Poród krok po kroku - jak wygląda pierwsza faza

Poród składa się z trzech okresów. Każdy z nich to jakby kolejny rozdział książki o narodzinach dziecka. W pierwszym okresie porodu przejdziesz przez dwie fazy. Opisujemy pierwszą z nich – utajoną.
kobieta, ciąża, mama, tata
Poród dzieli się na trzy okresy. Pierwszy okres porodu jest długi. Gdy rodzisz pierwsze dziecko, może trwać od 9 do 12 godzin, przy następnym – połowę tego czasu. Składa się z dwóch faz. Zobacz, co dzieje się w pierwszej z nich - utajonej. 
 

Ile trwa pierwsza faza porodu?

Faza pierwsza, utajona, trwa od rozpoczęcia regularnych skurczów do rozwarcia, które ma 3–4 cm. Potrzeba na to średnio 6–8 godzin. Szyjka nie zacznie się rozwierać, nim nie pojawią się skurcze (zobacz, co może dziać się z szyjką macicy). U większości kobiet 2–4 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy (ma na to wpływ zstępowanie główki do miednicy, łatwiej się wtedy oddycha). W tym czasie pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające, czyli Braxtona-Hicksa. Są nieregularne i słabe.
 
Redakcja poleca: Jak przebiega badanie KTG - film
Czego można dowiedzieć się z badania KTG w ciąży, kiedy i jak często się je wykonuje i czy KTG może być szkodliwe dla dziecka?

Czy w fazie utajonej odchodzą wody?

W fazie utajonej mogą odejść wody płodowe. Będziesz odczuwać potrzebę wypróżnienia i zauważysz śluzowatą, zabarwioną na czerwono wydzielinę. Większość szpitali uważa, że jeśli po 6–12 godzinach od odpłynięcia wód nie wystąpi regularna czynność skurczowa, należy ją pobudzić przez podanie oksytocyny. Gdy wody odpływają ponad 12 godzin, podaje się osłonowo antybiotyk.
 

Jak wyglądają skurcze w fazie utajonej?

Już podczas pierwszych skurczów twój brzuch zacznie się napinać i twardnieć. Stopniowo odstępy między skurczami maleją i nabierają coraz większej regularności, a ty odczuwasz lęk, ale i radosne podniecenie związane ze zbliżającym się pojawieniem na świecie maluszka. Zobacz, co możesz teraz robić:

• Mierz czas trwania skurczów i ich częstotliwość, aby upewnić się, że poród się zaczął. Częstotliwość mierzy się, licząc czas od początku jednego skurczu do początku kolejnego.
• Powiedz, że to już, partnerowi lub innej osobie, która ma ci towarzyszyć w porodzie. Poproś partnera, by zaniósł torbę szpitalną do auta.
• Spróbuj zasnąć, jeżeli jest późno i potrafisz. Nie wiadomo, ile czasu będziesz rodzić, może uda ci się wypocząć.
• Jeśli jesteś wypoczęta, chodź i bądź aktywna, może to przyspieszyć poród.
• Odpręż się. Podczas skurczów oddychaj wolno i głęboko. Jeśli wody ci nie odeszły, weź ciepły prysznic lub kąpiel. Posłuchaj spokojnej muzyki.
• Zjedz coś lekkiego. Kiedy odstępy między skurczami są jeszcze duże, możesz zjeść np. kanapkę z dżemem, banana, zupę czy krakersy. Unikaj produktów mlecznych (poza jogurtem) i mięsa – są ciężkostrawne. Później lepiej nic nie jeść.
• Pij wodę, aby nie ulec odwodnieniu (najlepiej co godzinę, możesz też wypić rosół lub klarowny sok, np. winogronowy).
• Jedź do szpitala, gdy skurcze staną się bardziej intensywne lub kiedy odejdą ci wody. Wiele szpitali nie przyjmuje pacjentek do momentu, aż znajdą się w aktywnej fazie porodu.
 

Co się dzieje po pierwszej fazie porodu?

Po fazie utajonej zaczyna się faza aktywna, którą kończy pełne, czyli około 10 cm rozwarcie. Druga faza porodu trwa 3–4 godziny. Od tego momentu mówi się o drugim okresie porodu. Sprawdź w tabelce niżejm jak przebiega poród od początku do końca.

 
OKRES PORODU
ILE TRWA
JAK PRZEBIEGA
I OKRES ok. 12 godz. od rozpoczęcia czynności porodowej do całkowitego rozwarcia szyjki macicy (10 cm)
I faza – utajona – od rozpoczęcia regularnej czynności skurczowej do rozwarcia 3–4 cm i trwa 6–8 godzin
II faza – aktywna – od 3–4 cm do pełnego rozwarcia (10 cm) i trwa 3–4 godziny
II OKRES 1–2 godz. od całkowitego rozwarcia do urodzenia dziecka i odcięcia pępowiny
III OKRES 30 min. wydalenie łożyska


Zobacz, jak rozpoznać skurcz porodowy i jakie sprzęty ułatwią ci poród

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy