Ulga na dziecko
fot. Adobe Stock

Ulga na dziecko w 2021 za rok 2020: komu przysługuje, kiedy wypłata, limit dochodu

Ulga na dziecko (ulga prorodzinna) to kwota, jaką możesz odliczyć od podatku w zeznaniu podatkowym składanym do fiskusa. Kwota, jaką można odliczyć, zależy od liczby dzieci w rodzinie. Ulga podatkowa jest sposobem na wspomaganie przez państwo obywateli wychowujących dzieci.
Karolina Stępniewska
Ulga na dziecko
fot. Adobe Stock
Jeżeli masz potomstwo, masz prawo do ulgi na dziecko, czyli odliczenia pewnej kwoty od podatku. Dzięki temu zapłacisz mniej państwu – dopłata do podatku będzie mniejsza, nie będzie jej lub otrzymasz zwrot części podatku. Wszystko zależy od twoich dochodów. Od 2020 roku obowiązuje ułatwienie w rozliczaniu deklaracji PIT dla rodziców, dzięki czemu uzyskanie ulgi na dziecko jest mniej skomplikowane.

Spis treści:

Ulga na dziecko: ile można odliczyć w 2021 roku

Ulga na dziecko, nazywana też ulgą prorodzinną lub ulgą podatkową na dziecko, to jedno z najpopularniejszych odliczeń podatkowych dla rodziców w Polsce. Mogą ją odliczyć od kwoty podatku lub też otrzymać zwrot w gotówce albo na konto bankowe, jeżeli ich dochody były zbyt niskie, żeby odliczyć ją od podatku.

Ulga na dziecko za 2020 rok wynosi:

 • 92,67 zł miesięcznie (do 1112,04 zł rocznie) na pierwsze dziecko,
 • 92,67 złotych miesięcznie (do 1112,04 zł rocznie) na drugie dziecko,
 • 166,67 zł miesięcznie (do 2000,04 zł rocznie) na trzecie dziecko,
 • 225 zł miesięcznie (do 2700 zł rocznie) na czwarte i kolejne dziecko.
   
Wysokość kwoty, jaką można odliczyć, nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego. 

Ulga na dziecko – limit dochodu

W przypadku posiadania jednego dziecka obowiązuje limit zarobków, powyżej którego nie można skorzystać z ulgi na dziecko. W przypadku wychowywania dwojga lub więcej dzieci limit dochodów nie istnieje.


Jeżeli masz: 

 • jedno dziecko i wychowujesz je samotnie, aby skorzystać z ulgi na dziecko, nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 tys. złotych,
 • jedno dziecko i jesteś w związku małżeńskim przez cały rok – małżonkowie łącznie nie mogą zarabiać więcej niż 112 tys. złotych rocznie; bez znaczenia jest, czy rodzice składają osobne PIT-y, czy też rozliczają się wspólnie na jednym formularzu,
 • jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim z rodzicem dziecka – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 tys. złotych.

Ulga prorodzinna 2021: komu przysługuje?

Z ulgi na dziecko będą mogli skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się za pomocą PIT-36 i PIT-37. To oznacza, że rodzice rozliczający się według zasad podatku liniowego (zeznanie roczne PIT-36L), ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (zeznanie roczne PIT-28) oraz karty podatkowej nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Ulga podatkowa na dziecko należy się każdemu rodzicowi, rodzicowi zastępczemu oraz prawnemu opiekunowi dziecka (o ile z nim zamieszkuje). Przysługuje ci ulga prorodzinna, jeżeli:
 • twoje dziecko nie jest pełnoletnie i nie jest w związku małżeńskim,
 • twoje dziecko ma mniej niż 25 lat, nadal się uczy i nie otrzymało w 2020 roku dochodu wyższego niż 3089 zł – nie wliczamy w tę kwotę renty rodzinnej,
 • twoje dziecko otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny,
 • twoje dziecko otrzymuje rentę socjalną.
Ważne: Po rozwodzie ulga na dziecko przysługuje obojgu rodzicom, o ile nie są oni pozbawieni władzy rodzicielskiej. Zasady dzielenia się tą kwotą opiekunowie muszą ustalić między sobą, może to być np. 50/50 lub powinna ona odpowiadać faktycznej liczbie dni, które dziecko spędza z danym rodzicem.

Odliczenie na dziecko 2021: kiedy zwrot podatku?

Aby otrzymać zwrot podatku i wypłatę kwoty wynikającej z ulgi na dziecko konieczne jest złożenie rozliczenia PIT za 2020 rok. Zwrot pieniędzy zależy od tego, jak szybko złoży się deklarację podatkową, a także, w jaki sposób się to zrobi:
 • w przypadku wysłania PIT przez internet (e-deklaracje) zwrot będzie w terminie 45 dni, licząc od następnego dnia po dniu złożenia deklaracji,
 • zwrot podatku otrzymasz do 1 kwietnia 2021 roku, jeżeli wydrukowaną deklarację złożysz się w urzędzie lub wyślesz pocztą w dniach 01.01-15.02.2021 roku,
 • pieniądze otrzymasz w ciągu 3 miesięcy, licząc od następnego dnia po dniu złożenia deklaracji, jeżeli wydrukowaną deklarację złożysz w urzędzie lub wyślesz pocztą w dniach 16.02-31.05.2021 roku,
 • w przypadku, gdy złożysz zeznanie korygujące deklarację PIT, termin zwrotu podatku wynikającego z korekty jest nie dłuższy niż 2 miesiące, ale też nie wcześniejszy niż 3 miesiące od złożenia pierwotnej deklaracji PIT za 2020 rok.

Ulga na dziecko rozliczona za pomocą Twój e-PIT

Podatnicy mogą rozliczać się z fiskusem samodzielnie przez internet lub dostarczając papierową deklarację PIT do urzędu skarbowego. Od ponad dwóch lat działa wprowadzone przez Ministerstwo Finansów udogodnienie dla podatników polegające na możliwości zalogowania się do profilu w portalu podatkowym Twój e-PIT. Korzystając z niej, nie musisz wypełniać wniosków i składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Zeznanie podatkowe uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową czeka na podatnika w wersji elektronicznej na portalu podatkowym.

Od 15 lutego 2020 roku obowiązuje dodatkowe ułatwienie dla rodziców korzystających z ulgi podatkowej na dziecko. Będzie ona uwzględniana automatycznie w deklaracji wraz z danymi dzieci, które są nią objęte. To oznacza, że w usłudze Twój e-PIT nie trzeba będzie wypełniać odpowiednich rubryk w formularzu zeznania podatkowego (m.in. liczbę dzieci oraz ich numery PESEL, kwotę należnego nam zwrotu i czas obowiązywania ulgi).
Uwaga! Jeśli dziecko ma skończone 18 lat lub w 2020 roku osiągnęło pełnoletniość, w deklaracji e-PIT ulga na to dziecko nie zostanie uwzględniona automatycznie! Do elektronicznej deklaracji trzeba też dodać ulgę na dziecko wtedy, gdy urodziło się ono w 2020 roku, za jaki składana jest deklaracja.

Ulga prorodzinna: zwrot niewykorzystanej części

Można wystąpić o zwrot niewykorzystanej części ulgi, jeżeli podatnik miał na tyle niskie dochody, że nie mógł skorzystać w pełni z przysługującej mu ulgi na dziecko. Zwrot może być maksymalnie równy wysokości składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, które zostały opłacone w danym roku. Jeżeli w danym roku składki ZUS nie były w ogóle opłacane, nie ma możliwości otrzymania zwrotu niewykorzystanej ulgi prorodzinnej.

Termin składania deklaracji podatkowych w 2021 roku za 2020 rok

Zeznanie podatkowe zwykle trzeba składać do 30 kwietnia (w przypadku formularzy PIT-36 oraz PIT-37). Do końca lutego pracodawcy powinni dostarczyć pracownikom formularz PIT-11. Od 15 lutego można rozliczyć się z podatku poprzez internet, za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

W zeszłym roku w związku z epidemią koronawirusa termin składania deklaracji podatkowych został wydłużony. Podatnicy mieli na to czas aż do 31 maja 2020 r. Nie jest wykluczone, że i w tym roku może nastąpić wydłużenie terminu składania deklaracji podatkowych, ale lepiej trzymać się ustawowego terminu 30 kwietnia 2021 lub monitorować doniesienia na ten temat.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy