Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
poród, poród francuski
Adobe Stock
Poród

Poród francuski boli mniej, a do formy wrócisz w 12 godzin. Na czym polega?

Poród francuski to inaczej poród brzuszny, który trochę przypomina cesarskie cięcie, a trochę poród naturalny – z tą różnicą, że ból porodowy jest zdecydowanie mniejszy. Sprawdź, jak rodzić po francusku i gdzie w Polsce można urodzić w ten sposób.

Poród francuski do niedawna wykonywany był tylko we Francji i Izraelu, ale w kwietniu 2020 roku po raz pierwszy przeprowadzili go także polscy lekarze w Olsztynie. Na czym polega poród brzuszny? Poród metodą FAUCS (French Ambulatory Cesarean Section) to poród przez cesarskie cięcie, który jednak przebiega szybciej, prościej i mniej boleśnie. Pełni entuzjazmu polscy lekarze uczą się przeprowadzania porodów francuskich od specjalistów z Francji. Na czym to polega?

Poród francuski:

  1. Na czym polega (przebieg)
  2. Różnice między porodem francuskim a cesarskim cięciem
  3. Kto może rodzić metodą FAUCS
  4. Gdzie można tak urodzić?

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

Na czym polega poród francuski?

Poród francuski to rodzaj porodu przez cesarskie cięcie, który jednak różni się techniką od tradycyjnej cesarki.

W pierwszej fazie porodu brzusznego lekarze wykonują poziome cięcie skóry brzucha rodzącej na 2 cm powyżej kości łonowej i nie naruszają jamy otrzewnej. Nacięcie ma szerokość około 9-11 cm, w zależności od przybliżonej wielkości główki dziecka. Następie wykonuje się pionowe cięcie na linii pępka, tak aby nacięcia utworzyły krzyż (nacięcie macicy jest dużo mniejsze niż w przypadku zwykłego cesarskiego cięcia), a pęcherz rodzącej jest przesunięty w prawą stronę, aby ułatwił dostęp do macicy. 

W drugim etapie porodu francuskiego, po 1-cenymetrowym nacięciu mięśniówki macicy i sztucznym pęknięciu błon, następuje wypchnięcie główki dziecka w sposób zbliżony do fizjologicznego – wszystko dzięki współpracy z mamą i odruchowi parcia. Aby wytworzyć odruch parcia podczas porodu brzusznego, kobieta dmucha w specjalny ustnik, nazywany też gwizdkiem. Dziecko przychodzi na świat stopniowo, prawie tak jak w czasie porodu naturalnego! 

Po urodzeniu się dziecka, tak jak w przypadku cesarskiego cięcia, zostaje oczyszczona jama macicy, a następnie zakładane są szwy wewnątrz jamy brzusznej. Powłoki skórne nie są zszywane, lecz sklejane specjalistycznym klejem skórnym. W efekcie kobieta może skorzystać z prysznica po porodzie bez obawy o zmoczenie opatrunku. Co ważne, po takim spojeniu tkanek rana szybciej się goi, jest mniej podatna na infekcje, a blizna jest mniejsza niż w przypadku standardowego cięcia.

Po porodzie francuskim kobieta pozostaje pod obserwacją w sali pooperacyjnej nie krócej niż 2 godziny po wykonanym zabiegu. W trakcie rekonwalescencji mogą być podawane dożylnie środki przeciwbólowe takie jak: paracetamol czy ketoprofen.

Zalety porodu francuskiego:

  • jest mniej bolesny dla kobiety,
  • skraca czas pobytu w szpitalu i okres rekonwalescencji po porodzie,
  • zmniejsza ryzyko chorób u noworodka,
  • pozwala zmniejszyć ryzyko komplikacji podczas porodu,
  • eliminuje ryzyko powstania niepłodności u kobiety.

Cesarskie cięcie a poród francuski

W Polsce ok. połowa porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Niestety, lekarze są zgodni, że cesarka, oprócz tego, że wydłuża czas, w jakim kobieta wraca do pełnej sprawności, to jeszcze stwarza ryzyko poważnych komplikacji:

Poród francuski to bardziej naturalna i bezpieczniejsza forma cesarskiego cięcia, która w dużej mierze eliminuje te zagrożenia. Poza tym bezpośrednio po porodzie brzusznym kobieta może przytulić noworodka i karmić go piersią.

Poród francuski – dla kogo?

Metoda FAUCS jest stosowana tylko w przypadku zaplanowanych cięć cesarskich. Pozwala to lekarzom na przygotowanie się do porodu francuskiego i daje więcej czasu na spokojne przeprowadzenie zabiegu. Nie wykonuje się porodów brzusznych, jeśli dziecko w wyniku komplikacji musi być jak najszybciej wyciągnięte z brzucha mamy na zewnątrz.

Poród francuski w Polsce:  gdzie można tak urodzić?

Mimo wielu zalet porodu francuskiego nie jest on popularny w Polsce. Obecnie placówkami, w których wykonuje się ten zabieg, jest w Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie oraz Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach.

Zobacz też:

poród w domu
AdobeStock
Przygotowania do porodu
Poród w domu nie dla każdego! Ile trzeba zapłacić za ten komfort?
Poród domowy zapewnia kobiecie większą intymność i spokój. Taką decyzję należy jednak wcześniej dobrze przemyśleć, znaleźć zaufaną położną, zadbać o potrzebne rzeczy. Podstawowym kryterium, by poród mógł odbyć się w domu, jest prawidłowy przebieg ciąży. Sprawdź, czy poród domowy jest odpowiedni dla ciebie!

Poród w domu w Polsce nie jest dzisiaj taką rzadkością, jak kiedyś. Kiedy termin porodu nieuchronnie się zbliża, przyszła mama musi zdecydować, jak chciałaby rodzić. Część kobiet decyduje się na poród warunkach domowych. Te, które mają już go za sobą, zazwyczaj twierdzą, że to był najwłaściwszy wybór, jakiego mogły dokonać. Poród domowy nie jest jednak bezpłatny, jego cena waha się od 2000 do 4000 zł.  Spis treści:  Poród naturalny w domu - nie dla każdej ciężarnej Rodzenie w domu - zalety Jak zorganizować poród w domu? Poród w domu – formalności Poród w domu a szczepienia Poród w domu - cena Wizyta u pediatry po porodzie w domu Położna po porodzie w domu Zdjęcia i film z porodu w domu Naturalne sposoby na wywołanie porodu Poród naturalny w domu - nie dla każdej ciężarnej Jeśli wolałabyś, żeby twoje dziecko przyszło na świat w domu, a nie w szpitalu, musisz najpierw się upewnić, że jest to rozwiązanie dla ciebie. Po pierwsze powinnaś być absolutnie przekonana, że dasz radę urodzić samodzielnie w domu i mieć zaufanie do położnej, która ma ci w tym towarzyszyć. A po drugie, twoja ciąża powinna przebiegać w sposób prawidłowy. Kwalifikacji do porodu domowego udziela położna na podstawie wywiadu (odbywa się on około. 36 tygodnia ciąży ). Sprawdza twój obecny stan zdrowia, pyta o przebieg poprzednich ciąż, jeśli takie były i upewnia się, czy naprawdę czułabyś się bezpiecznie, rodząc poza szpitalem. Rodzenie w domu - zalety Jak się rodzi dzieci w domu? Przede wszystkim inaczej, niż w szpitalu. Oczywiście pierwszą zasadniczą różnicą jest miejsce, a co za tym idzie, wyposażenie „sali porodowej” . W domu rodzi się w warunkach absolutnie naturalnych, bez łóżka porodowego, aparatury medycznej, dostępu do takich form łagodzenia...

Poród przez cesarskie cięcie na filmie
Facebook/Pregnancy Videos
Cesarskie cięcie
Zobacz, jak wygląda poród przez cesarskie cięcie! Ten film zapiera dech!
Tak wyjątkowy poród przez cesarskie cięcie nie zdarza się często. Zobacz, jak młoda mama pomaga dziecku przyjść na świat. Zdecydowałabyś się na coś takiego?

„Gary, jeśli się zdecydujemy, następnym razem chcę to zrobić!” – napisała pod filmem Lauren. „To przerażające” – skomentował Matt. Nic dziwnego, że ten film z cesarskiego cięcia wzbudza tak skrajne emocje! Wyróżnia go to, że mama sama przyjmuje na świat swoje dziecko. Asytuje przy własnej cesarce Dla wielu mam poród przez cesarskie ciecie jest po prostu przykry. Często nie wiedzą, co się dzieje za zasłonką, mogą tylko potrzeć w sufit i słuchać. Maluch trafia do mamy tylko na chwilkę. Okazuje się, że mama nie musi przeżywać własnej cesarki aż tak pasywnie. Coraz częściej używa się prześwitujących przesłon, by kobieta mogła patrzeć, jak jej malec przychodzi na świat. Bohaterka tego filmu idzie o krok dalej. Gdy lekarze rozcinają powłoki brzuszne i pojawia się główka dziecka, młoda mama przy pomocy lekarzy chwyta noworodka i pomaga mu wydostać się na zewnątrz. Gdy maluszek jest już na świecie, mama bierze go w ramiona i przytula, zapewniając mu kontakt skóra do skóry. Zobaczcie film:   Cesarskie cięcie nie dla każdego Cesarka wzbudza skrajne emocje – dla jednych to ostateczność, dla drugich warunek urodzenia dziecka. Cesarskie cięcie powinno być przeprowadzane w wyjątkowych sytuacjach, kiedy kobieta ze wskazań medycznych nie może urodzić dziecka naturalnie. Coraz częściej ciężarne, które wiedzą, że będą rodzić przez cesarskie cięcie, planują zabieg tak, by jak najbardziej przypominał poród naturalny . Ten film jest tego świetnym przykładem. Młoda mama wyjmuje maluszka i od razu bierze go na ręce, dzięki czemu może zapewnić mu bliskość już od pierwszych sekund. Jeśli przy porodzie naturalnym występują komplikacje i konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia , mama nie zawsze może mieć możliwości przytulenia dziecka zaraz po narodzinach. Jeśli jednak cesarka jest planowana, kobieta...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj