Mandat za brak karty rowerowej
Adobe Stock
Prawo i finanse

Mandat za brak karty rowerowej – ile zapłacisz za dziecko w 2022 roku?

Mandat za brak karty rowerowej to nie bajki wyssane z palca. Możesz zapłacić nawet 200 zł, a w skrajnych przypadkach 1500 zł. Sprawdź, co grozi twojemu dziecku za jazdę bez karty rowerowej.

Twoje dziecko samodzielnie dojeżdża do szkoły na rowerze? A może po lekcjach spotyka się z kolegami i koleżankami, żeby pojeździć na „dwóch kółkach”? Uwaga: za brak karty rowerowej może otrzymać pouczenie, a nawet mandat.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Mandat za brak karty rowerowej dla dziecka

Karta rowerowa jest dokumentem uprawniającym osoby niepełnoletnie (w wieku od 10. do 18. roku życia) do poruszania się rowerem lub hulajnogą po drogach publicznych, strefach zamieszkania czy strefach ruchu. Jeśli twoje dziecko nie ma stosownego dokumentu potwierdzającego podstawową znajomość zasad ruchu drogowego, może otrzymać pouczenie. A jeśli ukończyło 17 lat – nawet mandat.

Dzieci, które nie ukończyły 10. roku życia, mogą poruszać się rowerem wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

Mandat za brak karty rowerowej 2022

Art. 94 Kodeksu wykroczeń wskazuje: „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 zł”. Jednak policja uspokaja: „Zatrzymując nieletniego za złamanie przepisów, policjant, jeśli uzna, że wykroczenie jest niewielkie, może pouczyć młodego kierowcę. Jeśli jednak sprowadził na kogoś zagrożenie, policjant sporządzi odpowiednią dokumentację, która trafi następnie do sądu rodzinnego”, informuje kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego w rozmowie z Polskim Radiem Kierowców.

Ile zapłacisz, jeśli twoje dziecko nie ma karty rowerowej?

Obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku taryfikator mandatów przewiduje, że osoba, która jeździ po drodze publicznej rowerem lub hulajnogą, nie ma karty rowerowej i ukończyła 17 lat, może otrzymać karę finansową w kwocie 200 zł. Młodsze dzieci i młodzież, między 10. a 16. rokiem życia, nie podlegają kodeksowi wykroczeń, więc mandatu nie otrzymają, a sprawa najpewniej zakończy się na pouczeniu.

Mimo wszystko zachęcamy dzieci i młodzież do zdawania egzaminów na kartę rowerową, bo zachowanie bezpieczeństwa na drodze jest bezcenne.

Zobacz także:

jaki kask rowerowy dla dziecka
Adobe Stock
Zakupy
Kask rowerowy dla dziecka: jak dobrać i zmierzyć kask rowerowy dla dzieci? [RANKING]
Kask rowerowy to niezbędne wyposażenie małego rowerzysty. Kaski rowerowe dla dzieci różnią się ceną, kształtem i rozmiarem, dlatego nie tak łatwo dobrać odpowiedni model. W dodatku przed zakupem trzeba go obowiązkowo zmierzyć! Zebraliśmy najlepsze kaski rowerowe w aktualny ranking.

Jeśli nie wiesz, jak zmierzyć i dobrać kask rowerowy dla dziecka, nie jesteś sama. Zakup kasku rowerowego dla dzieci bywa sporym wyzwaniem i sprawia trudność wielu rodzicom. Ale nie wolno z niego rezygnować! Poniżej znajdziesz ranking najbezpieczniejszych i najchętniej kupowanych kasków na rower dla dzieci. Zakupy nie muszą zrujnować twojego portfela: w zestawieniu są kaski w przystępnych cenach, w tym kask dla rocznego dziecka, dla kilkulatka oraz profesjonalny kask rowerowy typu enduro. Spis treści: Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka? Jak zmierzyć kask dla dziecka? Najlepsze kaski rowerowe dla dzieci: Bezpieczny kask rowerowy dla dziecka, Lionelo Kask dla rocznego dziecka, Meteor Kask rowerowy dla dziecka do ozdabiania naklejkami, Kinderkraft Lekki kask rowerowy dla starszych dzieci, Puky PH3 Kask rowerowy szczękowy dla dzieci, Rockbros Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka? Jeśli myślisz, jaki kask rowerowy kupić dla dziecka, z pewnością kluczowe jest dla ciebie bezpieczeństwo malucha. Kask rowerowy musi posiadać odpowiednie certyfikaty gwarantujące, że w razie upadku i uderzenia głową o podłoże czy przeszkodę  kask zamortyzuje wstrząs . Wbrew pozorom zakup kasku z atestem nie musi być drogi – w naszym przeglądzie znajdziesz także kask dla dzieci za 30 zł! Oczywiście warto pamiętać, że solidniejsze kaski, które jeszcze lepiej chronią głowę dziecka, po prostu muszą być droższe. Kask musi  spełniać warunki normy EN 1078  (kaski rowerowe). Dobrze, jeśli spełnia też normę EN 1080 (kaski dla dzieci poniżej 7. roku życia). Kupując kask rowerowy dla dziecka, weź też pod uwagę: wagę kasku: im lżejszy, tym lepiej (optymalna waga to mniej niż 200 g), bo nie będzie obciążał głowy i kręgów szyjnych, a dziecko bez trudno samo będzie go nosić ochronę żuchwy: taki kask może być pełny...

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?
AdobeStock
Gry i zabawy
Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? [sprawdzone metody]
Podpowiadamy, jak pomóc dziecku szybko i bez stresu nauczyć się jeździć na rowerze z pedałami. Najważniejsza zasada: nic na siłę!

Nauka jazdy na rowerze to niełatwa sprawa. Opanowanie tak skomplikowanych czynności, jak jednoczesne pedałowanie, utrzymywanie równowagi, omijanie przeszkód, orientacji co do kierunku jazdy, to dla dziecka spore wyzwanie. Jednak wkrótce z pewnością się tego nauczy i będzie się cieszyć przyjemnością, jaką można czerpać z jazdy na rowerze. Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerze? Metody nauki jazdy na rowerze Czy warto kupić rowerek biegowy? Jaki rower z pedałami kupić dziecku? Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerze? Dziecko może rozpocząć naukę około czwartego-piątego roku życia. To najlepszy wiek, bo właśnie wtedy kończy się kształtować poczucie równowagi, wzrasta także koordynacja ruchowa. Poza tym maluch potrafi się na dłużej skupić i nie rozprasza się z byle powodu. Są jednak dzieci, które nie potrafią nauczyć się jazdy na dwóch kółkach jeszcze w wieku sześciu, siedmiu lat. I nie ma w tym nic niepokojącego: wszytko zależy od koordynacji i skupienia. Pamiętaj, że każdy umiejętności zdobywa indywidualnie. Świetnym pomysłem są rowerki biegowe dla najmłodszych. Już dwu-trzylatek może zacząć ćwiczyć równowagę, odpychając się nóżkami na takim rowerku. Metody nauki jazdy na rowerze Maluch, który opanował jazdę, a rowerku biegowym znacznie szybciej podłapie jak pedałować i hamować, bo równowagę na jednośladzie ma już opanowaną. Jeśli malec jeździł do tej pory na 3 lub 4 kółkach, może być troszkę trudniej, ale nie ma co się zniechęcać. Przede wszystkim dziecka nie wolno zmuszać, malec musi być chętny, najedzony i wyspany. Po drugie warto, by sam rowerek zachęcał malucha. Dzieci są szczęśliwe, jeśli same mogą wybrać rower lub dostały wymarzony jednoślad w prezencie. Rower nie może być zbyt ciężki, a jeśli jest to rower używany, powinien być dobrze naoliwiony. Najlepiej na początek wybrać prosty odcinek, bez...

fotelik rowerowy od kiedy
Adobe Stock
Czas wolny
Fotelik rowerowy: od kiedy można wozić dziecko na rowerze?
W foteliku rowerowym można wozić dziecko dopiero wtedy, gdy siedzi pewnie i stabilnie. Specjaliści zdecydowanie odradzają kupowanie fotelika rowerowego dla niemowlaka. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest fotelik na rower dla co najmniej rocznego dziecka. Wyjaśniamy też, do jakiego wieku (i wagi) dziecko może jeździć w foteliku.

Wielu rodziców zastanawia się, od kiedy dziecko może jeździć w foteliku rowerowym. Zdania są różne: zapaleni cykliści kupują fotelik rowerowy dla niemowlaka, a producenci fotelików zapewniają, że w atestowanym sprzęcie można wozić dziecko już od 9. miesiąca życia. Z kolei wielu pediatrów zaleca, by kupić fotelik rowerowy dla rocznego, a nawet dopiero półtorarocznego dziecka.   Spa - Akademia Młodych Rodziców   Od kiedy można wozić dziecko w foteliku rowerowym? Jeśli zastanawiasz się, od jakiego wieku dziecko może jeździć w foteliku rowerowym, specjaliści mają jednoznaczną odpowiedź. Zdaniem fizjoterapeutów, ze względu na niedojrzałość aparatu kostno-stawowo-mięśniowego, dziecka nie powinno się wozić na rowerze, dopóki nie ukończy 1. roku życia . Choć nie reguluje tego prawo, fotelik rowerowy dla niemowlaka to nie jest dobry pomysł! Wożenie na rowerze niemowlaka może zaburzyć rozwój jego mięśni i kręgosłupa. O wiele lepiej niż fotelik rowerowy sprawdzi się przyczepka rowerowa dla niemowlaka: dwu- lub trzykołowa, chroniąca przy okazji przed wiatrem i deszczem. „Lepiej chwilę poczekać i kupić fotelik rowerowy dla co najmniej rocznego dziecka, niż nadwyrężyć delikatny kręgosłup malucha. Najlepiej, by dziecko w foteliku już pewnie, stabilnie i samodzielnie siedziało , dobrze trzymało główkę, miało rozwinięte mechanizmy ruchowe i amortyzacyjne. Pamiętajmy, że dziecko w foteliku rowerowym jest narażone na wstrząsy” – tłumaczy Kamil Sawicki, fizjoterapeuta dziecięcy z warszawskiej Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Konwaliowa”.   Spa - Konkurs „Narodziny rodziny”   Jak poznać, że dziecko jest gotowe do jazdy w foteliku rowerowym? Dowodem na to, że aparat ruchu dziecka poradzi sobie z przeciążeniami, jakie powstają w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz