Ulga na dziecko 2020
fot. Adobe Stock

Ulga na dziecko 2020: ile, komu przysługuje, kiedy wypłata, limit dochodu

Ulga na dziecko (ulga prorodzinna) to kwota, jaką możesz odliczyć od podatku w zeznaniu podatkowym składanym do fiskusa. Kwota, jaką można odliczyć, zależy od liczby dzieci w rodzinie. Ile wynosi w tym roku?
Karolina Stępniewska
Ulga na dziecko 2020
fot. Adobe Stock
Mając dziecko, masz prawo do odliczenia od podatku, dzięki czemu zapłacisz mniej państwu. Zobacz, na jaką kwotę możesz liczyć w ramach ulgi prorodzinnej na dziecko. Od 2020 roku obowiązuje ułatwienie w rozliczaniu deklaracji PIT dla rodziców. W tym roku masz też więcej czasu na złożenie deklaracji PIT w Urzędzie Skarbowym. 

Spis treści:

Termin składania deklaracji podatkowych za 2019 rok

Zeznanie podatkowe zwykle trzeba składać do 30 kwietnia (w przypadku formularzy PIT-36 oraz PIT-37). Do końca lutego pracodawcy powinni dostarczyć pracownikom formularz PIT-11. Od 15 lutego można rozliczyć się z podatku poprzez internet, za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. W tym roku jednak w związku z epidemią koronawirusa termin składania deklaracji podatkowych został wydłużony. Podatnicy mają na to czas aż do 31 maja 2020 r
Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru, dobrze trafiłaś. Nasz jest łatwy do wykonania i efektowny, bo złoty! Dzięki kalendarzowi adwentowemu dziecku łatwiej jest czekać na gwiazdkę i prezenty. Znikające kolejne okienka kalendarza ułatwiają zrozumienie, ile jeszcze dni zostało do świąt i sprawiają, że ten czas nie dłuży się aż tak strasznie.

Ulga na dziecko 2020: ile można odliczyć?

Ulga na dziecko, nazywana też ulgą prorodzinną lub ulgą podatkową na dziecko to jedno z najpopularniejszych odliczeń podatkowych dla rodziców w Polsce. Mogą ją odliczyć od kwoty podatku lub też otrzymać zwrot w gotówce lub na konto bankowe, jeżeli ich dochody były zbyt niskie, żeby odliczyć ją od podatku.

Ulga na dziecko za 2019 rok wynosi:

 • 92,67 zł miesięcznie (do 1112,04 zł rocznie) na pierwsze dziecko,
 • 92,67 złotych miesięcznie (do 1112,04 zł rocznie) na drugie dziecko,
 • 166,67 zł miesięcznie (do 2000,04 zł rocznie) na trzecie dziecko,
 • 225 zł miesięcznie (do 2700 zł rocznie) na czwarte i kolejne dziecko.

Wysokość kwoty, jaką można odliczyć, nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego. 

Ulga prorodzinna 2020: komu przysługuje?

Z ulgi na dziecko będą mogli skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się za pomocą PIT-36 i PIT-37. To oznacza, że rodzice rozliczający się według zasad podatku liniowego (zeznanie roczne PIT-36L), ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (zeznanie roczne PIT-28) oraz karty podatkowej nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Ulga podatkowa na dziecko należy się każdemu rodzicowi, rodzicowi zastępczemu oraz prawnemu opiekunowi dziecka (o ile z nim zamieszkuje). Przysługuje ci ulga prorodzinna, jeżeli:
 • twoje dziecko nie jest pełnoletnie i nie jest w związku małżeńskim,
 • twoje dziecko ma mniej niż 25 lat i nadal się uczy i nie otrzymało w 2019 roku dochodu wyższego niż 3089 zł – nie wliczamy w tę kwotę renty rodzinnej,
 • twoje dziecko otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny,
 • twoje dziecko utrzymuje rentę socjalną.
Ważne: Po rozwodzie ulga na dziecko przysługuje obojgu rodzicom, o ile nie są oni pozbawieni władzy rodzicielskiej. Zasady dzielenia się tą kwotą opiekunowie muszą ustalić między sobą, może to być np. 50/50 lub powinna ona odpowiadać faktycznej liczbie dni, które dziecko spędza z danym rodzicem.

Ulga podatkowa na dziecko: limit dochodu

W przypadku posiadania jednego dziecka obowiązuje limit zarobków, powyżej którego nie można skorzystać z ulgi na dziecko (w przypadku wychowywania dwojga lub więcej dzieci limit dochodów nie istnieje).


Jeżeli mamy: 

 • jedno dziecko i wychowujemy je samotnie, nie możemy zarabiać rocznie więcej niż 112 tys. złotych,
 • jedno dziecko i jesteśmy małżeństwem przez cały rok - nie możemy łącznie zarabiać więcej niż 112 tys. złotych rocznie, bez znaczenia jest, czy rodzice składają osobne PIT-y, czy też rozliczają się wspólnie na jednym formularzu,
 • jedno dziecko i nie jesteśmy w związku małżeńskim z rodzicem dziecka - nie możemy zarabiać rocznie więcej niż 56 tys. złotych.

Odliczenie na dziecko 2020: kiedy zwrot podatku?

Aby otrzymać zwrot podatku i wypłatę kwoty wynikającej z ulgi na dziecko konieczne jest złożenie rozliczenia PIT za 2019 rok. Zwrot pieniędzy zależy od tego, jak szybko złoży się deklarację podatkową, a także, w jaki sposób się to zrobi:
 • w przypadku wysłania PIT przez internet (e-deklaracje) zwrot będzie w terminie 45 dni, licząc od następnego dnia po dniu złożenia deklaracji,
 • zwrot podatku otrzymasz do 1 kwietnia 2020 roku, jeżeli wydrukowaną deklarację złożysz się w urzędzie lub wyślesz pocztą w dniach 01.01-15.02.2020 roku,
 • pieniądze otrzymasz w ciągu 3 miesięcy, licząc od następnego dnia po dniu złożenia deklaracji, jeżeli wydrukowaną deklarację złożysz w urzędzie lub wyślesz pocztą w dniach 16.02-31.05.2020 roku,
 • w przypadku, gdy złożysz zeznanie korygujące deklarację PIT, termin zwrotu podatku wynikającego z korekty jest nie dłuższy niż 2 miesiące, ale też nie wcześniejszy niż 3 miesiące od złożenia pierwotnej deklaracji PIT za 2020 rok.

Ulga na dziecko rozliczona za pomocą Twój e-PIT

Podatnicy mogą rozliczać się z fiskusem samodzielnie przez internet lub zanosząc deklarację PIT do urzędu skarbowego. Od ponad roku działa wprowadzone przez Ministerstwo Finansów udogodnienie dla podatników polegające na możliwości zalogowania się do profilu w portalu podatkowym Twój e-PIT. Korzystając z niej, nie musisz wypełniać wniosków i składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Zeznanie podatkowe uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową czeka na podatnika w wersji elektronicznej na portalu podatkowym.

Od 15 lutego 2020 roku ma obowiązywać dodatkowe ułatwienie dla rodziców korzystających z ulgi podatkowej na dziecko. Będzie ona uwzględniana automatycznie w deklaracji wraz z danymi dzieci, które są nią objęte. To oznacza, że w usłudze Twój e-PIT nie trzeba będzie wypełniać odpowiednich rubryk w formularzu zeznania podatkowego (m.in. liczbę dzieci oraz ich numery PESEL, kwotę należnego nam zwrotu i czas obowiązywania ulgi).

Ulga prorodzinna: zwrot niewykorzystanej części

Można wystąpić o zwrot niewykorzystanej części ulgi, jeżeli podatnik miał na tyle niskie dochody, że nie mógł skorzystać w pełni z przysługującej mu ulgi na dziecko. Zwrot może być maksymalnie równy wysokości składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, które zostały opłacone w danym roku. Jeżeli w danym roku składki ZUS nie były w ogóle opłacane, nie ma możliwości otrzymania zwrotu niewykorzystanej ulgi prorodzinnej.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy