rozmiary niemowlęce
fot. Adobe Stock

Rozmiary niemowlęce – jak wybierać ubranka, buty i czapeczki dla niemowląt? [TABELA ROZMIARÓW NIEMOWLĘCYCH]

Rozmiary niemowlęce dotyczą dziecka do pierwszego roku życia, czyli noworodka i niemowlaka. Zanim noworodek zmieni się w małe dziecko, będzie szybko zmieniał rozmiary ubranek, gdyż przez kilka miesięcy może urosnąć nawet 10 cm, a w rok powinien potroić swoją masę ciała. Sprawdź tabelę rozmiarów dziecięcych ubranek według wzrostu, masy ciała i wieku [DO DRUKU].
Ewa Janczak-Cwil
rozmiary niemowlęce
fot. Adobe Stock
Rozmiary niemowlęce są inne dla ubrań i wielkości czapeczek, a inne dla bucików. Można się w tym pogubić. Poza tym jak wybrać ubranko, gdy dziecka ma nietypową długość ciała albo jest wyjątkowo pulchne? Z naszymi ściągawkami i tabelą rozmiarów niemowlęcych bez problemu stwierdzisz, jakie rozmiar ubranka, czapki czy buta kupić dla swojego dziecka.

Spis treści:      ► Tabela rozmiarów niemowlęcych (ubrania)
     ► Rozmiary ubranek dla noworodka i wcześniaka

Rozmiary niemowlęce ubranek

Rozmiary ubranek dla niemowlaków określane są poprzez długość ciała dziecka, na jakie je uszyto. Zatem np. rozmiar niemowlęcy 56 oznacza ubranko, które ma pasować na dziecko o długości ciała ok. 56 cm. Teoretycznie, rozmiary niemowlęce dobiera się do wieku:
 • wcześniaki – rozmiar 46-52
 • noworodki i niemowlęta do 3 miesiąca – rozmiar 56-62
 • niemowlę 3-6 miesięcy – rozmiar 62-68
 • niemowlę 6-9 miesięcy – rozmiar 68-74
 • niemowlę 9-12 miesięcy – rozmiar 74-80
 • dziecko 12-18 miesięcy – rozmiar 80-86 cm.

Bywa jednak tak, że niektóre dzieci rosną szybciej, a inne, choć ich ciało tak szybko się nie wydłuża, szybko przybierają na wadze. Jeśli niemowlę jest wyraźnie cięższe niż inne dzieci w jego wieku, warto dopasowywać ubranko według jego wagi lub obwodów ciała, gdyż dobierane na podstawie długości ciała, może być za ciasne. Z kolei bardzo szczupłe, ale długie niemowlę potrzebuje ubranek dobieranych według wzrostu, a nie wagi – nie szkodzi, że ubranka będą ciut luźne.

Tabela rozmiarów niemowlęcych (ubrania)

Poniższą tabelę możesz sobie wydrukować i zabrać ze sobą na zakupy. Podajemy, jakie rozmiary pasują na niemowlęta w różnym wieku oraz jakiej masie ciała, obwodom klatki piersiowej i pasa odpowiadają poszczególne rozmiary niemowlęce. Kliknij w obrazek i wydrukuj go z nowego okna, które się automatycznie otworzy.

rozmiary niemowlęce tabela rozmiarów ubranek
szablon tabeli: Adobe Stock

Rozmiary ubranek dla noworodka i wcześniaka

Jeżeli kompletujesz wyprawkę dla dziecka, nie wiesz jeszcze, jaki rozmiar będzie potrzebny na początek. Wcześniaki są mniejsze, a dzieci urodzone w terminie nie zawsze mają standardowe wymiary. Do wyprawki kupuje się ubranka z lekkim zapasem albo można kierować się wymiarami, jakie mieli rodzice dziecka w momencie narodzin. Na ogół dzieci rodzą się w rozmiarze podobnym do rozmiaru rodziców w chwili narodzin. Zdecydowanie lepiej jest kupić nieco większe ubranka, bo noworodek szybko w nie wrośnie, jeśli okażą się zbyt duże. Za małych na dziecko nie wciśniesz. Mamy najczęściej polecają kupić większość ubranek dla noworodka w rozmiarze 62, bo 56 wystarcza na bardzo krótko.

Rozmiary niemowlęce bucików

Rozmiary niemowlęcych bucików odpowiadają długości wkładki bucików i są przypisane do orientacyjnego wieku dziecka. Jednak przy zakupie trzeba kierować się przede wszystkim rozmiarem wkładki. U niechodzącego niemowlęcia buciki mogą być ciut za duże, więc w razie wątpliwości lepiej wziąć większy rozmiar. U dzieci chodzących trzeba już dosyć dokładnie dopasowywać obuwie, gdyż ani za ciasne, ani za luźne buty, nie służą stopom dziecka.

Oto rozmiary niemowlęce bucików:
 • 16/17 – długość wkładki 11-12 cm (wiek dziecka 0-6 miesięcy)
 • 18/19 – długość wkładki 12-13 cm (wiek dziecka 6-12 miesięcy)
 • 20/21 – długość wkładki 13-14 cm (wiek dziecka 12-18 miesięcy)
 • 22/23 – długość wkładki 14-15 cm (wiek dziecka 18-24 miesiące)

Aby bez problemu wybierać odpowiedni rozmiar butów dla niemowlęcia i dziecka, sprawdź artykuł: Jak dobrać rozmiar butów dla dziecka. Pamiętaj też, że buty różnych producentów mogą się nieco różnić rozmiarami. Dlatego najlepiej jest buty przymierzać, a jeśli nie jest to możliwe, warto zatrzymać paragon, aby móc za małe lub zbyt duże buty wymienić.
 

Rozmiary niemowlęce czapeczek

Rozmiary niemowlęce czapeczek odpowiadają obwodowi głowy dziecka. Dlatego rozmiar 38 oznacza, że czapeczkę uszyto na główkę o obwodzie 38 cm. Z czapeczkami jest nieco łatwiej niż z butami i ubrankami. Łatwo zmierzyć obwód głowy dziecka i jest to jedyny parametr, jakim trzeba się kierować przy wyborze rozmiaru niemowlęcego nakrycia głowy. W dodatku większość czapeczek jest elastyczna, więc różnica centymetra między pomiarem obwodu główki dziecka a rozmiarem czapki naprawdę nie powinna mieć znaczenia.

Nie ma sensu kierować się wiekiem dziecka, gdyż niemowlęta w tym samym wieku mogą mieć różne obwody głowy. Wynika to zarówno z płci dziecka (chłopcy mają z reguły większe głowy) jak i jego cech indywidualnych. Więcej o tym, jak mierzyć główkę niemowlęcia i dobierać czapeczki przeczytasz w materiale: Rozmiary czapeczek a wiek dziecka.

Poniżej standardowy obwód główki niemowląt płci męskiej i żeńskiej:
 • niemowlę do 3 miesiąca życia – 36-41 cm (nie ma różnicy między płciami)
 • niemowlę 3-6 miesięcy – 43-45 cm chłopcy i 42-44 cm dziewczynki
 • niemowlę 6-9 miesięcy – 44-47 cm chłopcy i 44-45 cm dziewczynki
 • niemowlę 9-12 miesięcy – 46,5-48 cm i 45-46,5 cm dziewczynki
 • dziecko 2 lata – 48,5-50 cm chłopcy i 47,5-49 cm.

Najbardziej precyzyjnego dobierania wymagają czapeczki płócienne, które nie mają żadnej regulacji. Te idealnie dobrane leżą najlepiej i nie uciskają główki ani policzków dziecka. Dzianinowe czapeczki są za to najbardziej uniwersalne i nawet dobrane na styk z rozmiarem będą pasowały na głowę maluszka.

Sprawdź także:
Redakcja poleca: Najlepsze ubranka dla niemowląt - film
Jak wybierać ubranka dla dzieci? W czym powinno spać niemowlę i w jaki sposób prawidłowo ubierać dziecko? Radzi nasz ekspert.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy