GRY
 
 

Torbiel jajnika u płodu

Czy torbiel jest groźna dla płodu i noworodka? Czego może spodziewać się ciężarna, u której dziecka wykryto torbiel? Odpowiada ginekolog.

Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
ciąża, lekarz, usg, badanie, brzuszek
Jestem w 26. tygodniu ciąży. U mojego dziecka w badaniu USG lekarz stwierdził torbiel jajnika. Jestem bardzo zaniepokojona, bo czeka je operacja po narodzinach. Czego mogę spodziewać się w ciąży i po porodzie? Ela


Proszę się nie martwić. Torbiele jajników są częstymi guzami jamy brzusznej u noworodków. Wiele z nich rozpoznaje się jeszcze przed urodzeniem dziecka, a to za sprawą dokładnych badań USG, które robi się kobietom w ciąży.

Skąd się biorą torbiele? Nie jest to jasne. Zapewne powstają wskutek działania hormonów matki i łożyska, sugerowano również ich związek z cukrzycą lub niedoczynnością tarczycy u przyszłej mamy. Torbiele jajników u płodu prawie zawsze są zmianami łagodnymi. Ponad połowa
z nich samoistnie znika jeszcze w łonie matki lub w pierwszych dniach życia dziecka.

Czasami, ale na szczęście rzadko, konieczne jest zmniejszenie torbieli poprzez jej nakłucie. W niektórych sytuacjach dziecko musi przejść przez operację po urodzeniu.

Uwaga! Torbiel jajnika u płodu zwykle nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego, choć zależy to od wielkości zmiany. Właściwy nadzór nad płodem i obserwacja torbieli pozwala lekarzom podjąć odpowiednie decyzje.

Sprawdź, co warto wiedzieć o USG w ciąży.
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Ocena (4 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj