GRY
 
 

Zmiany w programie 500 plus. Sprawdź kto zyska, a kto straci

Rząd szykuje zmiany w programie 500 plus. Czy czeka nas rewolucja?
fot. Fotolia
Do tej pory  zgodnie z Programem Rodzina 500 plus, pięćset złotych było wypłacane rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko (bez względu na dochody). W rodzinach, których dochód na osobę nie przekraczał 800 zł (lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością) mogli starać się o przyznanie świadczenia także na pierwsze dziecko. Okazuje się, że rząd ma nowy pomysł, jeśli chodzi o dysponowanie pieniędzmi na 500+. 

Rewolucja w finansach

Zmiany miałyby dotyczyć wysokości kwoty świadczeń wypłacanych rodzicom, którzy korzystają z programu Rodzina 500 Plus. Zamiast tak jak do tej pory przyznawać świadczenie w wysokości 500 złotych, rodzic miałby otrzymać 300 złotych na drugie dziecko, ale już w przypadku posiadania trzeciego dziecka byłaby to kwota wynosząca 700 złotych. Natomiast, gdyby w rodzinie było więcej niż troje dzieci, na kolejne dziecko rząd przyznałby kwotę w wysokości tysiąca złotych lub więcej!

Propozycja wyszła od byłego wicepremiera Henryka Goryszewskiego, który kiedyś zasłynął słowami „Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka". Jego pomysł polega na wprowadzeniu narastającej stawki świadczenia. Na drugie dziecko byłoby to nie 500 zł, ale tylko 300 zł. Natomiast za każde kolejne dziecko stawka by rosła. Zdaniem polityka motywacja do posiadania większej liczby dzieci byłaby znacznie silniejsza niż dzisiaj. Stratne byłyby rodziny z dwójką dzieci, te z trojgiem wyszłyby „na zero”, za to rodziny wielodzietne odniosłyby korzyść
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Czy zmiany wejdą w życie?

Projekt finansowych zmian przypadł do gustu Mateuszowi Morawieckiemu, Wiceprezesowi Rady Ministrów, który nie wyklucza modyfikacji w programie 500 plus. W zeszłym tygodniu podczas spotkania wicepremierów obecnego i wcześniejszych rządów, padła propozycja wprowadzenia progresywnej kwoty świadczenia wychowawczego. Zainteresowanie propozycją Mateusza Morawieckiego być może wynika z tego, że model świadczenia wychowawczego byłby tańszy w obsłudze. Morawiecki zapewnia też, że porozmawia na ten temat z kolegami z rządu i PiS.

Obecny program 500+ kosztuje około 24 mld zł rocznie. Ograniczenie do 300 zł świadczenia na drugie dziecko, które jest wypłacane zdecydowanie najczęściej, pozwoliłoby na miliardowe oszczędności. A jak Wy oceniacie zmiany, jakie być może szykują się w programie 500 plus?

Zobacz też:
Kto dostaje 500 plus w 2017 roku?
Doładuj
Przeładuj