Dieta owocowo-warzywna dr Dąbrowskiej to bardzo niskokaloryczna dieta dostarczająca organizmowi tylko ok. 600-800 kcal na dobę. Właściwie jest to pewna forma głodówki. Tak niska podaż energii nie może trwać długo, dlatego post ten nie powinien trwać dłużej niż 6 tygodni. Poza tym jest absolutnie zakazany w przypadku matek karmiących czy ciężarnych. Zanim zdecydujecie się na detoks metodą dr Dąbrowskiej, upewnijcie się, że jesteście zupełnie zdrowi. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega i co można jeść w trakcie tego postu.

Reklama

Post Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej bazuje na:

  • warzywach niskoskrobiowych (np. marchewki, buraki, rzodkiewki, kalafior, brokuły, cebula, por, sałata, pomidory, papryka),
  • owocach z niską zawartością cukru (np. maliny, truskawki, jeżyny, kiwi, grejpfruty, arbuzy, pomarańcze, brzoskwinie).

Zasady odżywiania w trakcie stosowania diety dr Dąbrowskiej

Oprócz tego, że trzeba jeść warzywa i owoce, należy spożywać je w odpowiedni sposób, aby uzyskać zamierzony efekt. Stosując post dr Dąbrowskiej, pamiętaj o tym, by:

  • maksymalnie dużo warzyw jeść po prostu na surowo;
  • zjadać zupy warzywne;
  • pić soki warzywne i owocowe (najlepiej świeże, domowej roboty);
  • zjadać warzywa gotowane (zwłaszcza na parze);
  • owoce traktować jako uzupełnienie, a nie głównie spożywane produkty.

Zalety i wady postu dr Dąbrowskiej

Dieta opracowana przez dr Dąbrowską dostarcza organizmowi sporą dawkę błonnika pokarmowego. Dzięki temu pozwala na wyregulowanie pracy jelit, detoks organizmu i zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów. Należy jednak podchodzić do niej z rozwagą, ponieważ przestawienie się na kilka tygodni na spożywanie wyłącznie warzyw i owoców może negatywnie odbić się na organizmie. Zdarza się, że wywołuje migreny i zaburza pracę hormonów. Poza tym bardzo często wywołuje bóle głowy, które niekoniecznie związane są z usuwaniem toksyn z organizmu, a z niedoborem glukozy i niedocukrzeniem.

Post dr Dąbrowskiej może być dobrym wstępem do zmiany nawyków żywieniowych w takim sensie, że uczy nas, by zjadać więcej owoców i warzyw i wprowadzać je do codziennego menu. Ale w tym celu wystarczy przejść na dietę owocowo-warzywną na kilka dni.

Zobacz także

Z tą dietą wiąże się jeszcze jeden haczyk. Owszem, powoduje obniżenie masy ciała w szybkim tempie, ale zwykle jest to tylko utrata wody, a nie tłuszczu. Prawda jest taka, że jedynie zdrowa, przemyślana i długofalowa dieta jest w stanie zmienić naszą sylwetkę w zdrowy sposób i bez efektu jojo.

Zobacz także: Jakie błędy popełniają mamy, odchudzając się po porodzie?

Jak się przygotować do diety owocowo-warzywnej?

Dieta dr Dąbrowskiej z uwagi na to, że jest tak restrykcyjna, może wywołać uczucie senności, osłabienia i poirytowania. Dlatego nie powinna być stosowana, gdy czeka nas np. trudny okres w pracy, a już na pewno nie wtedy, gdy karmimy piersią (w tym czasie nie powinno się zresztą stosować żadnych diet eliminacyjnych bez zalecenia lekarza). Na taki kilkutygodniowy detoks należy zatem wybrać się w przemyślanym, dogodnym momencie. Z uwagi na dostępność do wielu świeżych warzyw i owoców jest on polecany szczególnie wiosną i latem.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama