Pessar
fot. AdobeStock

Pessar: sposób na niewydolności szyjki macicy

Co piąta kobieta ma kłopoty z donoszeniem ciąży. Warto wiedzieć, jak, można powstrzymać przedwczesne skracanie się szyjki macicy.
Dominika Bielas
Pessar
fot. AdobeStock
Pessar to okrągły, elastyczny krążek wykonany z silikonu. Zakładany jest na szyjkę macicy, co ma zahamować jej skracanie się i zapobiec porodowi przedwczesnemu. Zastąpił on niemal całkowicie szew szyjkowy. Warto wiedzieć, w jakich okolicznościach się zakłada krążek i co to oznacza dla przyszłej mamy i dziecka.

Kiedy się zakłada pessar?

Szyjka macicy to bardzo ważny element układu rozrodczego kobiety. Zanim maluch będzie się przeciskał przez ten kanał rodny, szyjka ma za zadanie blokować dostęp do macicy i chronić dziecko przed bakteriami, wirusami czy grzybami z zewnątrz. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, szyjka zmiękcza się i zaczyna skracać dopiero pod koniec trzeciego trymestru. Niestety czasem dochodzi do niewydolności szyjki macicy. Oznacza to, że szyjka przedwcześnie rozszerza się i skraca, może się też zbytnio rozpulchniać lub zmiękczać. Bez interwencji medycznej może skończyć się przedwczesnym porodem lub poronieniem. Decyzję o założeniu pessaru podejmuje lekarz prowadzący ciążę. Krążek zakłada się na ogół od 20. do 28. tygodnia ciąży, choć zdarza się, że ginekolog podejmuje decyzję o wcześniejszym wykonaniu tego zabiegu.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży, których nie można lekceważyć [WIDEO]
Kobiety w ciąży odczuwają różne dolegliwości. Niektóre z nich wymagają lekarskiej interwencji, inne przechodzą same. Sprawdź, których ciążowych dolegliwości nie możesz lekceważyć.

Jak wygląda pessar?

Sposobów na powstrzymanie skracanie się szyjki macicy jest jej zabezpieczenie. W tym, celu ciężarnej zakłada się pessar (właściwie pessar kołnierzowy). Jest to okrągły, elastyczny krążek wykonany z silikonu, który ma odciążyć szyjkę macicy. Założenie krążka nie wymaga narkozy ani pobytu w szpitalu. Jest on bezbolesny, nie ma potrzeby przyjmowania środków znieczulających. Pessar jest mniej inwazyjną metodą leczenia niewydolności szyjki macicy i zastąpił on niemal całkowicie szew szyjkowy.

Na jak długo zakłada się pessar?

Po 2–3 dniach od założenia krążka konieczna jest kontrola u ginekologa, a następna po 1–2 tygodniach. Oprócz konsultacji lekarskiej ciężarna powinna też zrobić badanie posiewu z szyjki macicy (po miesiącu od założenia pessaru), które oceni florę bakteryjną pochwy i wykryje ewentualne zakażenia. Zdejmuje się go najczęściej w 38. tygodniu ciąży, czyli niedługo przed planowanym porodem.

Kobieta, która miała założony pessar, najpewniej otrzyma zwolnienie lekarskie. Powinna dużo odpoczywać, unikać stresów i szczególnie dbać o higienę intymną (założenie krążka zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji, aby tego uniknąć, pacjentki profilaktycznie mogą przyjmować preparaty antybakteryjne i antygrzybicze). Kobiet, a także musi zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Ile kosztuje pessar?

Pessar w niektórych szpitalach jest zakładany nieodpłatnie. Czasem jednak ciężarna musi sama go zakupić w aptece. Koszt to 150–170 zł.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy