Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka w brzuchu? [WIDEO]

Kobiety opisują pierwsze ruchy dziecka jako łaskotanie wewnątrz brzucha. Zobacz, kiedy odczujesz pierwsze ruchy dziecka, w jakich sytuacjach maluch jest najbardziej aktywny i jak ocenić po jego zachowaniu, że wszystko przebiega prawidłowo.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (23)

To jeden z najpiękniejszych momentów ciąży, kiedy przyszła mam czuje już pierwsze ruchy swojego dziecka w brzuchu. Zobacz nasz film, w którym nasz ekspert, położna Katarzyna Płudowska, wyjaśnia, od którego tygodnia ciąży będziesz odczuwać ruchy dziecka oraz w jaki sposób je ocenić, aby mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo.

Doświadczone mamy wcześniej czują ruchy dziecka


Nie ma jednego konkretnego terminu, od którego kobieta zaczyna odczuwać ruchy dziecka. Z reguły wcześniej czują je mamy, mające już za sobą doświadczenie macierzyństwa. W ich przypadku jest to około 16 tygodnia ciąży. Kobiety po raz pierwszy będące w ciąży odczuwają ruchy dziecka w połowie ciąży, około 20-22 tygodnia.

Początkowo są to delikatne łaskotania wewnątrz brzucha, jakby były "motyle w brzuchu". Z czasem, gdy dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, są to już konkretne, często bolesne dla ciebie kopniaki. Jeżeli dziecko ułożone jest pośladkowo, czyli główką do góry, odczujesz kopniaki malucha jako parcie na pęcherz. Jeżeli dziecko ułożone jest główką do dołu, to wtedy poczujesz jego ruchy jako kopniaki w przeponę.

W przypadku bolesnych ruchów dziecka możesz:
  • położyć się na lewym boku,
  • kołysać biodrami,
  • głaskać brzuch,
  • mówić do dziecka,
  • włączyć relaksacyjną muzykę.

Warto liczyć ruchy dziecka

Największa aktywność malucha przypada na okres między 22 a 35 tygodniem ciąży. Zwykle w 9 miesiącu ciąży kobiety denerwują się, że tych ruchów jest mniej, są też słabiej odczuwalne. Wynika to z głównie z tego, że maluch ma w brzuchu bardzo mało już miejsca.

Aby mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo, warto w końcówce ciąży kontrolować ruchy dziecka. Znajdź w ciągu dnia chwilę odpoczynku, połóż się na lewym boku i zapisz liczbę ruchów maluszka. Jeżeli w ciągu godziny naliczysz 10 ruchów, wszystko jest w porządku. Jest to szacowana liczba, czasami tych ruchów może być 8, czasami 15.
Zobacz też: Plan liczenia ruchów dziecka do wydruku

Jeżeli dziecko przez dłuższy czas nie rusza się, możesz je pobudzić do aktywności. Wystarczy zjeść lub wypić coś słodkiego, pochodzić. Bez obaw, dziecko w życiu płodowym też śpi, więc mogą się mu zdarzyć momenty dłuższego bezruchu.

Powodem do niepokoju może być sytuacja, jeżeli w ciągu całego dnia dziecko rusza się mniej niż zazwyczaj. Skontaktuj się wówczas ze swoim lekarzem prowadzącym, który skieruje cię na badanie KTG do szpitala.
Zobacz też: Kalendarz rozwoju ciąży - 20 tydzień
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy