pas poporodowy
fot. Adobe Stock

Pas poporodowy – pomaga dojść do formy, ale czy każda kobieta może z niego skorzystać?

Pas poporodowy to forma elastycznego gorsetu ściskającego mięśnie brzucha, który ma pomóc kobiecie szybciej powrócić do sylwetki sprzed ciąży. Pas poporodowy można nosić zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu, jednak źle noszony i dopasowany może spowodować m.in. problem nietrzymania moczu. Dlatego jego używanie wymaga konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Agnieszka Majchrzak
pas poporodowy
fot. Adobe Stock
Mięśnie brzucha u kobiet po ciąży są nadwyrężone, kobiety skarżą się na bóle w dole pleców i w okolicach bioder. Chcąc przyspieszyć proces regeneracji ciała, panie chętnie sięgają po pasy poporodowe, mające pomóc w powrocie do formy. Pasy te jednak nie przywrócą dawnego wyglądu brzucha jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Aby rzeczywiście doszło do wzmocnienia mięśni brzucha i odzyskania figury sprzed porodu, trzeba także ćwiczyć. Jeżeli urodziłaś właśnie dziecko i zastanawiasz się nad używaniem pasa poporodowego, najpierw przeczytaj, na czym polega jego działanie i w jaki sposób osiągnąć najlepszy efekt jego stosowania. Tylko wtedy jest szansa, że pas poporodowy ci pomoże, a nie zaszkodzi.

Pas poporodowy:

Jak działa pas poporodowy

Pas poporodowy wykonany jest z elastycznego materiału i przypomina gorset. Może być noszony zarówno przez kobiety po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu. Pas poporodowy nosi też nazwę gorsetu poporodowego, pasa brzusznego oraz wyszczuplającego lub modelującego.

Zadaniem pasa poporodowego jest:
 • wzmocnienie mięśni pod brzuchem,
 • zapobieganie rozejściu się mięśnia prostego brzucha po ciąży,
 • przeciwdziałanie powstaniu przepukliny pooperacyjnej (w przypadku cesarskiego cięcia),
 • odciążenie dolnego odcinka kręgosłupa,
 • ułatwienie wykonywania ćwiczeń po cesarskim cięciu,
 • wysmuklenie sylwetki.
Nie zawsze konieczne jest stosowanie pasa poporodowego. O tym, czy kobieta może go nosić, powinien decydować lekarz lub fizjoterapeuta. Tylko fachowiec może udzielić kobiecie wskazówek odnośnie sposobu i czasu użytkowania pasa.
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - film
Czy możemy już się kochać? Kobieta po urodzeniu dziecka potrzebuje trochę czasu, by znów współżyć. Trochę to znaczy ile? Sprawdź, kiedy najlepiej rozpocząć seks po porodzie.

Zalety pasa poporodowego

Ściśnięcie powłok brzusznych poprzez nałożenie pasa poporodowego pomaga kobiecie w szybszym osiągnięciu dawnej smukłej sylwetki. Aby tak się stało, wymaga to jednak od kobiety wykonywania także określonych ćwiczeń fizycznych na mięśnie brzucha i dolny odcinek kręgosłupa. Ich zaniechanie spowoduje, że zamiast wzmocnienia mięśni brzucha dojdzie do ich osłabienia.
Według ekspertów nie ma medycznego wskazania do używania pasów poporodowych. Ich noszenie przez kobiety jest podyktowane przede wszystkim potrzebą powrotu od figury sprzed ciąży.

Wady pasa poporodowego

Noszenie pasa niesie z sobą ryzyko:
 • osłabienia siły mięśni w okolicach brzucha – jeżeli nie wykonujemy określonych ćwiczeń fizycznych, mięśnie przestają pracować,
 • przesunięcia narządów jamy brzusznej,
 • utrudnienia oddychania,
 • nietrzymania moczu – jest to problem odroczony w czasie, może pojawić się nawet wiele lat po porodzie.

Zdaniem fizjoterapeutów w połogu nie powinno się zakłócać naturalnego stanu rozluźnienia narządów rodnych oraz przepony moczowo-płciowej. Nałożenie pasa może spowodować wzrost ciśnienia śródbrzusznego i zakłócać proces regeneracji poporodowej. Z czasem noszenie pasa poporodowego może doprowadzić nawet do obniżenia narządu rodnego, jego prawidłowego funkcjonowania i w efekcie spowodować wspomniany problem nietrzymania moczu.
Ważne! Pasa poporodowego nie powinno się nosić dłużej niż kilka godzin dziennie.

Pas poporodowy po cesarskim cięciu

Nakładanie pasa poporodowego po cesarskim cięciu pomaga kobiecie:
 • wstawać i podnosić się,
 • scalić jej powłoki brzuszne,
 • wykonywać ćwiczenia.

Trzeba jednak pamiętać, że blizna po cesarskim cięciu lepiej się goi, jeżeli nie jest uciskana. Dlatego zdaniem większości ekspertów pas po cesarce powinno się zakładać nie wcześniej niż po upływie 4 tygodni od porodu i w sytuacji, gdy gojenie rany pooperacyjnej przebiega bez komplikacji.

Pas poporodowy po porodzie naturalnym

Zaleca się, aby kobiety rodzące siłami natury zakładały pas poporodowy nie wcześniej niż po upływie 2 tygodni od urodzenia dziecka.

Zbyt wczesne jego stosowanie niesie ze sobą ryzyko:
 • zaburzenia rytmu obkurczania macicy w połogu,
 • bólu brzucha,
 • problemów krążeniowo-oddechowych.

Rodzaje pasów poporodowych

Pasy poporodowe wykonane są najczęściej z elastycznej, przepuszczającej powietrze bawełny. Są zapinane na rzepy lub napy z boku tułowia. Mogą też być jednolite i wówczas nakłada się je przez nogi jak majtki. Mają różne rozmiary, w zależności od obwodu brzucha. Wybór odpowiedniej wielkości pasa zawsze musi być poprzedzony zmierzeniem obwodu w pasie. Nie powinniśmy wybierać zbyt obcisłego pasa.

Pasy zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, więc nie ma ryzyka przepocenia i są wygodne w noszeniu pod ubraniem. Można je prać w pralce. Właściwy rodzaj pasa i jego rozmiar dobierze m.in. pracownik sklepu medycznego lub farmaceuta w aptece.

W sklepach dostępne są następujące wielkości pasów:
 • XS – dla obwodu brzucha poniżej 80 cm,
 • S – obwód w pasie 80–90 cm,
 • M – przy obwodzie 91–100 cm,
 • L – obwód w pasie 101–110 cm,
 • XL – przy obwodzie brzucha 111–120 cm,
 • XXL – dla obwodu 121–140 cm.

Cena pasa poporodowego

Cena pasa poporodowego waha się od kilkunastu do 150 złotych – zależnie od jakości materiałów, z których jest wykonany.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy