Podwyższenie alimentów
fot. AdobeStock

Podwyższenie alimentów – jak napisać pozew?

Podwyższenie alimentów na dziecko jest możliwe, jeżeli zmianie uległy okoliczności, które wpływają na ich wysokość, np. osoba sprawująca opiekę straciła pracę, wzrosły wydatki na dziecko lub podrożały opłaty za czynsz.
Milena Oszczepalińska
Podwyższenie alimentów
fot. AdobeStock
Ustalona przez sąd wysokość alimentów może ulec zmianie. Jeżeli osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem uzna, że okoliczności życiowe znacząco się zmieniły i dotychczasowe środki nie są wystarczające, może złożyć wniosek o ich podniesienie. Podwyższenie alimentów może nastąpić z kilku powodów. Podpowiadamy, kiedy i jak wnioskować w tej sprawie do sądu.

Kiedy można złożyć wniosek o podwyższenie alimentów?

Wnioskowanie do sądu o podniesienie wysokości dotychczasowych alimentów jest zasadne, jeżeli:
  • na skutek zwiększonych potrzeb dziecka (np. związanych z edukacją) osoba sprawująca opiekę nad nim musi ponosić większe koszty jego utrzymania;
  • osoba zobowiązana do płacenia alimentów znacząco zwiększyła swoje przychody (np. skutek dostania lepszej posady, spadku) albo obniżyła koszty utrzymania (np. spłacając cały kredyt mieszkaniowy, przeprowadzając się do tańszego lokum);
  • dziecko, na które przyznane są alimenty albo osoba sprawująca nad nim opiekę ma problemy zdrowotne lub ekonomiczne (np. na skutek choroby, wypadku, konieczności rehabilitacji, straty pracy);
  • pojawiły się inne okoliczności (np. znacznie wzrosły opłaty za czynsz w miejscu, gdzie mieszka uprawnione do alimentów dziecko wraz z opiekunem).

Zobacz także: Jak złożyć pozew o alimenty: niezbędne dokumenty + wzór pozwu
Redakcja poleca: Co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów? [SONDA ULICZNA]
O to, co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów na swoje dzieci zapytaliśmy przechodniów. Zobacz co mieli do powiedzenia - to nie były miłe słowa!

Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów?

W piśmie do sądu należy uwzględnić kilka rzeczy, w tym:
  • opisanie powodu, dla którego dotychczasowa kwota alimentów jest niewystarczająca;
  • podanie kwoty alimentów, o jaką się wnioskuje;
  • uzasadnienie, że nastąpiły zmiany stosunków majątkowych umożliwiające spełnienie żądania podwyższenia alimentów.
Wniosek o podwyższenie alimentów składa się do sądu rejonowego właściwego dla osoby uprawnionej do alimentów albo jej opiekuna prawnego (gdy dziecko jest niepełnoletnie). Można też złożyć go w rejonie osoby pozywanej – konkretny sąd wybiera osoba wnioskująca o podniesienie wysokości kwoty alimentów.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy