jak zaplanować płeć dziecka
fot. Adobe Stock

Jak zaplanować płeć dziecka i czy w ogóle to możliwe – fakty kontra mity

Jak zaplanować płeć dziecka – pytają rodzice, którzy chcieliby mieć dziecko konkretnej płci. Na tych marzeniach pewien naukowiec zbił fortunę, ale praktyka pokazuje, że to, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka, nadal pozostaje tajemnicą natury. Do pewnego momentu oczywiście, bo dzięki technologii umiemy już ją podglądać.
Marta Kabulska
jak zaplanować płeć dziecka
fot. Adobe Stock

Przyzwyczailiśmy się do planowania niemal wszystkiego, więc naturalne jest, że szukamy też informacji o tym, jak zaplanować płeć dziecka. Niestety, metody dającej wysoką skuteczność nie ma. Tak naprawdę to nie ma metody, która miałaby udowodnioną choćby niewielką skuteczność. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować popularne metody poczynania syna czy córki, jednak nie należy się nastawiać na to, że odniosą skutek.

Spis treści:

Od czego zależy płeć dziecka

To, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopiec, zależy od plemników, które zawierają chromosom X lub chromosom Y. Organizm kobiety produkuje tylko jeden typ komórek rozrodczych zawierających wyłącznie chromosom X. Płeć dziecka zależy od plemnika, który zapłodni jajo. Jeśli wyścig do komórki jajowej wygra plemnik z chromosomem X, urodzisz dziewczynkę, jeśli z chromosomem Y – chłopca.

Niestety wszystkie plemniki wyglądają jednakowo i nawet pod mikroskopem nie da się stwierdzić, który zawiera chromosom X, a który Y.

Jak zaplanować płeć dziecka – metoda Shettles'a

Wśród rodziców krążą opowieści o tym, jak udało im się począć wymarzoną dziewczynkę albo wyczekiwanego chłopca. Często słyszy się teorię o tym, że współżycie w konkretnym momencie cyklu owulacyjnego może sprzyjać albo plemnikom z chromosomem X albo Y.

O różnicach między plemnikami „męskimi’’ i „żeńskimi’’ pisał w latach 60. ubiegłego wieku dr Shettles. Twierdził, że plemniki warunkujące poczęcie chłopca pływają szybciej, ale są bardziej podatne na uszkodzenia. Z kolei plemniki z chromosomem X miały być wolniejsze i bardziej odporne na warunki panujące w drogach rodnych kobiety, co miało sprawiać, że żyją dłużej. Dlatego współżycie w momencie owulacji (owulację możesz określić w kalkulatorze dni płodnych) miało powodować, że do jajeczka pierwsze docierały plemniki z chromosomem Y, co sprzyjać miało poczęciu chłopca. Z kolei współżycie 1-2 dni przed jajeczkowaniem miało sprzyjać plemnikom z chromosomem Y, które w teorii, miały dłużej przetrwać w jajowodach, zwiększając szansę na poczęcie dziewczynki.

Dr Shettles sprzedał mnóstwo egzemplarzy swojej książki, która nosiła tytuł „Jak zaplanować płeć dziecka’’. I to tyle, jeśli chodzi o korzyści z tej teorii, bo nie potwierdziło jej ani życie, ani badania naukowe. Zatem jeśli kupiłaś test owulacyjny i pilnie liczysz dni, by współżyć w konkretnym momencie cyklu, żeby począć dziecko wybranej płci, musimy cię rozczarować – nic z tego, nadal szanse na urodzenie dziewczynki masz takie same jak na urodzenie chłopca i wynoszą one 50 proc.

Planowanie płci dziecka – chiński kalendarz płci

Chińczycy także wierzyli, że dzień, w jakim dochodzi do zbliżenia, ma wpływ na płeć poczętego dziecka. Jeśli chcesz z niego skorzystać, droga wolna, oto on: chiński kalendarz płci. Sprawdź, na jaką datę planować seks. To wygodniejsze niż stosowanie testu owulacyjnego i kalendarzyka małżeńskiego, choć... skuteczność ma taką samą jak metoda Shettles'a, czyli żadną. Oczywiście znajdą się tacy, którzy będą się zarzekać, że obie metody działają, bo zadziałały w ich przypadku. Uwierz jednak, że to był czysty fart, nic innego. I właśnie na fart musisz liczyć, jeśli planujesz dziecko konkretnej płci.

Jak kształtuje się płeć dziecka

Płeć dziecka zostaje genetycznie zaprogramowana w momencie zapłodnienia. Jednak przez pierwsze kilka tygodni życia płodowego dziewczynki i chłopcy mają tak samo zbudowane genitalia. Dopiero około 7. tygodnia ciąży powstają gruczoły płciowe. U chłopców wydzielają się hormony męskie, które pobudzają rozwój penisa. W kolejnym tygodniu ciąży rozpoczyna się formowanie moszny (jąderka z jamy brzusznej zaczynają do niej zstępować dopiero około 7. miesiąca ciąży). W tym czasie u dziewczynek rozpoczyna się formowanie łechtaczki. W 9.–10. tygodniu ciąży u chłopców kształtują się jąderka i prącie, a u dziewczynki macica oraz pochwa. W 12. tygodniu ciąży wewnętrzne i zewnętrzne narządy płciowe są uformowane. W 14. tygodniu ciąży u chłopców pojawia się gruczoł prostaty, a u dziewczynek jajniki zstępują do miednicy.  

Skomplikowane? A pamiętać jeszcze trzeba o tym, że istnieje płeć fizyczna i tzw. tożsamość płciowa, a obie nie muszą być takie same. To oznacza, że można urodzić np. dziecko płci męskiej, które w pewnym momencie życia zakomunikuje rodzicom i otoczeniu, że czuje się nie chłopcem czy mężczyzną, a dziewczynką, kobietą.

Kiedy poznasz płeć dziecka

Doświadczeni lekarze już w 14. tygodniu ciąży są w stanie rozpoznać płeć dziecka podczas USG prenatalnego i powiedzieć, czy widzą chłopca, czy dziewczynkę. Często jednak obraz nie jest dostatecznie wyraźny, więc łatwo o pomyłkę. Podczas badania USG między 18. a 22. tygodniem ciąży szanse na określenie płci są dużo większe, jednak co do wyniku nadal nie ma stuprocentowej pewności (pępowinę można pomylić z penisem). Przy trzecim badaniu możliwość rozpoznania płci dziecka wynosi ok. 95 proc.

Nie bez znaczenia jest też doświadczenie lekarza i stan aparatury USG. Można zrobić USG tradycyjne lub wybrać się na nowoczesne badanie 3D (daje obraz przestrzenny) czy nawet 4D (pokazuje trójwymiarowy obraz w ruchu, np. ruchy rączek i nóżek maluszka). W celu rozpoznania płci dziecka tradycyjne aparaty są równie skuteczne co nowoczesne (liczy się wiedza specjalisty). Całkowitą pewność co do płci dziecka daje zbadanie próbki płynu owodniowego pobranego z macicy (amniopunkcja) – można wtedy stwierdzić, czy dziecko ma chromosmy XY i jest chłopcem, czy XX i jest dziewczynką. Badanie to wykonuje się jednak tylko ze wskazań lekarskich w ściśle określonych sytuacjach (np. w celu wykluczenia wad genetycznych płodu lub kiedy istnieje konflikt serologiczny między mamą a dzieckiem).

Zobacz też:
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy