor oddechu ma informować rodzica o tym, czy dziecko prawidłowo oddycha. Przed wyborem odpowiedniego monitora oddechu dla niemowlaka należy dobrze się zastanowić. Przede wszystkim powinien być funkcjonalny i bezpieczny.
Milena Oszczepalińska
Monitor oddechu dla niemowlaka
fot. StockAdobe
Monitor oddechu to urządzenie, które bada, czy oddech dziecka jest stały i miarowy. W przypadku, gdy stanie się on słabo wyczuwalny, nieregularny lub w ogóle ustąpi na 15-20 sekund, wówczas włącza się alarm, a rodzice od razu mogą sprawdzić, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku, a jeśli coś jest nie tak, reagować natychmiastowo. W ten sposób minimalizuje się ryzyko śmierci łóżeczkowej. Na co zwracać uwagę przy jego wyborze monitora oddechu? Podpowiadamy:

Monitor oddechu: jak działa?

Monitor oddechu składa się z dwóch części:
  • czujników, które układa się pod posłaniem, mogą być w formie płaskiej maty monitorującej oddech albo cienkich, podłużnych płytek;
  • odbiornika, który przetwarza wysyłane przez czujniki sygnały, jeśli czujniki przez 15-20 sekund nie wykryją żadnego ruchu, odbiornik uruchamia sygnał ostrzegawczy. Jeśli nadal czujnik nie wykrywa ruchu, uruchamia się alarm.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Monitor oddechu: jak wybrać?

Ponieważ monitor oddechu ma zapewnić bezpieczeństwo twojemu dziecku, powinnaś dokładnie przemyśleć zakup. I na pewno kryterium decydującym nie powinna być tu niska cena czy ładny design. Najlepszy monitor oddechu to taki, który jest:

  • wyprodukowany przez zaufanego, popularnego producenta;
  • nowy – takie urządzenia z czasem się zużywają i mogą nie działać prawidłowo;
  • bezpieczny i ma na to atesty potwierdzające;
  • mobilny (bezprzewodowy, skarpetkowy, wówczas można go zainstalować nie tylko w łóżeczku);
  • ​czuły i potrafi rozpoznawać ruch dziecka.

Warto zwrócić uwagę na to, jaki jest sposób łączenia się obu części. W niektórych modelach czujnik i odbiornik łączą się kablami, inne mają połączenie bezprzewodowe. To drugie rozwiązanie jest lepsze. Ważny jest również sposób zasilania. Jeśli urządzenie jest na baterię, sprawdź, czy w zestawie jest także zasilacz. Niektóre urządzenia oprócz monitora oddechu mają dodatkowe funkcje, np. zamontowany termometr, nianię elektroniczną, odtwarzacz z kołysankami.

Niania elektroniczna z funkcją monitora oddechu

Od jakiegoś czasu dostępne są na rynku urządzenia 2w1, łączące w sobie nianię elektroniczną i monitor oddechu. Kupno takiego urządzenia, jeśli będzie się brało pod uwagę cechy wymienione wyżej, jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli decydujemy się na zakup zarówno niani, jak i monitora, lepiej jest wybrać urządzenie dwufunkcyjne. O ile w domu na co dzień nie robi to właściwie żadnej różnicy, o tyle już wyjeżdżając gdzieś z dzieckiem, zawsze lepiej jest spakować mniej niż więcej. A pamiętajmy, że akcesoria niemowlęce i inne sprzęty przydatne noworodkom są w dzisiejszych czasach dość mocno rozbudowane.

Monitor oddechu a SIDS

Śmierć łóżeczkowa, czyli SIDS to jedna z większych zmór początkujących rodziców. Nie da się przecież non stop czuwać nad dzieckiem i sprawdzać, czy oddycha, gdy jest zostawione w łóżeczku, bo np. śpi. Dlatego z myślą o bezpieczeństwie niemowląt i komforcie rodziców powstało urządzenie, które monitoruje oddech dziecka. 

Monitor oddechu: ranking

Prezentujemy TOP 5 najczęściej wybieranych monitorów oddechu dla niemowląt:

1. Monitor oddechu Babysense 7

Monitor oddechu Babysense 7

Bardzo czuły bezdotykowy monitor ruchów oddechowych niemowląt. ​Jeśli z jakiegokolwiek powodu, oddech nie jest wykrywany w ciągu 20 sekund lub jeśli częstotliwość oddechu zwalnia do mniej niż 10 oddechów na minutę, włącza się alarm dźwiękowy. W zestawie jednostka sterująca, 2 sensory z przewodami i łącznikiem, instrukcja, uchwyt pod materac, wieszak na brzeg łóżeczka. Urządzenie zasilane na baterie.

2. Monitor oddechu Angelcare AC027

Monitor oddechu Angelcare

Czujnik w postaci płaskiej płytki sensorycznej umieszcza się pod materacem łóżeczka. Odbiornik zasilany jest na baterie. Gdy dziecko nie oddycha przez 20 sekund, włącza się alarm akustyczny, wibracyjny i optyczny. Urządzenie może działać również jako cyfrowa niania elektroniczna działająca na ośmiu kanałach dla zminimalizowania zakłóceń innych urządzeń.

3. Monitor oddechu Babysense 5

Monitor oddechu Babysense 5

Monitor oddechu z certyfikatem medycznym, który może być stosowany w domu przez rodziców oraz w szpitalach przez personel medyczny. Monitor nie zawiera kabli, co eliminuje ryzyko zaplątania się dziecka w przewody. Dwa sensory monitorują całą powierzchnię łóżeczka.

4. Monitor oddechu Nanny

Monitor oddechu Nanny

Urządzenie jest monitorem medycznym o największej powierzchni płytki sensorycznej na rynku. Został zatwierdzony przez europejskie instytuty zdrowia i jest dopuszczony do stosowania w instytucjach medycznych. Dobrze słyszalny nawet przez ścianę dźwięk alarmowy uruchamia się, jeśli dziecko nie oddycha dłużej niż 20 sekund.

5. Monitor oddechu Snuza

Monitor oddechu Snuza

Malutki monitor, który mieści się w dłoni, został zaprojektowany ergonomiczne tak, aby łatwo go zapiąć do pieluszki. Wibracyjny stymulator pobudzania do ruchu, monitor ma także wbudowany system ostrzegania o zbyt niskiej liczbie ruchów, a także system ostrzegania o słabych (płytkich) ruchach. Urządzenie było testowane klinicznie.

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy