Uwaga na te sprzęty dla niemowląt! Mogą być niebezpieczne! [WIDEO]

Są prawie w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Są praktyczne i przydatne. Ale odpowiadają też za 80 proc. wypadków wśród niemowląt - o jakich sprzętach mowa?

Zobacz inne z serii: Bezpieczeństwo w domu (16)

Zobacz inne z serii: Niemowlę - najlepsze filmy o pielęgnacji i wychowaniu [WIDEO] (18)

Opieka nad niemowlętami jest obecnie znacznie łatwiejsza niż za czasów naszych dziadków. Nie tylko mamy więcej możliwości, ale też sprzętów, które ułatwiają karmienie dziecka, przewijanie, kąpanie, przemieszczanie się. Niemowlęta są całkowicie zależne od swoich opiekunów i to oni odpowiadają za ich bezpieczeństwo. A jednak co roku wydarza się wiele wypadków z udziałem niemowląt i małych dzieci, które spowodowane są sprzętami domowymi, mającymi ułatwiać nam życie. Jakie to sprzęty?

Te akcesoria dla niemowląt mogą być niebezpieczne

Amerykańscy badacze postanowili przyjrzeć się przyczynom wypadków domowych wśród małych dzieci i w tym celu przeanalizowali dane z 1991-2011 roku (z ok. 1,4 miliona wypadków dzieci poniżej 3 roku życia). Okazało się, że za 80 proc. tych wypadków, skutkujących najczęściej urazami głowy i szyjnego odcinka kręgosłupa, były sprzęty, które można znaleźć w większości domów zamieszkałych przez malutkie dzieci. Najczęstszymi "winowajcami" były:
  • nosidełka - najczęstsze urazy w wyniku nieprawidłowego używania nosidełek dotyczą głowy dziecka. Wystarczy potknięcie dorosłego. Jeszcze groźniejsze są jednak foteliki przenośne – często stawiane na blatach i stołach. Nigdy tego nie rób, bo dziecko może się wiercić i upadek gotowy!
  • łóżeczka - najczęstsze wypadki związane z łóżeczkami to wypadnięcie dziecka z łóżeczka, uraz wskutek uderzenia się oraz zakleszczenie się części ciała dziecka między szczebelkami. Pamiętaj o obniżeniu materaca w łóżeczku.
  • wózki - nie obwieszaj wózka torbami: może się przewrócić. Zawsze zaciągaj hamulec, kiedy wózek stoi i zawsze zapinaj dziecku pasy.
  • chodziki - urazy w chodzikach to najczęściej wynik upadku ze schodów. Najlepiej w ogóle nie wkładać dziecka do chodzika- źle wpływa na rozwój stóp i postawę dziecka oraz na naukę chodzenia. 
  • krzesełka do karmienia - nie zostawiaj dziecka samego w krzesełku do karmienia – łatwo z niego wypaść. Wybierz fotelik z pasami i zapinaj je!
  • butelki do karmienia/podgrzewacze do butelek/sterylizatory - podgrzewacze i sterylizatory mogą spowodować oparzenie dziecka. Trzymaj je daleko od dziecka. Dziecko nie powinno być samo, kiedy pije z butelki – może się zachłysnąć mlekiem. 
  • przewijaki - upadki z przewijaka są częste. Nigdy nie odwracaj się tyłem do dziecka. Jeśli wierci się na przewijaku, zmieniaj pieluszkę na łóżku lub podłodze.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z używania tych sprzętów i akcesoriów – poza chodzikami, które są odradzane przez specjalistów i od kiedy ich użycie się zmniejszyło, zmalała też liczba wypadków wśród malutkich dzieci. Chodzi o to, by uświadomić sobie, że trzeba zawsze być przy dziecku, kiedy z nich korzysta, nie odwracać głowy nawet na moment i sprawdzać, czy dziecko w nosidełku czy chuście jest dobrze zapięte/zawiązane i czy może swobodnie oddychać. Nawet sekunda nieuwagi może skończyć się upadkiem z przewijaka, czy wypadnięciem z wózka lub krzesełka do karmienia. Bądźmy czujni!

Zobacz też:

Ocena (1 ocena)

6.0

Zobacz także

Popularne tematy