seks w ciąży drugi trymestr

Drugi trymestr ciąży to najlepszy czas na seks! Wykorzystaj go

Seks w ciąży w drugim trymestrze to koniec ciążowych nudności i nudy… w łóżku. Nigdy wcześniej hormony aż tak ci nie sprzyjały i uwaga: nigdy później nie będą. Wykorzystaj ten czas – seks w ciąży, zwłaszcza w drugim trymestrze, to może być twój najlepszy seks w życiu!
Sylwia Niemczyk
seks w ciąży drugi trymestr

Drugi trymestr ciąży to świetny czas na uprawianie miłości! W pierwszym trymestrze seks zdecydowanie przegrywał z sennością albo mdłościami, ale mniej więcej od 14. tygodnia ciąży to zacznie się zmieniać. Ochota na zbliżenia powróci i to być może ze zdwojoną siłą. Do tego seks stanie się na nowo przyjemny – a może nawet przyjemniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Warto z tego korzystać, bo w trzecim trymestrze ciąży możemy nie mieć już ochoty na miłosne uniesienia.

Seks w drugim trymestrze ciąży: zalety

Drugi trymestr to idealny moment na seks w czasie ciąży. Dlaczego?
  • Wzrasta ukrwienie narządów płciowych. A co za tym idzie – zwiększa się twoja wrażliwość na pieszczoty. Odkryjesz też nowe strefy erogenne na swoim ciele, np. w zagłębieniu kolan lub łokci. To dlatego, że za sprawą hormonów twoje ciało staje się czulsze na dotyk.
  • Wejście pochwy staje się ciaśniejsze. Dzięki temu nie tylko twoje doznania staną się mocniejsze, ale i twojego partnera.
  • Zwiększa się nawilżenie pochwy. Możesz też zaobserwować nieoczekiwaną wilgoć podczas orgazmu – to „kobiecy wytrysk” (według naukowców zdarza się u mniej więcej 13% kobiet). Wzrost nawilżenia to skutek działania hormonów ciążowych, ale uwaga, jeżeli wydzielina z pochwy ma biały lub zielonkawy kolor, albo towarzyszą jej nieprzyjemny zapach i świąd, trzeba jak najszybciej iść do ginekologa. Ze względu na zmienioną zasadowość pochwy ryzyko infekcji intymnych w ciąży znacznie wzrasta. Aby leczenie ich było skuteczne, musi objąć nie tylko ciebie, ale was oboje.
  • Przestają boleć piersi. Bolesna tkliwość piersi zniknie pod koniec pierwszego trymestru. Z kolei w drugim trymestrze ciąży brodawki sutkowe staną się ciemniejsze i większe, przez co ich widok może być dla twojego partnera jeszcze bardziej podniecający niż wcześniej.
Zdaniem badaczy seks i ciąża to wyjątkowo udane połączenie – są kobiety, które właśnie w ciąży przeżywają swój pierwszy w życiu orgazm. Nie obawiajcie się eksperymentować w sypialni; wzbogacajcie swoje życie seksualne, nie tylko dlatego, że to źródło przyjemności. Zdaniem seksuologów i psychologów bliskość fizyczna jest niezbędna dla bliskości psychicznej.

Najwygodniejsze pozycje seksualne w drugim trymestrze ciąży

W drugim trymestrze ciążowy brzuszek jest jedynie lekko zaokrąglony, zatem nie powinien wam jeszcze przeszkadzać w seksie, warto jednak zrezygnować już z klasycznej pozycji. Lepsza będzie pozycja boczna, podczas której ty leżysz na boku z lekko rozłożonymi nogami, odwrócona plecami do partnera. Ten z tyłu może kontrolować głębokość penetracji i jednocześnie pieścić dłońmi twoje piersi. Uprawiając seks w tej pozycji, nie ma ryzyka, że partner zgniecie twój brzuch lub boleśnie urazi piersi. Z tego samego powodu atrakcyjne dla partnerów mogą być te pozycje seksualne w ciąży, podczas których mężczyzna pozostaje z tyłu partnerki.
Nie musicie rezygnować też całkowicie z seksu w ciąży, nawet jeżeli lekarz odradza penetrację (przyczyną ograniczenia seksu w ciąży może być np. plamienie w ciąży albo infekcje intymne), możecie poprzestać na pieszczotach albo wypróbować tzw. seks hiszpański, w którym penis znajduje się między piersiami partnerki. Kolejna propozycja, polecana przez seksuologów parom w ciąży to seks, gdzie penis jest stymulowany między udami partnerki.
Zobacz także: 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy