kobieta, mężczyzna, łóżko, sex

Na seks najlepszy jest 2. trymestr ciąży – dlaczego?

Drugi trymestr ciąży to koniec ciążowych nudności i nudy… w łóżku. Nigdy wcześniej hormony aż tak ci nie sprzyjały i uwaga: nigdy później nie będą. Wykorzystaj ten czas – seks w ciąży to może być twój najlepszy seks w życiu.
Sylwia Niemczyk
kobieta, mężczyzna, łóżko, sex

W pierwszym trymestrze seks w ciąży zdecydowanie przegrywał z sennością albo mdłościami, ale mniej więcej od 14. tygodnia ciąży to zacznie się zmieniać. Ochota na seks w ciąży powróci i to być może ze zdwojoną siłą. A do tego seks stanie się na nowo przyjemny - a może nawet przyjemniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Dlaczego?

Plusy seksu w drugim trymestrze ciąży:

1. Wzrasta ukrwienie narządów płciowych. A co za tym idzie – zwiększa się twoja wrażliwość na pieszczoty. Odkryjesz też nowe strefy erogenne na swoim ciele np. w zagłębieniu kolan lub łokci. To dlatego, że za sprawą hormonów twoje ciało staje się czulsze na dotyk.

2. Wejście pochwy staje się ciaśniejsze Dzięki temu nie tylko twoje doznania staną się mocniejsze, ale i twojego partnera.

3. Zwiększa się nawilżenie pochwy. Możesz też zaobserwować nieoczekiwaną wilgoć podczas orgazmu – to „kobiecy wytrysk” (według naukowców zdarza się u mniej więcej 13% kobiet). Wzrost nawilżenia to skutek działania hormonów ciążowych, ale uwaga, jeżeli wydzielina z pochwy ma biały lub zielonkawy kolor, albo towarzyszy jej nieprzyjemny zapach i świąd, trzeba jak najszybciej iść do ginekologa. Ze względu na zmienioną zasadowość pochwy ryzyko infekcji intymnych w ciąży znacznie wzrasta. Aby leczenie ich było skuteczne, musi objąć nie tylko ciebie, ale was oboje.

4. Przestają boleć piersi. Bolesna tkliwość piersi zniknie pod koniec pierwszego trymestru. Z kolei w 2. trymestrze ciąży brodawki sutkowe staną się ciemniejsze i większe, przez co ich widok będzie dla twojego partnera jeszcze bardziej podniecający niż wcześniej.
 
Redakcja poleca: Seks w ciąży – film
Czy aktywność seksualna jest wskazana w ciąży? Poznaj przeciwwskazania do seksu w ciąży.

Seks w ciąży nie musi oznaczać penetracji

Nie musicie rezygnować też całkowicie z seksu w ciąży, nawet jeżeli lekarz odradza penetrację (przyczyną ograniczenia seksu w ciąży może być np. plamienie w ciąży albo infekcje intymne), możecie poprzestać na pieszczotach albo wypróbować tzw. seks hiszpański, w którym penis znajduje się między piersiami partnerki. Kolejna propozycja, polecana przez seksuologów parom w ciąży to seks, gdzie penis jest stymulowany między udami partnerki.

Najwygodniejsze pozycje seksualne w ciąży

W 2. trymestrze ciążowy brzuszek jest jedynie lekko zaokrąglony, zatem nie powinien wam jeszcze przeszkadzać w seksie, warto jednak zrezygnować już z klasycznej pozycji. Lepsza będzie pozycja boczna, podczas której ty leżysz na boku z lekko rozłożonymi nogami, odwrócona plecami do partnera. Ten z tyłu może kontrolować głębokość penetracji i jednocześnie pieścić dłońmi twoje piersi. Uprawiając seks w tej pozycji, nie ma ryzyka, że partner zgniecie twój brzuch lub boleśnie urazi piersi. Z tego samego powodu atrakcyjne dla partnerów mogą być te pozycje seksualne w ciąży, podczas których mężczyzna pozostaje z tyłu partnerki.


Dyskutuj na forum: Do którego miesiąca tygodnia można się kochać w ciąży?


Czy wiesz, że…

Zdaniem badaczy seks i ciąża to wyjątkowo udane połączenie – są kobiety, które właśnie w ciąży przeżywają swój pierwszy w życiu orgazm. Nie obawiajcie się eksperymentować w sypialni; wzbogacajcie swoje życie seksualne, nie tylko dlatego, że to źródło przyjemności. Zdaniem seksuologów i psychologów bliskość fizyczna jest niezbędna dla bliskości psychicznej.
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy