niemowlę, szczepionka, zdrowie dziecka

Jakie szczepienia dodatkowe zaleca się dzieciom?

Małe ukłucie i dużo zalet – oto najprostsza definicja szczepionki. Czasem warto sięgnąć po dodatkowe, płatne zastrzyki. Przed jakimi chorobami chronią – sprawdź!
Sylwia Niemczyk
niemowlę, szczepionka, zdrowie dziecka
Dodatkowe szczepienia chronią przed wieloma groźnymi chorobami. Kiedy dziecko dostanie szczepionkę, w jego organizmie zaczynają mnożyć się przeciwciała, które już na długo zostaną w gotowości. Dzięki temu zetknięcie się dziecka z prawdziwymi chorobotwórczymi drobnoustrojami obędzie się bez szkody dla jego zdrowia.

Rotawirusy – biegunka, jaką wywołują, grozi odwodnieniem

Wystarczy krótki kontakt z zarażoną osobą, aby rotawirusy wniknęły do organizmu dziecka. Po następnych 2–4 dniach dziecko zaczyna wymiotować, do wymiotów dołącza biegunka – a to prosta droga do odwodnienia. Niemowlę traci wodę i cenne składniki odżywcze, słabnie i chudnie w oczach. Z tego powodu zarażenie rotawirusami często – szczególnie w przypadku niemowląt – kończy się w szpitalu.
W jaki sposób szczepić? Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko rotawirusom można podać już w 6. tygodniu życia, kolejną – po czterech tygodniach (cały cykl szczepienia trzeba zakończyć przed 24. tygodniem życia dziecka). Na szczęście akurat ta szczepionka nie wiąże się z dodatkowym wkłuciem, bo niemowlę dostaje ją doustnie. Musisz tylko uważać, aby jej nie ulało albo nie zwymiotowało (nie karm tuż po szczepieniu).
Ile kosztuje: ok. 320 zł (jedna dawka).

Zobacz też:
Szczepionki nierefundowane - kwestia ilości wkuć?
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia przez pierwsze 12 miesięcy życia [WIDEO]
Jak rozwija się niemowlę? Kiedy zacznie podnosić główkę, kiedy się pierwszy raz uśmiechnie a kiedy zacznie stabilnie siedzieć a potem stawiać pierwsze kroki. Zobacz, jak będzie rozwijało się twoje dziecko przez najbliższy rok.

Pneumokoki – mogą wywołać np. zapalenie płuc albo zapalenie ucha

Pneumokoki to groźne bakterie, które mogą powodować wiele chorób – od zapalenia ucha środkowego albo płuc aż po zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę! Z tego powodu w wielu krajach, np. Francji czy Wielkiej Brytanii, szczepionka przeciwko pneumokokom jest bezpłatna i zalecana przez wszystkich lekarzy (choć w tych krajach nie ma obowiązkowych szczepień, to zdarza się, że niezaszczepiony przeciw pneumokokom kilkulatek nie zostaje przyjęty do przedszkola albo żłobka). Pamiętaj, że na zakażenie pneumokokami najbardziej narażone są maluchy przed 5. rokiem życia.
W jaki sposób szczepić? Cykl szczepień przeciw pneumokokom można zacząć już w 6. tygodniu życia. Najmłodszym niemowlętom podaje się cztery dawki (trzy podstawowe i jedna przypominająca). Jeśli szczepienia rozpocznie się po 6. miesiącu życia, dziecko dostanie trzy dawki, a gdy w 2. roku życia – dwie. Dwulatki i starsze dzieci dostają tylko jedną dawkę.
Ile kosztuje: ok. 300 zł (jedna dawka).

Sprawdź i wydrukuj aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych

Ospa wietrzna – szczepienie zalecane jest np. dzieciom z AZS

Nie wierz opinii babci, że każde dziecko po prostu musi ospę przechorować. Choć sama choroba rzeczywiście zwykle ma lekki przebieg, to może powodować bardzo poważne powikłania, np. zapalenie opon mózgowych i mózgu, ostrą małopłytkowość, zapalenie mięśnia sercowego i zakażenia bakteryjne. W dodatku wirus pozostaje w organizmie w postaci utajonej i nawet po wielu latach może się uaktywnić, wywołując bolesnego półpaśca.
W jaki sposób szczepić? Szczepionkę przeciwko ospie wietrznej podaje się już od 9. miesiąca życia. Dzieciom wystarcza jedna dawka (plus w przyszłości dawka przypominająca).
Ile kosztuje: ok. 200 zł (jedna dawka).

Zobacz: Zakażenia bakteryjne skóry – jak je rozpoznać i leczyć?

Grypa – u małych dzieci grozi powikłaniami

Czy wiesz, że każdego roku na grypę choruje około pół miliarda ludzi na świecie? Ta z pozoru niegroźna choroba może powodować np. zapalenie płuc, oskrzeli, a nawet mózgu. Uwaga! Szczepionka na zwykłą grypę nie chroni przed tą wywołaną wirusem A/H1N1 (tzw. świńską grypą).
W jaki sposób szczepić? Możesz zaszczepić już półroczne dziecko (szczepienie dzieci poniżej 2. roku życia jest jednak mało skuteczne). Jeśli maluch jest szczepiony po raz pierwszy, dostaje dwie dawki w odstępie miesiąca. W kolejnych latach – bo trzeba szczepić co roku – wystarczy jeden zastrzyk.
Ile kosztuje: ok. 40 zł (jedna dawka).

Meningokoki – to bakterie, które wywołują najgroźniejszą sepsę!

Dziecko może się nimi zarazić, np. całując chorą ciocię albo bawiąc się z zakatarzonym kolegą ze żłobka. Skutki zakażenia meningokokami są bardzo niebezpieczne: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsa. Zobacz: Nowa szczepionka przeciw meningokokom już w Polsce!
W jaki sposób szczepić? Szczepionkę można podać już dwumiesięcznemu niemowlęciu. Taki maluszek dostaje dwie dawki w mniej więcej miesięcznych odstępach, a trzecią po ukończeniu roku. Dzieci po 1. roku życia są szczepione jedną dawką.
Ile kosztuje: ok. 150 zł (jedna dawka).

WZW typu A
Czyli wirusowe zapalenie wątroby (żółtaczka) typu A albo potocznie mówiąc: choroba brudnych rąk. Dziecko może się zarazić, jedząc niedokładnie umyte jabłko albo ssąc kciuk. Choć żółtaczka typu A ma zwykle łagodny charakter, to może prowadzić do niewydolności wątroby – a to już jest bardzo niebezpieczne.
W jaki sposób szczepić? Szczepić można dzieci, które ukończyły 1. rok życia. Aby uzyskać długotrwałą ochronę (czyli na około 20 lat), zaleca się podanie dwóch dawek szczepionki w odstępie 6–12 miesięcy.
Ile kosztuje: ok. 120 zł (jedna dawka).

Odkleszczowe zapalenie mózgu

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu zaleca się np. dzieciom, które chodzą na częste spacery do lasu albo mieszkają na kleszczowych terenach. Czytaj: Letni wysyp kleszczy – jak się chronić?
W jaki sposób szczepić? Szczepionkę podaje się dzieciom, które ukończyły rok. Dwie dawki podane w odstępie 1–3 miesięcy zabezpieczają na rok. Trzecia, przyjęta po 9–12 miesiącach, uodpornia na trzy lata.
Ile kosztuje: ok. 70 zł (jedna dawka).


Co to są szczepionki skojarzone?

Zawierają mniej substancji dodatkowych, są skuteczne i bezpieczne. No i mamy je w jednym zastrzyku.
  • Szczepionka 5 w 1 (Infanrix-IPV-Hib, Penaxim)
Szczepionka skojarzona 5w1 chroni przed: błonicą, tężcem, krztuścem, polio oraz Hib. Dzięki niej dziecko otrzymuje w ciągu pierwszych 18 miesięcy życia cztery wkłucia zamiast 11.
  • Szczepionka6 w 1 (Infanrix-Hexa)
Z kolei ta opcja to zaledwie cztery wkłucia zamiast 13 w ciągu pierwszych 18 miesięcy życia. Szczepionka skojarzona 6w1 chroni przed: błonicą, tężcem, krztuścem, polio, Hib oraz WZW typu B.
Uwaga! Szczepionki skojarzone podaje się dzieciom w 6. tygodniu życia. Druga dawka przypada na przełom 3. i 4. miesiąca po narodzinach, trzecia po kolejnych sześciu tygodniach, a ostatnia między 16. a 18. miesiącem.

Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych Narodowego Instytutu Leków w Warszawie.


Dyskutuj na forum: Szczepić siebie i dziecko przeciwko grypie?
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy