Pierwsze skutki otwarcia szkół w Niemczech – zakażeni uczniowie i nauczyciele
fot. Adobe Stock

Pierwsze skutki otwarcia szkół w Niemczech – zakażeni uczniowie i nauczyciele!

W Niemczech rok szkolny rozpoczął się w niektórych landach 3 sierpnia, a już teraz przypadki zakażenia koronawirusem są w aż 37 szkołach. Doszło do tego, mimo że obowiązuje tam większy rygor sanitarny, niż jest to przewidywane w Polsce.
Joanna  Biegaj
Pierwsze skutki otwarcia szkół w Niemczech – zakażeni uczniowie i nauczyciele
fot. Adobe Stock
Rok szkolny w Niemczech nie dla wszystkich uczniów rozpoczyna się w tym samym czasie, data ta zależy od poszczególnych landów. W kilku z nich szkoły zostały już otwarte. Najwcześniej rok szkolny rozpoczął się 3 tygodnie temu, minął tak krótki czas, a już są zdiagnozowane pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli. Doszło do tego, mimo że obowiązuje tam większy rygor sanitarny, niż jest to zaplanowane u nas – dzieci w niemieckich szkołach muszą między innymi nosić maseczki.

Koronawirus w niemieckich 37 szkołach

COVID-19 został zdiagnozowany już u osób z 37 szkół w Niemczech. W dzielnicy Neukölln w Berlinie na kwarantannie przebywa 11 pedagogów, 15 nauczycieli, 146 dzieci, a także personel szkolny. Doszło do tego wskutek zarażenia się koronawirusem przez 3 pracowników i 4 uczniów w szkole. Nie jest to jedyny taki przypadek. Gazeta „Berliner Zeitung” poinformowała ostatnio, że do zakażeń koronawirusem doszło w 37 szkołach.

„W większości przypadków zarażony jest tylko jeden uczeń, jeden nauczyciel lub jeden nauczyciel w placówce, jak dotąd nie stwierdzono by do zainfekowania wirusem SARS-Cov-2 doszło w trakcie zajęć w szkole” - podają niemieckie media.

W Nadrenii Północnej-Westfalia zdiagnozowano koronawirusa u 23 osób, a 14 klas odesłano do domu. Według raportów przedstawicieli administracji publicznej nie ma dowodów, by dzieci lub nauczyciele zarazili się w szkole podczas zajęć. 
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.

Powrót dzieci do szkoły w Polsce

W Polsce za klika dni rozpocznie się rok szkolny, a więc nasz kraj także stoi przed ogromnym wyzwaniem.
„Te doniesienia potwierdzają, że również w Polsce powrót dzieci do szkół będzie wiązał się z poważnymi wyzwaniami. Trzeba będzie szybko i profesjonalnie reagować na każdy ujawniony przypadek, inaczej szkoły staną się nowymi ogniskami epidemii” - mówi dr hab. Mariusz Gujski, specjalista zdrowia publicznego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z rozpoczęciem roku szkolnego wiąże się wiele obaw. Rodzice, nawet jeśli chcieliby nie posłać dziecka do szkoły, muszą się liczyć z karą grzywny. Powrotu do pracy obawiają się także starsi nauczyciele, którzy ze względu na swój wiek są w grupie ryzyka. Istotny jest też fakt, że w Niemczech obowiązuje w szkołach noszenie maseczek, co w Polsce nie będzie wymagane.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy