Mięso w diecie dziecka nie jest niezbędne. A produkty pochodzenia zwierzęcego?
fot. AdobeStock

Rodzice, którzy zmuszają dzieci do weganizmu, mogą trafić do więzienia!

Zdaniem większości pediatrów dieta wegańska może być zbyt restrykcyjna i nie zaspokajać wszystkich potrzeb rosnącego organizmu. Rodzice, którzy narzucają ją dzieciom, mogą być pociągnięci do odpowiedzialności.
Milena Oszczepalińska
Mięso w diecie dziecka nie jest niezbędne. A produkty pochodzenia zwierzęcego?
fot. AdobeStock
Moda na weganizm staje się coraz bardziej powszechna. Ludzie wybierają ten rodzaj odżywiania nie tylko z powodów zdrowotnych, ale też ideologicznych. Weganizm to coś więcej niż unikanie mięsa, to zrezygnowanie ze spożywania wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym jajek czy miodu. O ile dorośli mogą odżywiać się w ten sposób bez uszczerbku na zdrowiu, dzieci już niekoniecznie. A że rodzice coraz częściej chcą narzucać dzieciom weganizm, Belgowie postanowili walczyć z tym systemowo. Stosowanie diety wegańskiej u dzieci będzie niezgodne z prawem.

Weganizm może powodować niedobory u dzieci

Royal Academy of Medicine of Belgium wydało opinię, zgodnie z którą narzucanie dziecku weganizmu jest nieetyczne, ponieważ może przyczyniać się do powstania różnych niedoborów składników odżywczych, a w dalszym etapie problemów ze zdrowiem. Georges Casimir, pediatra, który przyczynił się do wydania takiej opinii Akademii, przyznaje: „Rosnące dziecko ma większe od dorosłych dietetyczne wymagania w zakresie dostarczania organizmowi białka i niezbędnych kwasów tłuszczowych. Wielu z nich organizm dziecka nie wytwarza i muszą być dostarczane wraz z produktami pochodzenia zwierzęcego”. 
Zobacz też: Czy dziecko może nie jeść mięsa? Co na to lekarze?
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.

Zmuszanie dzieci do weganizmu będzie miało konsekwencje prawne

Nowe belgijskie prawo nie będzie bezwzględnie zabraniać diety wegańskiej, ale da możliwość pociągania do odpowiedzialności rodziców, którzy zmuszają dzieci do trzymania się restrykcyjnej diety wegańskiej, mimo że powoduje ona u nich problemy zdrowotne. Rodzice, którzy nie będą na to zważać, mogą być karani grzywną, karą pozbawienia wolności na okres 2 lata, a nawet odebraniem prawa do mieszkania razem z dziećmi. Dieta wegańska będzie mogła być prowadzona wyłącznie wówczas, gdy będzie jej towarzyszył nadzór medyczny, a dzieci będą miały regularnie wykonywane badania krwi i będą otrzymywały suplementy w postaci witamin.

Weganizm nie, wegetarianizm tak

Weganizm z racji tego, że nie pozwala na dostarczanie do organizmu żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, może u dziecka prowadzić do:
  • anemii,
  • niedożywienia,
  • osłabienia reakcji psychomotorycznych.
Samo niejedzenie mięsa, czyli przestrzeganie diety wegetariańskiej, może być zdrowe dla dziecięcego organizmu. Ważne jednak, by zawsze dbać o to, aby dziecko jadło różnorodne produkty, a jego dieta była odpowiednio zbilansowana. Najlepiej jednak przed wyeliminowaniem jakiejkolwiek grupy produktów poradzić się lekarza oraz dietetyka. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że sposób odżywiania naszego dziecka jest właściwy.

Źródło: forsal.pl [content:0_25998,0_7179,0_10689,0_14215:CMNews]  
Doładuj
Przeładuj