noworodek i zima, jak ubierać noworodka
fot. Fotolia

Noworodek zimową porą

Noworodek i zima – to wydaje się trudne połaczenie. Werandowanie, pierwsze spacery, wietrzenie pokoju noworodka zimą na pewno są trudniejsze niż latem. Dlatego przygotuj się do mrozów. Jak? Podpowiada dr n. med. Alicja Karney, pediatra.
noworodek i zima, jak ubierać noworodka
fot. Fotolia

W pierwszych tygodniach życia dziecka równie łatwo o wychłodzenie, jak i o przegrzanie (mechanizm termoregulacji u noworodka nie jest jeszcze w pełni sprawny). Czy wiesz, jak się upewnić, że dziecku jest w sam raz? Rób to, dotykając jego karczku. Skóra powinna być tu sucha i ciepła. Jeśli jest spocona – dziecku jest za gorąco, a jeśli chłodna – zimno. Pamiętaj, że chłodne rączki lub nóżki nie są oznaką wychłodzenia. Po prostu układ krążenia u takiego dziecka nie działa jeszcze dostatecznie dobrze.

Ubrania i pościel dla noworodka

Noworodek musi mieć troszkę cieplejsze ciuszki niż starsze dziecko, gdyż jest mniej aktywny. Dlatego:
 • W domu wkładaj noworodkowi dwie warstwy: body lub koszulkę oraz śpioszki i kaftanik; albo body lub koszulkę i pajacyk. 
 • Do spania noworodek może być tak samo ubrany jak w dzień, trzeba mu jednak na noc zmienić ubranko na czyste, ponieważ mogą być na nim ślady pokarmu ściekającego z buzi, śliny i innych zabrudzeń, które są pożywką dla bakterii.
 • Na noc przyda się dla noworodka śpiworek zapinany na ramionkach. Wiele mam chwali sobie śpiworki, bo dają pewność, iż okrycie nie zsunie się w nocy z dziecka ani się nie rozkopie. Choć śpiworek ogranicza nieco swobodę ruchów, na pewno nic się nie stanie, jeżeli w chłodne noce włożysz go noworodkowi. Takie dziecko rusza się jeszcze niewiele, więc spanie w śpiworku mu nie zaszkodzi! A ty nie będziesz się martwiła, że dziecko zmarznie.
 • Pościel noworodka powinna być wykonana z bawełny. Możesz kupić dwuelementowy zestaw: kołdrę i poduszkę – najlepiej w dwóch lub trzech egzemplarzach (by móc je często prać). Jednak nie dawaj noworodkowi poduszki! Niemowlęta nie powinny spać na poduszce, nawet płaskiej. Jeśli dziecko musi leżeć wyżej z jakiegoś powodu (np. obfitego ulewania), trzeba podłożyć poduszkę pod materac lub np. grubą książkę pod nogi łóżeczka. Sprawdź również, jak powinno wyglądać łóżeczko noworodka.
Popularne są też zestawy pościeli z flaneli – cieplutkie i zdrowe. Ewentualnie możesz ciepły kocyk (np. z anilany) powlec w poszewkę z bawełny. Warto też kupić prześcieradełko z bawełny. Sprawdź, czy pościel, którą wybrałaś, można prać w temperaturze 60°C lub wyższej, ponieważ dopiero w takiej giną roztocza.

Sprawdź jeszcze w czym do snu kłaść dziecko

Jak sprawnie ubierać tak małe dziecko? Obejrzyj film:


Redakcja poleca: Najlepsze ubranka dla niemowląt - film
Jak wybierać ubranka dla dzieci? W czym powinno spać niemowlę i w jaki sposób prawidłowo ubierać dziecko? Radzi nasz ekspert.

Pokój noworodka

Musi być regularnie wietrzony, także zimą! Wietrzenie teraz, gdy grzeją kaloryfery, jest nawet ważniejsze niż latem. Powietrze w domu jest bardzo wysuszone z powodu centralnego ogrzewania i trzeba dbać o nawilżanie pokoju noworodka. A najlepszym na to sposobem jest właśnie częste wietrzenie. Chodzi także o to, by powietrze było systematycznie wymieniane, aby nie gromadził się w nim nadmiar kurzu i drobnoustroje.
 • Zimą otwieraj okno, gdy noworodka nie ma w pokoju. Możesz zostawić je uchylone, kiedy wychodzicie na spacer, werandujesz dziecko albo karmisz w innym pokoju.
 • Wietrz przynajmniej raz dziennie, a najlepiej dwa razy – rano, po nocy, oraz po południu lub wieczorem (ale nie tuż zanim nastąpi kąpiel noworodka, żeby dziecko od razu po umyciu nie trafiało do wychłodzonego pomieszczenia).

Pierwszy spacer noworodka

Tak naprawdę noworodek ma już za sobą pierwsze wyjście na dwór. Miało to miejsce wtedy, gdy zabierałaś go ze szpitala do domu, po porodzie. Ale trwało to króciutko. Spacery zimowe są nieco trudniejszym przedsięwzięciem niż w cieplejszych miesiącach roku.
 • Odczekaj mniej więcej siedem, osiem dni, zanim zabierzesz noworodka na jego pierwsze spotkanie z mroźną aurą.
 • Zimą zacznij od kilku dni werandowania – ustawiaj noworodka w wózku (ciepło ubranego, tak samo jak na dwór), przy otwartym oknie, a potem na balkonie. Wystarczy 15-30 minut. Werandowanie pozwoli jego organizmowi oswoić się z chłodniejszą temperaturą i lepiej znosić zimno, kiedy zaczniecie już wychodzić „naprawdę".
 • Najpierw wyjdź z noworodkiem na 20-30 minut. Stopniowo wydłużaj czas do dwóch godzin. Przy dobrej pogodzie możecie spacerować nawet trzy godziny.
 • Nie wychodź z noworodkiem, jeśli temperatura spada 3-4 stopnie poniżej zera. Poczekaj, aż się ociepli, a na razie poprzestań na werandowaniu. Jeśli dziecko skończyło już miesiąc, możecie spacerować, gdy jest 7-8 stopni mrozu.
Pamiętaj, że gdy wieje silny wiatr lub jest bardzo wilgotno, znacznie dotkliwiej odczuwamy zimno. Mimo że termometr wskazuje np. 0° lub –1°, realna temperatura wynosi kilka stopni mniej. Taką pogodę lepiej przeczekać z noworodkiem w domu i odłożyć spacer o kilka dni. Unikaj wychodzenia także wtedy, gdy zacina deszcz lub śnieg.
 • Spacery z noworodkiem najlepiej odbywaj wczesnym popołudniem (między 12.00 a 14.00). Wtedy jest najcieplej.
 • Nie rezygnuj zimą ze spacerów z noworodkiem. Zmiany temperatury hartują malutki organizm, pomagają mu przystosowywać się do świata. Światło słoneczne pomaga powstawać witaminie D, potrzebnej do rozwoju mocnych i zdrowych kości. Siedząc z dzieckiem w domu i unikając wychodzenia, nie działasz na jego korzyść. Dzieci, które od pierwszych tygodni życia regularnie bywają na dworze, są zdrowsze, odporniejsze, lepiej dotlenione i dobrze śpią.

Pielęgnacja noworodka

Przede wszystkim musisz ochronić delikatną skórę dziecka.
 • Kwadrans przed wyjściem smaruj buzię noworodka tłustym kremem ochronnym. Jeśli werandujesz dziecko na balkonie, zrób tak samo. Może to być też zwykła wazelina kosmetyczna lub oliwka. Oliwka lub naturalna spożywcza oliwa z oliwek są najlepsze dla noworodka, gdyż nie zawierają żadnych zbędnych dodatków, są łagodne dla skóry i raczej nie wywołują uczuleń. Smaruj dziecku także usta i powieki oraz dłonie.
Sprawdź, jakie wybrać kremy na zimę
 • Ubieraj noworodka w kombinezon, czapeczkę i kaptur. Rączki schowaj do rękawków lub załóż rękawiczki. Włóż dziecko do śpiworka i okryj kocykiem.
 • Pod spód materacyka w wózku możesz położyć dodatkowy kocyk. To ochroni noworodka przed podwianiem. Pamiętaj, że noworodek mało się rusza i szybciej marznie, nie ma bowiem wystarczającej warstwy tłuszczu pod skórą, która chroni przed wychłodzeniem.
 • Jeśli świeci słońce, osłoń budką buzię dziecka. Ochroń dziecko przed słońcem, bo noworodek nie może być wystawiany na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, nawet zimą. W wyjątkowo słoneczne dni użyj kremu z filtrem przeznaczonego dla niemowląt.
 • Kontroluj, czy dziecku jest ciepło, sprawdzając skórę na karku. Jeśli jest zimna lub spocona, szybko wracajcie do domu.
 • Nie zasłaniaj ust ani noska szalikiem lub kocykiem. Gdy zgromadzi się pod nim para z wydychanego powietrza, skóra szybciej zmarznie.
 • Jeżeli, mimo silnego wiatru, znajdziecie się na dworze, prowadź wózek tyłem do jego kierunku, by dziecko nie było narażone na jego podmuchy.
 • Plastikowej pokrywy wózka używaj rzadko, tylko gdy zaskoczy was deszcz lub zacinający śnieg. Jeśli nie wieje i nie pada, nie wkładaj jej, żeby powietrze miało dostęp do wnętrza wózka.
 • Nie oddalaj się za bardzo od domu. Dzięki temu, gdy noworodek zgłodnieje albo np. zrobi kupkę, będziesz mogła szybko wrócić.

A teraz przeczytaj 7 zasad zimowych spacerów
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy