przerwa wielkanocna w szkole
Adobe Stock/natalialeb
Święta i uroczystości

Przerwa wielkanocna w szkole: kiedy wypada? Wielkanoc 2022

Przerwa wielkanocna w szkole w 2022 roku trwa dość długo. Rodzice będą musieli zaopiekować się dziećmi także przed świętami i po nich. Podajemy daty: kiedy się zaczyna i kiedy się kończy przerwa wielkanocna w szkole.

Przerwa wielkanocna w szkole to przerwa obejmująca Wielkanoc, ale nie tylko. Wolne będą także dni przed świętami oraz po świętach. Wyjaśniamy, kiedy jest przerwa wielkanocna w szkole i kiedy rodzice będą musieli wziąć urlop w pracy.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Przerwa wielkanocna w szkole

Szykując się do świąt wielkanocnych, rodzice muszą najpierw sprawdzić, kiedy jest przerwa wielkanocna w szkole. Teoretycznie wolna powinna być Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny, w praktyce jednak dni wolnych jest więcej.

Wielkanoc 2022

Wielkanoc 2022 wypada w niedzielę, 17 kwietnia. Poniedziałek Wielkanocny to zaś 18 kwietnia. To oczywiście dni wolne od pracy i szkoły. Przerwa wielkanocna w szkole trwa jednak o wiele dłużej: zaczyna się już w Wielkim Tygodniu i kończy dopiero po świętach.

W tym roku Wielkanoc świętujemy dość późno, bo dopiero w drugiej połowie kwietnia. Święta wielkanocne nie mają stałej daty, ale wypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (tzw. pełni paschalnej określanej według kalendarza lunarno-solarnego). Wielkanoc obchodzimy zawsze między 22 marca a 25 kwietnia.

Kiedy przerwa świąteczna w szkole?

Przerwa wielkanocna w szkole w 2022 roku obejmuje dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny oraz wtorek po świętach. W tym roku dzieci nie pójdą więc do szkoły w dniach 14-19 kwietnia. To niemal cały tydzień, choć jeśli nie liczyć weekendu, wolne od szkoły będą tylko 4 dni. Uczniowie wrócą do szkół w środę, 20 kwietnia.

Przerwa wielkanocna w szkole a majówka

Ponieważ przerwa wielkanocna 2022 wypada dopiero pod koniec kwietnia, uczniów wkrótce czeka kolejny wolny długi weekend. Wystarczy spojrzeć w kalendarz ferii, świąt i wakacji: po powrocie do szkoły 20 kwietnia miną tylko niecałe dwa tygodnie, zanim dzieci znów będą mogły odetchnąć – zacznie się majówka (1-3 maja).

Zobacz też:

Malowanie jajek
Adobe Stock/Darios
Aktualności
Malowania jajek wielkanocnych – różne techniki: tradycyjne, ekologiczne, proste i dla zaawansowanych
Malowanie jajek ma bardzo długą tradycję. Nic dziwnego, że przez wieki powstawały naprawdę rozmaite techniki zdobienia jaj: woskiem, naturalnymi barwnikami, wydrapywanymi wzorkami, listkami roślin, naklejkami, farbami czy tuszem. Jeśli zastanawiasz się, jak w tym roku ozdobić jajka, zapraszamy po garść inspiracji. Opisujemy zarówno metody tradycyjne, jak i nowoczesne.

Malowaniem jajek zajmowali się nie tylko nasi dziadowie i pradziadowie, ale nawet nasi protoplaści żyjący w czasach Mieszka I. Najdawniejsze pozostałości po pisankach, które znaleziono w okolicach Opola, według ekspertów pochodzą bowiem z X wieku. Dawniej zdobieniem jaj na Wielkanoc zajmowały się wyłącznie kobiety. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, by pisanki, kraszanki, wydrapywanki czy naklejanki przygotowywała cała rodzina. Wybierzcie technikę zdobienia jaj i wzór, który sprawi, że święta będą jeszcze bardziej bogate w bliskie nam znaczenia. Spis treści: Malowanie jajek woskiem Malowanie jaj naturalnymi barwnikami Malowanie jajek: wzory roślinne Malowanie jajek: wydrapywanki Malowanie jajek: pisanki Malowanie jajek: naklejanki Wzory i wzorki na jajkach wielkanocnych   Malowanie jajek woskiem Aby wyczarować jajka malowane woskiem potrzebne są: Jajka (umyte, bo brudna skorupka nie przymie wosku) Rozpuszczony, gorący wosk (najlepiej pszczeli) Tzw. cebulak, czyli woda ugotowana z łupinami cebul – ważne, aby był wystudzony Drewniany patyczek, którego końcówką będziemy robić woskowe wzorki Drewniany patyczek maczamy w wosku i szybkim ruchem „rysujemy” tymże woskiem wzorek. Ozdobione woskowymi wzorami jajka wrzucamy do wystudzonego cebulaka i zagotowujemy. Skorupka zabarwi się na ciemnobrązowy kolor w miejscach, na których nie nałożyliśmy wosku. Naturalne barwniki do malowania jajek wielkanocnych Naturalnych barwników możemy użyć zarówno, gdy chcemy pomalować jajka woskiem, jak i wtedy, gdy chcemy uzyskać  jednobarwne jajka, tzw. kraszanki.  Nie musimy wcale (jak dawniej) gromadzić w tym celu kory dębu czy pędów młodego żyta.  Chcąc uzyskać kolor: ciemnobrązowy – użyjmy, jak nasze przodkowie, łupin cebuli (łupiny – im ich więcej tym intensywniejszy kolor...

życzenia wielkanocne
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Życzenia wielkanocne 2022: poważne, krótkie, religijne, śmieszne, oficjalne
Życzenia na Wielkanoc coraz częściej są rozsyłane mailowo i SMS-owo, dlatego przygotowałyśmy dla was ściągawkę z różnymi wzorami życzeń do rozesłania. Znajdziecie tu poważne, oficjalne, ale też krótkie i oryginalne oraz religijne życzenia wielkanocne.

Życzenia wielkanocne to piękna tradycja, którą należy pielęgnować. Najpiękniejsze życzenia świąteczne to takie, które napiszemy sami. Jeżeli jednak brakuje czasu lub po prostu nie za bardzo nam to wychodzi, przygotowałyśmy dla was najciekawsze propozycje życzeń na Wielkanoc, które można wysłać na kartce, SMS-ie lub mailem albo złożyć osobiście. Przedstawiamy najpiekniejsze życzenia na święta wielkanocne . Mamy różne propozycje, które ułatwią wam składanie życzeń: poważne, mądre, śmieszne, krótkie i religijne, ale też oficjalne – sami wybierzcie! Spis treści :  Życzenia wielkanocne poważne Mądre życzenia wielkanocne  Krótkie życzenia wielkanocne Religijne życzenia wielkanocne Ś mieszne życzenia wielkanocne Oficjalne życzenia wielkanocne Osobiste składanie życzeń wielkanocnych Życzenia wielkanocne poważne Ten rok przyniósł nam wszystkim wiele niepokojów. Nie chodzi tylko o wojnę w Ukrainie, ale również o dość niestabilną sytuację ekonomiczną w kraju. Dlatego składanie bardziej poważnych życzeń może być tym razem bardzo na miejscu. Oto kilka podpowiedzi. *** Spokoju w sercu i pokoju na świecie. Niech Wielkanocny czas odrodzi wszystko, co dobre.  Przegoni troski i smutki. Obudzi nadzieję na lepsze jutro. *** Zdrowych i smacznych świąt oraz ciepłej rodzinnej atmosfery przy wielkanocnym stole. Niech ta Wielkanoc będzie dla nas wszystkich zapowiedzią odrodzenia pokoju na świecie i nadzieją na lepsze, spokojne i pomyślne czasy. *** Niech dom będzie dla Was zawsze ostoją spokoju, a na stole nigdy nie zabraknie chleba. Niech Wielkanoc jednoczy i wzmacnia całą rodzinę. Niech nigdy nie zabraknie Wam tego, co w życiu najważniejsze: zdrowia, miłości i bezpieczeństwa. *** Z okazji Wielkanocy pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia i smacznego...

jak zrobić koszyk wielkanocny z papieru
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Jak zrobić koszyczek wielkanocny z papieru – instrukcja krok po kroku
Zastanawiasz się, jak zrobić koszyczek wielkanocny z papieru? Nie jest to wcale takie trudne, jak się wydaje. A co najlepsze – do jego wykonania będziesz potrzebować jedynie kleju, nożyczek i papierowych kartek. Skorzystaj z naszej instrukcji krok po kroku.

Koszyczek wielkanocny z papieru to ładna świąteczna ozdoba. Możesz zrobić go własnoręcznie lub z pomocą dzieci, które np. wytną odpowiednie elementy z papieru. Papierowy koszyczek wielkanocny będzie idealny do schowania wielkanocnych jajek z czekolady. Jeśli macie ochotę na więcej zabawy – zróbcie inne ozdoby wielkanocne , np. wielkanocne zajączki,   wianki  lub jajka wielkanocne z koronki .   Spis treści:  Koszyczek wielkanocny z papieru – instrukcja  Koszyczek wielkanocny  z papieru – ręcznie robiony zajączek Koszyczek wielkanocny z papieru – szablon do druku Koszyczek wielkanocny z papieru – instrukcja  Aby zrobić koszyczek wielkanocny z papieru potrzebne będą jedynie nożyczki, klej (ewentualnie zszywacz) i kilka kolorowych kartek. Oto instrukcja krok po kroku wykonania tej ozdoby wielkanocnej.  Krok 1 Z kolorowego papieru wytnij 8 pasków tej samej długości i szerokości. Jeden z pasków zwiń tak, by powstał okrąg. Sklej jego końcówki.  Krok 2 Pozostałe paski przyklejaj do okręgu tak, jak jest to pokazane na obrazku. W ten sposób utworzysz dno koszyczka. Przyklej tyle pasków, by całkowicie zapełnić puste miejsce.  Krok 3 Do podstawy koszyczka doklej rączkę. Również zrób to z paska papieru.  Krok 4 Na koniec możesz pięknie przyozdobić koszyczek, np. za pomocą papierowych kwiatków i listków.  Koszyczek wielkanocny  z papieru – ręcznie robiony zajączek Kolejna propozycja to efektowny koszyczek wielkanocny z papieru w kształcie wielkanocnego zajączka. Najpierw wytnij elementy pokazane na pierwszym obrazku. Sklej dno koszyczka, następnie doklej rączkę, głowę zajączka, łapki i ogonek, czyli okrągłe kółeczko. Domaluj zajączkowi czarnym flamastrem oczka,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj