GRY
 
 

Nowy wniosek o 500+ – najlepiej złożyć do końca sierpnia! [WNIOSEK DO DRUKU]

Od 1 sierpnia 2017 r. rusza druga tura programu 500 plus. Jeśli nadal chcesz dostawać 500 zł na dziecko (drugie i kolejne), musisz złożyć nowy wniosek. 

wniosek o 500 plus
fot. Fotolia
Świadczenia z pierwszej tury programu Rodzina 500 plus będą wypłacane tylko do końca września 2017 r.. Już od sierpnia 2017 r można za to składać wnioski na kolejny rok (od października 2017 r. do września 2018 r.). Nawet jeśli dopiero niedawno przystąpiłaś/eś do programu, do końca października musisz złożyć nowy wniosek. Inaczej świadczenie może ci przepaść. 

Kiedy będą wypłacane świadczenia 500 plus w nowym cyklu?

  • Jeśli złożysz nowy wniosek o 500 plus do końca sierpnia tego roku, otrzymasz wypłatę za październik do 31 października br. Zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia w nowym okresie zasiłkowym. 
     
  • Jeśli złożysz wniosek we wrześniu, pierwszą wypłatę dostaniesz do końca listopada 2017 r.: w takim przypadku dostaniesz pieniądze za listopad i wyrównanie za październik. 
     
  • Jeśli zagapisz się i złożysz wniosek dopiero w październiku, pierwszą wypłatę dostaniesz dopiero w grudniu – nadal jednak razem z wypłatą za grudzień otrzymasz wyrównanie za październik i listopad. 
     
  • Rodzicom, którzy złożą wniosek o 500 plus w listopadzie 2017 lub później, prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca, w którym został złożony wniosek. To oznacza, że takim rodzicom nie będzie już przysługiwało wyrównanie za wcześniejsze miesiące. Warto się więc pospieszyć!
Zobacz także: Komu przysługuje 500 plus - poznaj zasady
Redakcja poleca: Mamy rezygnują z pracy. Czy to efekt programu Rodzina 500+?
Eksperci rynku pracy przyznają, że coraz więcej kobiet korzystających z programu Rodzina 500+ woli zostać z dziećmi w domu, niż pracować za kwotę podobną do świadczenia przy dwójce lub trójce dzieci.

Gdzie można złożyć wniosek o 500 plus?

Wypełniony wniosek o 500 plus można złożyć osobiście w urzędzie gminy, wysłać do urzędu gminy pocztą albo skorzystać z drogi internetowej – poprzez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz Profil Zaufany.

Kliknij i pobierz: Wniosek o 500 plus

Nowe zasady programu 500 plus

Od czerwca 2017 r. obowiązują nowe zasady programu 500 plus, jednak różnice tkwią tylko w szczegółach – system został uszczelniony tak, aby było mniej możliwości omijania systemu i wyłudzania świadczeń.

Generalnie nadal, w nowym cyklu, świadczenia przyznawane są rodzicom z dwojgiem lub większą liczbą dzieci do lat 18. Rodzice nie muszą wtedy składać żadnych innych dokumentów poza wnioskiem o świadczenie – nie jest potrzebne zaświadczenie o dochodach, bo w przypadku 500 plus na drugie i kolejne dziecko nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe 
Zobacz także: Nowe zasady programu 500 plus – co przeszło w głosowaniu, a co nie?

500 plus na pierwsze dziecko

Inaczej, jeśli staramy się o 500 plus także na pierwsze dziecko (nawet jeśli jest pierwsze i jedyne) – tutaj podstawą będzie dochód na osobę w rodzinie. 500 plus na pierwsze dziecko przysługuje wtedy, kiedy dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł.

Możliwe jest także otrzymanie świadczenia pierwsze dziecko, jeśli choć jedno z dzieci w rodzinie jest niepełnosprawne – wtedy także brane pod uwagę jest kryterium dochodowe – dochod na osobę nie może przekraczać 1200 zł.  

Kliknij i pobierz ewentualne dodatkowe oświadczenia:

Zobacz także: Kiedy 500 plus przysługuje na pierwsze dziecko?
Doładuj
Przeładuj