GRY
 
 

Noworodek zimową porą

Noworodek i zima – to wydaje się trudne połaczenie. Werandowanie, pierwsze spacery, wietrzenie pokoju noworodka zimą na pewno są trudniejsze niż latem. Dlatego przygotuj się do mrozów. Jak? Podpowiada dr n. med. Alicja Karney, pediatra.

noworodek i zima, jak ubierać noworodka
fot. Fotolia

W pierwszych tygodniach życia dziecka równie łatwo o wychłodzenie, jak i o przegrzanie (mechanizm termoregulacji u noworodka nie jest jeszcze w pełni sprawny). Czy wiesz, jak się upewnić, że dziecku jest w sam raz? Rób to, dotykając jego karczku. Skóra powinna być tu sucha i ciepła. Jeśli jest spocona – dziecku jest za gorąco, a jeśli chłodna – zimno. Pamiętaj, że chłodne rączki lub nóżki nie są oznaką wychłodzenia. Po prostu układ krążenia u takiego dziecka nie działa jeszcze dostatecznie dobrze.

Ubrania i pościel dla noworodka

Noworodek musi mieć troszkę cieplejsze ciuszki niż starsze dziecko, gdyż jest mniej aktywny. Dlatego:
  • W domu wkładaj noworodkowi dwie warstwy: body lub koszulkę oraz śpioszki i kaftanik; albo body lub koszulkę i pajacyk. 
  • Do spania noworodek może być tak samo ubrany jak w dzień, trzeba mu jednak na noc zmienić ubranko na czyste, ponieważ mogą być na nim ślady pokarmu ściekającego z buzi, śliny i innych zabrudzeń, które są pożywką dla bakterii.
  • Na noc przyda się dla noworodka śpiworek zapinany na ramionkach. Wiele mam chwali sobie śpiworki, bo dają pewność, iż okrycie nie zsunie się w nocy z dziecka ani się nie rozkopie. Choć śpiworek ogranicza nieco swobodę ruchów, na pewno nic się nie stanie, jeżeli w chłodne noce włożysz go noworodkowi. Takie dziecko rusza się jeszcze niewiele, więc spanie w śpiworku mu nie zaszkodzi! A ty nie będziesz się martwiła, że dziecko zmarznie.
  • Pościel noworodka powinna być wykonana z bawełny. Możesz kupić dwuelementowy zestaw: kołdrę i poduszkę – najlepiej w dwóch lub trzech egzemplarzach (by móc je często prać). Jednak nie dawaj noworodkowi poduszki! Niemowlęta nie powinny spać na poduszce, nawet płaskiej. Jeśli dziecko musi leżeć wyżej z jakiegoś powodu (np. obfitego ulewania), trzeba podłożyć poduszkę pod materac lub np. grubą książkę pod nogi łóżeczka. Sprawdź również, jak powinno wyglądać łóżeczko noworodka.
Popularne są też zestawy pościeli z flaneli – cieplutkie i zdrowe. Ewentualnie możesz ciepły kocyk (np. z anilany) powlec w poszewkę z bawełny. Warto też kupić prześcieradełko z bawełny. Sprawdź, czy pościel, którą wybrałaś, można prać w temperaturze 60°C lub wyższej, ponieważ dopiero w takiej giną roztocza.

Sprawdź jeszcze w czym do snu kłaść dziecko

Jak sprawnie ubierać tak małe dziecko? Obejrzyj film:

Redakcja poleca: Czemu zmieniły się zasady podawania wit. K noworodkom? Mówi pediatra [WIDEO]
Jeszcze niedawno noworodki dostawały kropelki z wit. K przez prawie całe 3. miesiące życia – teraz to się zmieniło. Pediatra tłumaczy, dlaczego.

Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj