GRY

Nowy wniosek o 500+ – najlepiej złożyć do końca sierpnia! [WNIOSEK DO DRUKU]

Od 1 sierpnia 2017 r. ruszyła druga tura programu 500 plus. Jeśli nadal chcesz dostawać 500 zł na dziecko (drugie i kolejne), musisz złożyć nowy wniosek. 

wniosek o 500 plus
fot. Fotolia
Świadczenia z pierwszej tury programu Rodzina 500 plus były wypłacane tylko do końca września 2017 r.. Już od sierpnia 2017 r można za to składać wnioski na kolejny rok (od października 2017 r. do września 2018 r.). 

Kiedy będą wypłacane świadczenia 500 plus w nowym cyklu?

Podczas składania wniosku niezwykle istotne jest to kiedy rodzice składają dokumenty. Jeśli nie zrobisz tego szybko, świadczenie może ci przepaść.
 
Termin złożenia wniosku Termin otrzymania świadczenia
sierpień 2017 październik 2017
wrzesień 2017 listopad 2017 (+ wyrównanie za październik)
październik 2017 grudzień 2017 (+ wyrównanie za październik i listopad)
listopad 2017 i później ustalone od miesiąca, w którym został złożony wniosek (bez wyrównania za poprzednie miesiące)

Warto się więc pospieszyć!

Zobacz także: Komu przysługuje 500 plus - poznaj zasady
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Gdzie można złożyć wniosek o 500 plus?

Wypełniony wniosek o 500 plus można złożyć osobiście w urzędzie gminy, wysłać do urzędu gminy pocztą albo skorzystać z drogi internetowej – poprzez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz Profil Zaufany.

Kliknij i pobierz: Wniosek o 500 plus

Nowe zasady programu 500 plus

Od czerwca 2017 r. obowiązują nowe zasady programu 500 plus, jednak różnice tkwią tylko w szczegółach – system został uszczelniony tak, aby było mniej możliwości omijania systemu i wyłudzania świadczeń.

Generalnie nadal, w nowym cyklu, świadczenia przyznawane są rodzicom z dwojgiem lub większą liczbą dzieci do lat 18. Rodzice nie muszą wtedy składać żadnych innych dokumentów poza wnioskiem o świadczenie – nie jest potrzebne zaświadczenie o dochodach, bo w przypadku 500 plus na drugie i kolejne dziecko nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe.

Zobacz także: Nowe zasady programu 500 plus – co przeszło w głosowaniu, a co nie?

500 plus na pierwsze dziecko

Inaczej, jeśli staramy się o 500 plus także na pierwsze dziecko (nawet jeśli jest pierwsze i jedyne) – tutaj podstawą będzie dochód na osobę w rodzinie. 500 plus na pierwsze dziecko przysługuje wtedy, kiedy dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł.

Możliwe jest także otrzymanie świadczenia na pierwsze dziecko, jeśli choć jedno z dzieci w rodzinie jest niepełnosprawne – wtedy także brane pod uwagę jest kryterium dochodowe – dochód na osobę nie może przekraczać 1200 zł.  

W ramach drugiej tury programu świadczeń rodzinnych obowiązują nowe przepisy. Zmiany w 500 plus objęły, m.in. dochód utracony, samotnych rodziców, rodzin pracujących i mieszkających poza granicami Polski.

Kliknij i pobierz ewentualne dodatkowe oświadczenia:

Zobacz także: Kiedy 500 plus przysługuje na pierwsze dziecko?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławne mamy i ich dzieci