fotelik rowerowy od kiedy
fot. Adobe Stock

Fotelik rowerowy: od kiedy można wozić dziecko na rowerze?

Fotelik rowerowy nie nadaje się dla dziecka w każdym wieku. Na rowerze można wozić dziecko dopiero wtedy, gdy pewnie i stabilnie siedzi, specjaliści zdecydowanie odradzają więc kupowanie fotelika rowerowego dla niemowlaka. Fotelik na rower dla co najmniej rocznego dziecka to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie. Trzeba przy tym pamiętać, do jakiego wieku (i wagi) dziecko może jeździć w foteliku.
fotelik rowerowy od kiedy
fot. Adobe Stock
Wielu rodziców zastanawia się, od kiedy dziecko może jeździć w foteliku rowerowym. Zdania są różne: zapaleni cykliści kupują fotelik rowerowy dla niemowlaka, a producenci fotelików zapewniają, że w atestowanym sprzęcie można wozić dziecko już od 9 miesiąca życia. Z kolei wielu pediatrów zaleca, by kupić fotelik rowerowy dla rocznego, a nawet dopiero półtorarocznego dziecka.

Od kiedy można wozić dziecko w foteliku rowerowym?

Jeśli zastanawiasz się, od jakiego wieku dziecko może jeździć w foteliku rowerowym, specjaliści mają jednoznaczną odpowiedź. Zdaniem fizjoterapeutów, ze względu na niedojrzałość aparatu kostno-stawowo-mięśniowego, dziecka nie powinno się wozić na rowerze, dopóki nie ukończy 1 roku życia. Choć nie reguluje tego prawo, fotelik rowerowy dla niemowlaka to nie jest dobry pomysł! Wożenie na rowerze niemowlaka może zaburzyć rozwój jego mięśni i kręgosłupa. O wiele lepiej niż fotelik rowerowy sprawdzi się przyczepka rowerowa dla niemowlaka: dwu- lub trzykołowa, chroniąca przed wiatrem i deszczem.


„Lepiej chwilę poczekać i kupić fotelik rowerowy dla co najmniej rocznego dziecka, niż nadwyrężyć delikatny kręgosłup malucha. Najlepiej, by dziecko w foteliku już pewnie, stabilnie i samodzielnie siedziało, dobrze trzymało główkę, miało rozwinięte mechanizmy ruchowe i amortyzacyjne. Pamiętajmy, że dziecko w foteliku rowerowym jest narażone na wstrząsy” – tłumaczy Kamil Sawicki, fizjoterapeuta dziecięcy z warszawskiej Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Konwaliowa”.

Fotelik rowerowy dla rocznego dziecka

Krzesełko na rower lub inaczej fotelik rowerowy dla rocznego dziecka musi zapewnić maluchowi maksimum bezpieczeństwa. Nie wybieraj sprzętu, kierując się jego niską ceną, a przed zakupem sprawdź opinię o producencie. Pamiętaj, że fotelik na rower dla rocznego dziecka powinien mieć:
  • 5-punktowe wzmocnione pasy bezpieczeństwa
  • regulację podpórek pod nóżki dziecka z możliwością regulowanej blokady stóp
  • odpowiednie zabezpieczenie dla głowy dziecka
  • odblask rowerowy

Fizjoterapeuci zwracają również uwagę na to, ile czasu tak małe dziecko może spędzić w foteliku rowerowym: „Pierwsze przejażdżki powinny być krótkie, a potem można je stopniowo wydłużać. Należy robić przerwy na odpoczynek dziecka” − zaleca Sawicki.
Uwaga, dzieci bardzo często zasypiają w foteliku rowerowym (kołysanie i podskakiwanie powodują znużenie malucha). Ważne więc, by fotelik miał funkcję rozkładania do pozycji półleżącej. Ale i tak najlepiej przerwać podróż rowerem, gdy dziecko uśnie. Trzeba wtedy wyjąć dziecko z fotelika i poczekać, aż się zdrzemnie w wygodnej pozycji, np. na rozłożonym na trawie kocu.

Do jakiego wieku dziecko może jeździć w foteliku rowerowym?

Zgodnie z prawem w foteliku rowerowym trzeba wozić dzieci do 7 lat. Ale producenci fotelików rowerowych nie podają maksymalnego wieku, tylko maksymalną wagę dziecka, dla jakiej dany fotelik się nadaje. Najczęściej foteliki rowerowe montowane z przodu roweru albo na jego ramie mogą być używane do wagi 15 kg, a foteliki montowane z tyłu roweru do wagi 22 kg.
Uwaga, nie wolno wozić w foteliku rowerowym dziecka cięższego niż maksymalna waga przewidziana dla danego modelu.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak przewozić małe dziecko na rowerze? (video)
Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając fotelik rowerowy dla dziecka. Poznaj cechy dobrego fotelika rowerowego.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy