jakie prawa ma babcia do wnuka
fizkes/Adobe Stock
Prawo i finanse

Jakie prawa mają babcia i dziadek wobec wnuków?

Dziadkowie nie zastanawiają się, jakie mają prawa do wnucząt aż do czasu, gdy ich kontakty z wnukami zostaną z jakiegoś powodu ograniczone. Często dzieje się tak po rozwodzie rodziców dziecka. Niestety prawa dziadków wobec wnuków nie są zagwarantowane z automatu.

Prawa babci i dziadka do wnuka lub wnuczki czasami musi usankcjonować sąd. Dzieje się tak wyłącznie na wniosek dziadków. Prawo nie określa, w jakim wymiarze dziadkowie mogą widywać swoje wnuki. Jeśli z jakiegoś powodu ich kontakty są ograniczane, trzeba wystąpić do sądu i ustalić warunki widywania się z wnukami. Sąd Najwyższy potwierdził, że dziadkowie mają pełne prawo do uregulowania swoich kontaktów z wnukami.

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Prawa dziadków wobec wnuków

Na mocy przepisów zawartych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (art. 113), dziadkowie i wnuki mają prawo, a także obowiązek wzajemnego utrzymywania kontaktów. Zatem na pytanie, czy dziadkowie mają prawo widywać wnuka, odpowiedź może być tylko jedna: tak, dziadkowie mają takie prawo. Warto jednak wiedzieć, że w szczególnych przypadkach sąd może te kontakty ograniczyć lub całkowicie ich zakazać.

Średnio dwoje na troje babć i dziadków opiekuje się wnukami, mają więc z nimi regularny kontakt. Gdy rodzice się rozwiodą, czasem kontakty te są przez jednego z rodziców ograniczane lub całkowicie uniemożliwiane. Jeśli do tego dochodzi, cierpią nie tylko dziadkowie, ale przede wszystkim dzieci. Spragniony kontaktu z nimi dziadek lub babcia, powinni wystąpić do sądu o ustalenie prawa do widywania się z wnukami. Zwykle krok ten podejmuje się po nieudanej próbie uregulowania kontaktów z wnukami, czyli po próbie rozmowy i dokonania ustaleń z rodzicami.

Wniosek o ustalenie prawa do kontaktu z wnukami składa się w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnuków. We wniosku do sądu trzeba jasno określić, w jakim zakresie dziadkowie domagają się kontaktów z wnukami – jak często, w jakich godzinach (dotyczy to także kontaktów telefonicznych). W drugiej części wniosku trzeba go uzasadnić, czyli podać, że np. jedno z rodziców dzieci uniemożliwia kontakty z dziadkami, że wcześniej dzieci były stałymi bywalcami domu babci czy dziadków, że łączyły ich bliskie relacje z wnukami.

Czy można zabronić dziadkom kontaktu z wnukami?

Prawo dziadków do kontaktów z wnukami nie jest prawem bezwzględnym. Oznacza, że w pewnych sytuacjach może być ograniczane. Kontakty dziadków z wnukami mogą zostać ograniczone lub zakazane ze względu na dobro dziecka.

Całkowity zakaz kontaktów może orzec sąd. Trzeba w tym celu przeprowadzić postępowanie, w którym musi zostać udowodnione, że utrzymywanie takich kontaktów poważnie zagraża dobru dziecka lub je znacząco ogranicza. W praktyce oznacza to np. że dziadkowie dają wnukom zły przykład, np. notorycznie spożywają alkohol w dużych ilościach albo narkotyzują się, czy też popełniają przestępstwa. Powód do orzeczenia całkowitego zakazu kontaktu dziadków z wnukami musi być naprawdę poważny, a nie błahy.

Ustalenie kontaktów dziadków z wnukami – droga prawna

Jak już stwierdziliśmy, aby ustalić kontakty dziadków z wnukami, dziadkowie muszą złożyć wniosek do sądu rejonowego w miejscu zamieszkania wnuka czy wnuków. Zanim sąd podejmie decyzję, przesłucha dziadków, rodziców i same dzieci, aby ustalić, co leży w ich najlepszym interesie. Sąd zbada, jakie relacje łączą dziadków i wnuki, jak wyglądały ich dotychczasowe kontakty, jakie są możliwości stron związane z odwiedzinami czy transportem dzieci, jakie są życzenia dziecka w tej sprawie (o ile dziecko jest wystarczająco dojrzałe).

Sąd bierze to wszystko pod uwagę, a także to, o co dokładnie wnioskowali dziadkowie. Na tej podstawie wydaje orzeczenie określające warunki kontaktów dziadków z wnukami.

Nie ma żadnej reguły, która mówiłaby o tym, jak często mają się odbywać kontakty dziadków z wnukami. Istnieje bowiem wiele okoliczności, które sąd weźmie pod uwagę podczas wydawania orzeczenia.

Zobacz także:

pomysłowe laurki na dzień babci i dziadka do wydruku
Adobe Stock/Daniel Jędzura
Święta i uroczystości
Pomysłowe laurki na Dzień Babci i Dziadka – szablony do druku
Wydrukuj szablony i wzory laurek na Dzień Babci i Dziadka i daj dziecku do pokolorowania. Takie pomysłowe laurki do druku przydadzą się też dla małych dzieci, które jeszcze nie potrafią narysować laurki samodzielnie.

Laurki na Dzień Babci i Dziadka do druku to świetne rozwiązanie dla młodszych dzieci, które nie radzą sobie jeszcze z rysowaniem. Wystarczy wydrukować wzór laurki dla babci lub dziadka i pokolorować. Taka pomysłowa laurka może być jedynym, symbolicznym prezentem dla dziadków od dziecka, ale też dodatkiem do prezentu kupionego lub upominku wykonanego samodzielnie . Spis treści: Pomysłowe laurki na Dzień Babci i Dziadka – szablony do wydruku Laurka na Dzień Babci i Dziadka z gwiazdami Pomysłowa laurka dla dziadków z serduszkami Laurka dla babci do druku z wierszem, gwiazdami i księżycem Pomysłowa laurka dla babci z wierszykiem o babci-wróżce Laurka dla babci z wierszykiem i serduszkami Laurka dla babci – szablon składany z księżycem i gwiazdami Laurka dla babci do wydruku: składana z balonikami Laurka dla babci składana, z kwiatuszkiem Pomysłowa laurka dla dziadka – szablon składany, z gwiazdami Laurka dla dziadka – składana z balonikami Laurka dla dziadka składana, z kwiatem Pomysłowe laurki na Dzień Babci i Dziadka – szablony do wydruku Mamy dla was dwa rodzaje laurek do wyboru – składane oraz jednostronne . Te pierwsze po wydrukowaniu i pokolorowaniu trzeba złożyć, a w środku tak powstałego karnetu jest miejsce na życzenia dla babci lub dziadka. Jednostronne laurki można od razu wydrukować z życzeniami lub puste, aby wpisać własne życzenia, korzystając np. z cytatów o babci i dziadku albo z wierszyków na Dzień Babci i Dziadka . Aby wydrukować wybrany szablon, wystarczy kliknąć w obrazek, a następnie zapisać go na komputerze lub od razu wydrukować. Laurka na Dzień Babci i Dziadka z gwiazdami To dobre rozwiązanie, jeśli macie ochotę własnoręcznie dopisać dedykację lub życzenia . Warto znaleźć fajny cytat o babci lub dziadku i go umieścić przy obrazku....

pomysły na dzień babci i dziadka
Fotolia
Święta i uroczystości
Pomysły na prezent na Dzień Babci i Dziadka – co kupić, a co zrobić własnoręcznie?
Szukasz pomysłu na Dzień Babci i Dziadka? Jeśli maluch jest mały, przygotuj od niego jakiś drobiazg dla dziadków. Starsze dziecko może zrobić laurkę, pokolorować obrazek lub zrobić prezent własnoręcznie.

Oto kilka sprawdzonych pomysłów na Dzień Babci i Dziadka oraz garść dodatkowych podpowiedzi na to, jak podziękować babciom i dziadkom za to, że są i troszczą się o swoje wnuki z tak wielką miłością. Rozpieszczają, pozwalają patrzeć na życie z innej perspektywy – dzięki ich wspomnieniom mamę i tatę można zobaczyć nie tylko jako poważnych dorosłych, ale także jako maluchy, które rozbijały kolana i grymasiły przy zupie z kluskami. Spis treści: Pomysł na Dzień Babci i Dziadka – wspólny obiad Pomysł na upominek na Dzień Babci i Dziadka – fotokalendarz Fajne pomysły na Dzień Babci i Dziadka – domowe występy Pomysły plastyczne na Dzień Babci i Dziadka Dzień Babci i Dziadka: pomysły na prezent Pomysł na Dzień Babci i Dziadka – wspólny obiad Zaproszenie dziadków na uroczysty obiad jest dobrym rozwiązaniem dla tych rodzin, które biegają z życzeniami od domu jednej babci do domu drugiej. Wszyscy – dziadkowie z jednej i drugiej strony – mogą spotkać się w jednym czasie i miejscu na uroczystym obiedzie z okazji Dnia Babci i Dziadka . Wybierzcie na tę okazję któryś z dni weekendowych – wtedy najpewniej wszyscy będą mieli wolne i będą mogli spędzić więcej czasu z wnuczkami. Zaangażuj dziecko w przygotowanie poczęstunku – szykowanie potraw, nakrywanie do stołu. Podczas spotkania możecie uhonorować gości w dodatkowy sposób – różne pomysły na Dzień Babci i Dziadka poniżej: Pomysł na upominek na Dzień Babci i Dziadka – fotokalendarz Myśląc o tym, co może ucieszyć babcię i dziadka, dzieci mają szansę lepiej ich poznać, a także dowiedzieć się, że sztuka obdarowywania nie polega na wręczeniu czegoś, co nam wydaje się interesujące, ale na znalezieniu rzeczy, która ucieszy osobę, która ją otrzyma. Własnoręcznie przygotowany prezent dla dziadków   ucieszy ich...

wierszyki na dzień babci i dziadka
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Babci i Dziadka: znane, śmieszne, krótkie, wspólne dla dziadka i babci
Wierszyki na Dzień Babci i Dziadka dziecko może wyrecytować lub wpisać do laurki. Są to krótkie rymowanki, które z pewnością wzruszą i rozbawią dziadków. Będą idealne dla przedszkolaków, ale zainspirują również starsze wnuki. Mamy też wierszyki dla maluszków na pierwszy Dzień Babci i Dziadka.

Wierszyki na Dzień Babci i Dziadka wyrecytowane przez ukochanego wnuczka zawsze są najbardziej wartościowym prezentem. Z tej okazji przygotowaliśmy kilkanaście takich wierszy. Znajdziecie wśród nich śmieszne propozycje, które wywołają uśmiech na twarzy dziadka i babci, a także piękne i wzruszające, dzięki którym poczują się naprawdę wyjątkowo w dniu swojego święta.  Wierszyki na Dzień Babci i Dziadka Te wierszyki na Dzień Babci i Dziadka możesz przepisać z dzieckiem do laurki dla dziadków lub pomóc maluchowi nauczyć się ich na pamięć. Możesz też je  wydrukować  i wkleić do laurki lub zapisać w komputerze (telefonie) i wysłać e-mailem lub jako SMS.  Wierszyki na Dzień Babci i Dziadka: Wierszyki na pierwszy Dzień Babci i Dziadka Krótkie wierszyki na Dzień Babci i Dziadka Wiersze dla babci i dziadka (wspólne) Śmieszne wierszyki na Dzień Babci i Dziadka Najpiękniejsze wierszyki na Dzień Babci i Dziadka Znane wiersze o babci i dziadku  Wierszyki na pierwszy Dzień Babci i Dziadka Poniżej przedstawiamy proste, łatwe do zapamiętania wierszyki na pierwszy Dzień Babci i Dziadka od maluszka. Życzę Tobie, Babciu miła, byś zawsze szczęśliwa była! *** Życzę Ci, Babuniu, życia najdłuższego, pociechy, szczęścia i zdrowia dobrego! *** Dla Dziadziusia od wnusia, by Dziadziuś męczyć się nie musiał, by długo żył i zdrowy był. *** Kocham mocno babcię, dziadka. To nie żarty moi mili. Dzisiaj im życzenia składam, By sto latek jeszcze żyli. Krótkie wierszyki na Dzień Babci i Dziadka Krótkie wierszyki będą idealne dla młodszych dzieci. Babcia i dziadek na pewno docenią pracę, jaką dziecko włoży w nauczenie się rymowanki.  Kiedy mama się gniewa i patrzy wzrokiem ponurym, jednym skinieniem ręki możesz dziadku odpędzić złe chmury. *** Moja babcia przyszła,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj