pieczarki
fot. Fotolia

Czy dzieci mogą jeść pieczarki?

Dzieci nie powinny jeść grzybów zbieranych w lesie, bo ryzyko związane z ewentualnym zatruciem i jego konsekwencjami jest zbyt duże. A co z pieczarkami?
Beata Turska
pieczarki
fot. Fotolia
Czy dzieciom wolno podawać pieczarki? Od kiedy? Czy w ogóle warto to robić? Zapytaliśmy o to dr Dianę Kamińską z Oddziału Gastrologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka.

Kiedy można zacząć podawać dzieciom pieczarki?

– Choć pieczarki są już w gotowych obiadkach dla dzieci od 9 miesiąca życia, nie ma dokładnych wytycznych co do tego, od kiedy można zacząć je podawać – mówi dr Diana Kamińska. – Zdania specjalistów   są w tej  sprawie podzielone. Jedni uważają, że  można  je podawać już po 1 roku życia, inni że grzyby (w tym pieczarki) dopiero po 4 albo nawet po 7. Moim zdaniem można  to zrobić dopiero w przypadku kilkulatka, ale trzeba się zastanowić, czy naprawdę warto.

Przeczytaj także: 15 rzeczy, które musisz wiedzieć o grzybach - to sprawa życia i śmierci!
Redakcja poleca: Otwarcie Emostrefy w Centrum Zdrowia Dziecka – obejrzyj film
Wcześniak albo chore dziecko potrzebuje w szpitalu nie tylko leczenia, ale i bliskości rodziców. Emostrefa ułatwia kangurowanie wcześniaka, umożliwia rodzicom komfortowy odpoczynek i pozwala im na bliskość z dzieckiem. Zobacz, jak wygląda!


Dlaczego nie warto podawać pieczarek dzieciom?

Pieczarki, podobnie jak pozostałe grzyby,  są  ciężkostrawne. To dlatego, że ściany ich komórek zawierają nieprzyswajalną substancję podobną do chityny, z której zbudowane są pancerzyki chrząszczy i innych owadów. Nawet dorosły człowiek może mieć po nich wzdęcia, bóle brzucha czy biegunkę. Układ pokarmowy dziecka jest o wiele delikatniejszy niż nasz, więc objawy niestrawności mogą być u niego bardziej burzliwe. – Jeśli jednak  koniecznie musimy podać dziecku jakieś grzyby, niech to będą właśnie pieczarki. Mamy przynajmniej gwarancję, że dziecko się nie zatruje – mówi dr Kamińska.
  [content:8_1598,0_23169,1_4394,0_18173:CMNews]
Przeczytaj także: Zrezygnuj z grzybów

Czy wolno podawać dzieciom pieczarki polne?

– Odradzam – mówi dr Kamińska. – Jeśli już podajemy dziecku pieczarki, niech to będą pieczarki  hodowlane.
Pieczarki polne są podobne do białych odmian bardzo trującego muchomora sromotnikowego.  Łatwo o pomyłkę, której skutki mogą być tragiczne.

Przeczytaj także: Nie podawaj dziecku grzybów. zatrucia grzybami są śmiertelnie groźne.

Czy wyłączenie pieczarek z diety dziecka to duża strata?

Nie, choć opinia, że nie ma w nich nic wartościowego, nie jest do końca prawdziwa. Pieczarki są np. dobrym źródłem cynku czy witamin z grupy B oraz witaminy D. Tylko co z tego, skoro trudno je strawić? Jest tyle innych, łatwiejszych do strawienia produktów, które mogą pokryć zapotrzebowanie na obecne w tych grzybach witaminy i mikroelementy, że tak naprawdę nie ma żadnego sensownego  powodu, by podawać pieczarki maluchom.  Oczywiście poza smakiem i zapachem.
– Jeśli nie jesteśmy w stanie  zrezygnować z pieczarek, podawajmy je  dzieciom w niedużych ilościach i róbmy to rzadko, np. podczas świąt, gdy  maluch koniecznie chce jeść to samo, co dorośli – radzi dr Kamińska.

Polecamy także: Dobra i zła dieta. Rozmowa z gastroenterologiem o błędach w żywieniu dzieci
Oceń artykuł

Ocena 4 na 20 głosy

Zobacz także

Popularne tematy