fotelik rowerowy dla dzieci
fot. Adobe Stock

Kiedy można zabrać dziecko na przejażdżkę w foteliku rowerowym?

Nie możesz się doczekać pierwszej jazdy na rowerze z dzieckiem w foteliku rowerowym? Sprawdź, od kiedy dziecko jest na to gotowe – tłumaczy Kamil Sawicki, fizjoterapeuta dziecięcy.
Aneta Grinberg
fotelik rowerowy dla dzieci
fot. Adobe Stock

Wiele mam zastanawia się od jakiego wieku malucha  można zabierać w podróż rowerem. Producenci zapewniają, że w odpowiednim – atestowanym - foteliku można przewozić dziecko już od 9 miesiąca życia, o ile swobodnie i samodzielnie siedzi. Zapaleni cykliści zabierają swoje pociechy na pierwsze przejażdżki, zanim dziecko skończy pierwszy rok życia. Wielu pediatrów zezwala na podróż w fotelikach rowerowych dzieciom, które mają około 1,5 roku życia. A jak jest naprawdę?

Zobacz też: Poradnik: Jak wybrać fotelik rowerowy?

Kiedy pierwsza przejażdżka z dzieckiem?

Fizjoterapeuta dziecięcy – Kamil Sawicki – uważa, że ze względu na niedojrzałość  aparatu kostno-stawowo-mięśniowego dziecka nie powinno się przewozić w ten sposób dopóki nie ukończy 1 roku życia.

– Tak będzie najbezpieczniej dla dziecka – mówi Kamil Sawicki, fizjoterapeuta dziecięcy z warszawskiej NZOZ Niepubliczna Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna "Konwaliowa". – Lepiej chwilę poczekać, niż nadwyrężyć delikatny kręgosłup malucha. Najlepiej, by dziecko już pewnie i stabilnie samo siedziało; miało rozwinięte mechanizmy ruchowe i amortyzacyjne. – Pamiętajmy, że maluch jest narażony na wstrząsy – dodaje Kamil Sawicki.

Fotelik rowerowy dla dziecka - sprawdź opinie rodziców

Fizjoterapeuta zwraca również uwagę na to, ile czasu tak małe dziecko może spędzić w foteliku rowerowym.
– Pierwsze przejażdżki powinny być krótkie, a potem można je stopniowo wydłużać – dodaje fizjoterapeuta. – Należy robić przerwy na odpoczynek dziecka.

Polecamy: 11 modeli fotelików rowerowych w dobrych cenach
Redakcja poleca: Jak przewozić małe dziecko na rowerze? (video)
Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając fotelik rowerowy dla dziecka. Poznaj cechy dobrego fotelika rowerowego.

Zrób przerwę, jak dziecko zaśnie

Trzeba uważać również na zasypianie malucha w foteliku rowerowym. Dzieci bardzo często zasypiają podczas wycieczki rowerowej. Kołysanie, podskakiwanie powodują znużenie malucha, który zasypia.
- Ważne jest, by fotelik miał funkcje rozkładania do pozycji półleżącej – dodaje fizjoterapeuta. – Mamy wtedy możliwość rozłożenia fotelika, jeśli dziecko zaśnie. Jednak i tak najlepiej jest dla dziecka jest, jeśli zaśnie, przerwać podróż. Wtedy należy zrobić przerwę; wyjąć dziecko z fotelika i poczekać aż się zdrzemnie w wygodnej pozycji, np. na rozłożonym na trawie kocu.

Zobacz foteliki rowerowe w atrakcyjnych cenach i te, który najlepiej wpisze się w twoje i dziecka potrzeby.

  [content:0_15844,0_26881,0_21696:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 4 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy