Małowodzie w ciąży
fot. aragami - Fotolia.com

Czy można zaplanować płeć dziecka? - fakty kontra mity

Liczyłaś po cichutku na dziewczynkę, a będziecie mieć chłopca? Marzył się synek, a tu bach, kolejna córeczka? Czy da się zaplanować, a potem przed narodzinami bezbłędnie rozpoznać płeć maluszka? Odpowiadamy!
Marta Kabulska
Małowodzie w ciąży
fot. aragami - Fotolia.com

Dzisiaj planujemy niemal wszystko: karierę, ciążę, termin narodzin dziecka, jego pierwsze lata życia. Chcielibyśmy mieć też możliwość zaplanowania płci dziecka. Podejmujemy różne działania, wierząc, że uda się począć upragnionego Kubusia czy wymarzoną Karolinkę. Z czasem życie pokazuje (a dokładnie badanie USG), że nie wszystko da się ułożyć według własnego pomysłu.

Choć celowaliśmy w chłopca, mamy słodką córeczkę. Co zatem warunkuje płeć dziecka i czy są sposoby na uzyskanie pewności, że zostaniemy rodzicami chłopca lub dziewczynki?

Płeć dziecka - decyduje moment zapłodnienia

To, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopiec, zależy od mężczyzny, a dokładnie od jego plemników. Organizm mężczyzny wytwarza bowiem komórki rozrodcze dwóch rodzajów – plemniki zawierające chromosom X i chromosom Y. Organizm kobiety produkuje tylko jeden typ komórek rozrodczych zawierających chromosom X. Płeć dziecka zależy od rodzaju komórki, którą zostanie zapłodnione jajo. Owulację możesz określić w kalkulatorze dni płodnych. Jeśli wyścig do komórki jajowej wygra plemnik z chromosomem X, urodzisz dziewczynkę, jeśli z chromosomem Y – chłopca. Aż trudno uwierzyć, że wszystkie różnice między płciami są zakodowane i wyzwalane przez jeden chromosom Y!
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?

Jak kształtuje się płeć dziecka

Choć płeć dziecka zostaje genetycznie zaprogramowana w momencie zapłodnienia, przez pierwsze kilka tygodni życia płodowego dziewczynki i chłopcy mają tak samo zbudowane genitalia. Dopiero około 7. tygodnia ciąży powstają gruczoły płciowe. U chłopców wydzielają się hormony męskie, które pobudzają rozwój penisa. W kolejnym tygodniu ciąży rozpoczyna się formowanie moszny (jąderka z jamy brzusznej zaczynają do niej zstępować dopiero około 7. miesiąca ciąży). W tym czasie u dziewczynek rozpoczyna się formowanie łechtaczki. W 9.–10. tygodniu ciąży u chłopców kształtują się jąderka i prącie, a u dziewczynki macica oraz pochwa. W 12. tygodniu ciąży wewnętrzne i zewnętrzne narządy płciowe są uformowane. W 14. tygodniu ciąży u chłopców pojawia się gruczoł prostaty, a u dziewczynek jajniki zstępują do miednicy. [content:2_1308,2_1014,0_14506,8_1388:ECVideo]  

Kiedy poznasz płeć dziecka

Doświadczeni lekarze już w 14. tygodniu ciąży są w stanie rozpoznać płeć dziecka podczas USG i powiedzieć, czy widzą chłopca, czy dziewczynkę. Często jednak obraz nie jest dostatecznie wyraźny, więc łatwo o pomyłkę. Podczas badania USG między 18. a 22. tygodniem ciąży szanse na określenie płci są dużo większe, jednak co do wyniku nadal nie ma stuprocentowej pewności (pępowinę można pomylić z siusiakiem). Przy trzecim badaniu możliwość rozpoznania płci dziecka wynosi ok. 95 proc. [content:0_22940,8_771,0_17194,8_1395:ECVideo]
Nie bez znaczenia jest też doświadczenie lekarza i stan aparatury USG. Można zrobić USG tradycyjne lub wybrać się na nowoczesne badanie 3D (daje obraz przestrzenny) czy nawet 4D (pokazuje trójwymiarowy obraz w ruchu, np. ruchy rączek i nóżek maluszka). W celu rozpoznania płci dziecka tradycyjne aparaty są równie skuteczne co nowoczesne (liczy się wiedza specjalisty). Całkowitą pewność co do płci dziecka daje zbadanie próbki płynu owodniowego pobranego z macicy (amniopunkcja). Badanie to wykonuje się jednak tylko ze wskazań lekarskich w ściśle określonych sytuacjach (np. w celu wykluczenia wad genetycznych płodu lub kiedy istnieje konflikt serologiczny między mamą a dzieckiem).

Kiedy można poznać płeć dziecka - tłumaczy ginekolog:

Zobacz też: USG – płeć dziecka
Oceń artykuł

Ocena 4 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy