Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
przerwa wielkanocna w szkole
Adobe Stock/natalialeb
Święta i uroczystości

Przerwa wielkanocna w szkole: kiedy wypada? Wielkanoc 2023

Przerwa wielkanocna w szkole w 2023 roku trwa dość długo. Rodzice będą musieli zaopiekować się dziećmi także przed świętami i po nich. Podajemy daty: kiedy się zaczyna i kiedy się kończy przerwa wielkanocna w szkole.

Przerwa wielkanocna w szkole to przerwa obejmująca Wielkanoc, ale nie tylko. Wolne będą także dni przed świętami oraz po świętach. Wyjaśniamy, kiedy jest przerwa wielkanocna w szkole i kiedy rodzice będą musieli wziąć urlop w pracy.

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Przerwa wielkanocna w szkole

Szykując się do świąt wielkanocnych, rodzice muszą najpierw sprawdzić, kiedy w szkole przewiduje się rekolekcje wielkopostne, a następnie, kiedy jest przerwa wielkanocna w szkole. Teoretycznie wolna powinna być Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny, w praktyce jednak dni wolnych jest więcej.

Wielkanoc 2023

Wielkanoc 2023 wypada w niedzielę, 9 kwietnia. Poniedziałek Wielkanocny to zaś 10 kwietnia. To oczywiście dni wolne od pracy i szkoły. Przerwa wielkanocna w szkole trwa jednak o wiele dłużej: zaczyna się już w Wielkim Tygodniu i kończy dopiero po świętach.

Święta wielkanocne nie mają stałej daty, ale wypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (tzw. pełni paschalnej określanej według kalendarza lunarno-solarnego). Wielkanoc obchodzimy zawsze między 22 marca a 25 kwietnia.

Kiedy przerwa świąteczna w szkole?

Przerwa wielkanocna w szkole w 2023 roku obejmuje dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny oraz wtorek po świętach. W tym roku dzieci nie pójdą więc do szkoły w dniach 6-11 kwietnia. To niemal cały tydzień, choć jeśli nie liczyć weekendu, wolne od szkoły będą tylko 4 dni. Uczniowie wrócą do szkół w środę, 12 kwietnia.

Przerwa wielkanocna w szkole a majówka

Ponieważ przerwa wielkanocna 2023 wypada na początku kwietnia, niespełna miesiąc później uczniów  czeka kolejny wolny długi weekend. Wystarczy spojrzeć w kalendarz ferii, świąt i wakacji: po powrocie do szkoły 12 kwietnia miną tylko niecałe trzy tygodnie, zanim dzieci znów będą mogły odetchnąć – zacznie się majówka (1-3 maja). 1 maja w 2023 wypada w poniedziałek, a 3 maja 2023 w środę. 

Zobacz też:

Malowanie jajek
Adobe Stock/Darios
Aktualności
Malowanie pisanek i innych jajek wielkanocnych – różne techniki: tradycyjne, ekologiczne, proste i dla zaawansowanych
Malowanie jajek ma bardzo długą tradycję. Nic dziwnego, że przez wieki powstawały naprawdę rozmaite techniki zdobienia jaj: woskiem, naturalnymi barwnikami, wydrapywanymi wzorkami, listkami roślin, naklejkami, farbami czy tuszem. Jeśli zastanawiasz się, jak w tym roku ozdobić jajka, zapraszamy po garść inspiracji. Opisujemy zarówno metody tradycyjne, jak i nowoczesne. Pomysłów na malowanie jajek wielkanocnych jest naprawdę sporo.

Malowaniem jajek wielkanocnych zajmowali się już nasi przodkowie żyjący w czasach Mieszka I. Najdawniejsze pozostałości po pisankach, które znaleziono w okolicach Opola, według ekspertów pochodzą z X wieku. Kiedy maluje się jajka wielkanocne? Odpowiedź brzmi po prostu: przed Wielkanocą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w waszej rodzinie odbywało się to w konkretny dzień (np. w Wielki Czwartek) , ale równie dobrze może być to np. ostatni weekend przed świętami.  Dawniej zdobieniem jaj na Wielkanoc zajmowały się wyłącznie kobiety. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, by pisanki, kraszanki, wydrapywanki czy naklejanki przygotowywała cała rodzina. Malowanie jajek wielkanocnych dla dzieci będzie prawdziwym wydarzeniem! Wybierzcie technikę zdobienia jaj i wzór, który sprawi, że święta będą jeszcze bardziej bogate w bliskie nam znaczenia. Ręcznie zdobione jajka wielkanocne z pewnością będą wspaniałą ozdobą wielkanocnego stołu. Pomysły na zdobienie jajek wielkanocnych: Malowanie jajek wielkanocnych woskiem Malowanie jaj naturalnymi barwnikami Malowanie jajek wielkanocnych we wzory roślinne Malowanie jajek: wydrapywanki Pisanki: ręcznie malowane jajka Malowanie jajek: naklejanki Wzory i wzorki na jajkach wielkanocnych   Malowanie jajek wielkanocnych woskiem Aby wyczarować jajka malowane woskiem, potrzebne są: jajka (umyte, bo brudna skorupka nie przyjmie wosku), rozpuszczony, gorący wosk (najlepiej pszczeli), tzw. cebulak, czyli woda ugotowana z łupinami cebul – ważne, aby był wystudzony, drewniany patyczek, którego końcówką będziemy robić woskowe wzorki. Drewniany patyczek maczamy w wosku i szybkim ruchem „rysujemy” tymże woskiem wzorek. Ozdobione woskowymi wzorami jajka wrzucamy do wystudzonego cebulaka (wywaru z łupin cebuli, przepis niżej) i zagotowujemy....

jak zrobić koszyk wielkanocny z papieru
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Jak zrobić koszyczek wielkanocny z papieru – instrukcja krok po kroku
Zastanawiasz się, jak zrobić koszyczek wielkanocny z papieru? Nie jest to wcale takie trudne, jak się wydaje. A co najlepsze – do jego wykonania będziesz potrzebować jedynie kleju, nożyczek i papierowych kartek. Skorzystaj z naszej instrukcji krok po kroku.

Koszyczek wielkanocny z papieru to ładna świąteczna ozdoba. Możesz zrobić go własnoręcznie lub z pomocą dzieci, które np. wytną odpowiednie elementy z papieru. Papierowy koszyczek wielkanocny będzie idealny do schowania wielkanocnych jajek z czekolady. Jeśli macie ochotę na więcej zabawy – zróbcie inne ozdoby wielkanocne , np. wielkanocne zajączki,   wianki  lub jajka wielkanocne z koronki .   Spis treści:  Koszyczek wielkanocny z papieru – instrukcja  Koszyczek wielkanocny  z papieru – ręcznie robiony zajączek Koszyczek wielkanocny z papieru – szablon do druku Koszyczek wielkanocny z papieru – instrukcja  Aby zrobić koszyczek wielkanocny z papieru potrzebne będą jedynie nożyczki, klej (ewentualnie zszywacz) i kilka kolorowych kartek. Oto instrukcja krok po kroku wykonania tej ozdoby wielkanocnej.  Krok 1 Z kolorowego papieru wytnij 8 pasków tej samej długości i szerokości. Jeden z pasków zwiń tak, by powstał okrąg. Sklej jego końcówki.  Krok 2 Pozostałe paski przyklejaj do okręgu tak, jak jest to pokazane na obrazku. W ten sposób utworzysz dno koszyczka. Przyklej tyle pasków, by całkowicie zapełnić puste miejsce.  Krok 3 Do podstawy koszyczka doklej rączkę. Również zrób to z paska papieru.  Krok 4 Na koniec możesz pięknie przyozdobić koszyczek, np. za pomocą papierowych kwiatków i listków.  Koszyczek wielkanocny  z papieru – ręcznie robiony zajączek Kolejna propozycja to efektowny koszyczek wielkanocny z papieru w kształcie wielkanocnego zajączka. Najpierw wytnij elementy pokazane na pierwszym obrazku. Sklej dno koszyczka, następnie doklej rączkę, głowę zajączka, łapki i ogonek, czyli okrągłe kółeczko. Domaluj zajączkowi czarnym flamastrem oczka,...

potrawy wielkanocne
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Tradycyjne potrawy wielkanocne w Polsce: lista
Tradycyjne potrawy wielkanocne to nieodłączny element świąt. W Wielką Niedzielę kończy się post i mimo że zwyczaj restrykcyjnego ograniczenia spożywania pokarmów powoli odchodzi w niepamięć, to tradycja obfitego śniadania wielkanocnego jest nadal kultywowana w wielu domach. To, co znajduje się na stole wielkanocnym, nie jest przypadkowe. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze tradycyjne potrawy wielkanocne.

Tradycyjne potrawy wielkanocne są obecne w wielu domach już od rana. Świętowanie Wielkanocy rozpoczyna się bowiem wspólnym, rodzinnym śniadaniem. W zależności od regionu Polski w każdym domu mogą pojawić się inne dania. Jednak podobnie jak w przypadku potraw wigilijnych, zawsze pojawiają się te, których symbolika jest silnie zakorzeniona w naszej kulturze. Jakie są najpopularniejsze tradycyjne potrawy wielkanocne? Jakie są potrawy wielkanocne? Lista tradycyjnych dań na stole wielkanocnym: Jajko w każdej odsłonie Chrzan Biała kiełbasa Pasztet Żurek czy barszcz biały? Sałatki (jarzynowa i inne) Półmisek wędlin Baba wielkanocna Mazurek Potrawy wielkanocne: jajko w każdej odsłonie Czy to pisanki , kraszanki, barwione farbką, malowane przez dzieci, w majonezie czy jaja faszerowane  – jajka muszą być obecne na wielkanocnym stole. Znaczenie jajka jest wyjątkowe – to symbol odradzającego się życia, płodności, budzącej się po zimie przyrody i zwycięstwa nad śmiercią. Potrawy wielkanocne: chrzan Chrzan to obowiązkowy, dodający wyraźnego smaku element wielkanocnych dań. Często jest on spożywany jako dodatek do zup, mięs, pasztetów, jajek, sałatek. W przekazach ludowych chrzan utożsamiany jest z krzepą, siłą witalną i zdrowiem. W tradycji Kościoła jest on znakiem pokonania męki i śmierci Zbawiciela. Zobacz przepis na barszcz biały z chrzanem Potrawy wielkanocne: biała kiełbasa Biała kiełbasa to dość nowa potrawa na polskim stole, ponieważ przybyła do Polski z Niemiec dopiero pod koniec XIX wieku. O jej powstaniu zadecydował przypadek. Pewnemu gospodarzowi zabrakło baranich jelit i do zrobienia kiełbasy wykorzystał wieprzowe. Bał się jednak, że delikatniejsze osłonki popękają podczas gotowania, więc delikatnie sparzył kiełbasy wrzątkiem. I tak...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz